niedziela, 20 stycznia 2013

(Info) II Dzień Kultury i Tradycji Japonii oraz Świat Mangi/Anime w Łodzi

Województwo Łódzkie powoli wyrasta na jednego z liderów w ilości organizowanych imprez związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni. Po ubiegłorocznych dwóch dużych spotkaniach, tj. Dniach Kultury Japońskiej w Łodzi oraz Spotkaniu z Japonią w Pabianicach, wielkimi krokami zbliża się kolejne, ciekawie zapowiadające się wydarzenie. 20 kwietnia, bowiem w II Liceum Ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza, odbędzie się II Dzień Kultury i Tradycji Japonii oraz Świat Mangi/Anime.

Postanowiłem skontaktować się z organizatorami całego wydarzenia, aby móc przedstawić Wam kilka szczegółów dotyczących tej imprezy. Wiem jedno, już teraz warto rezerwować sobie ten termin czy to w pracy czy szkole/uczelni, aby się tam pojawić. Dzięki uprzejmości Pani Wiktorii Matusiak, możecie dowiedzieć się, jakie atrakcje zapewnią nam organizatorzy. Oczywiście na chwilę obecną nie podają oni konkretnej rozpiski, aby nie psuć niespodzianki uczestnikom. Im bliżej samej imprezy tym więcej z pewnością będziemy wiedzieć.

Cała idea powstała z inicjatywy uczniów i nauczycieli z łódzkiego II Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Nowej 13/15. Jak widać zarówno wśród młodzieży jak i kadry nauczycielskiej nie brakuje osób z pasją, gotowych zaangażować swój czas i energię, aby stworzyć coś pozytywnego, co będzie dobrze odebrane w całej Polsce.

W dniu imprezy do dyspozycji uczestników udostępnione zostaną sale, w których przeprowadzonych zostanie szereg prelekcji, warsztatów, wykładów i atrakcyjnych konkursów. Wśród zaplanowanych warsztatów są m.in. kaligrafii i orgiami. Co ważne nadzorować je będą sensei z Japonii. Bardzo ciekawie zapowiada się również część atrakcji dla płci pięknej. Niewiasty będą, bowiem mogły założyć prawdziwe kimono i poczuć się jak gejsze. Dla mężczyzn będzie to z pewnością niesamowity widok, dla którego warto (specjalnie) pofatygować się do Łodzi,
Organizatorzy nie zapomnieli o osobach, które uczą się języka japońskiego, Ci będą mogli porozmawiać z lektorką – sensei Minako. Pani Minako uczy się języka polskiego, ale prośba od organizatorów jest taka, aby przygotować sobie ewentualne pytania po angielsku.

Za wspomniane wyżej prelekcje odpowiedzialni są członkowie łódzkiego Stowarzyszenia Entuzjastów Kultury Azjatyckiej, co gwarantuje ich wysoki poziom merytoryczny. Tematyka nie jest jeszcze do końca znana, ale wiadomo, że zainteresowani będą mogli dowiedzieć się np. kilku rzeczy o sprowadzaniu towarów z Japonii, tzn., jak? Co? Ile żeby się opłacało?

W II LO, dojdzie również do potyczek miedzy uczestnikami. Wszystko jednak w pokojowej atmosferze podczas szeregu konkursów (m.in. wiedzy o Japonii zarówno historycznej jak i obecnej).

Miłośnicy obecnych czasów również nie będą pokrzywdzeni. Organizatorzy nie zapomnieli i o nich. Co dla nich przygotowano? Tematy: Maid Cafe, sushi, JRock, DDR czy gry konsolowe, to tylko część z atrakcji, które zapowiadane są w Łodzi. Warto pamiętać o tym pamiętać, gdyż i bez tego dzień zapowiada się ekscytująco. Myślę, że każdy, kto choć trochę interesuje się Krajem Kwitnącej Wiśni będzie w kwietniową sobotę w Łodzi na II Dniach Kultury i Tradycji tego kraju.
Z Japonią ściśle związana jest tematyka mangi oraz anime. Łatwo będzie to zauważyć również w II LO. Dla miłośników japońskiej animacji przygotowano m.in. konkurs wiedzy o Naruto (ilustrowany openingami i endingami) i panel o Shaman King.

Łodzianie – i nie tylko – znów będą mogli na własne oczy zaobserwować jak tradycja miesza się z nowoczesnością i poczuć się, choć przez chwilę jak mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. Zachęcam wszystkich bardzo gorąco do udziału. Jak tylko będą dostępne nowe „njusy” na pewno przeczytacie je na moim blogu, także zachęcam do regularnych odwiedzin.

Do zobaczenia w kwietniu w Łodzi!

Wstęp WOLNY
Data: 20 kwietnia 2013
Czas trwania: 11:00-18:00 

Data: 20 kwietnia 2013
Miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza, Łódź, ul. Nowa 11/13PS. Wkrótce przygotowana i udostępniona będzie grafika promująca to wydarzenie. W chwili obecnej jest ona dopracowywana, aby każdy szczegół był wykonany z „kaligraficzną precyzją”.
Zdjęcia zrobione zostały podczas ubiegłorocznych Dni Kultury Japonii w Łodzi.


Na koniec kilka ciekawych  linków dla zainteresowanych:

Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi im. Ryochu Umedy strona www

Grupa BUNKA na FB

Fotorelacja z wystawy "Tajemniczy świat Gejszy"

Klub Kultury Japońskiej w Bełchatowie

Japońskie inspiracje

Towarzystwo Polsko-Japońskie Oddział w Łodzi

1 komentarz:

  1. To wielka szansa dla nauczycieli, można również odwiedzić ten link aby uzyskać więcej szans zatrudnienia dla nauczycieli japoński w Łodzi:
    http://preply.com/pl/lodz/oferty-pracy-dla-nauczycieli-j%C4%99zyka-japo%C5%84skiego

    OdpowiedzUsuń