sobota, 12 stycznia 2013

(Recenzja) Mroczne bajki dla dorosłych

Przyznać muszę uczciwie, że do tej pory trzymałem się z daleka od książek, które udostępniane są przez ich autorów za darmo. Nie miałem przekonania, co do ich wartości merytorycznych. Moje zdanie zmieniło się właśnie dziś, po zakończeniu lektury „Mrocznych bajek dla dorosłych”, napisanej przez Paulinę Matysiak. Teraz z ogromną chęcią, zajrzę do kolejnych jej publikacji, licząc, na co najmniej taki sam poziom.Książka nie jest długa, bo składa się z zaledwie 75 stron, ale jest tak naładowana emocjami, że zapewnia niesłychane doznania, na przynajmniej jeden wieczór. Tylko jeden, ponieważ, gdy już zdecydujemy się zasiąść do lektury, ciężko jest nam się od niej oderwać. I tak pochłaniamy całość podczas pojedynczego seansu.


Książka podzielona jest na 10 rozdziałów, a w zasadzie bajek, różnej długości. Jedna z nich ma np. czternaście stron, a inna tylko pięć. Możemy być jednak pewni, że zdecydowana większość jest na bardzo wysokim poziomie. Dla mnie najsłabsza okazała się ostatnia, kończąca książkę, ale daleki jestem od określenia jej mianem „zła”.


O czym traktują poszczególne bajki nie będę zdradzał, ale mogę napisać, że łączy je wszystkie jedno. Ogromny ładunek emocjonalny i spora doza zaskoczenia, która przychodzi podczas finału każdej z nich. Autorka, pomimo, że jest kobietą nie stroni od przemocy, wręcz przeciwnie, ukazuje ją w niezwykle sugestywny sposób, tak jakby bawiła się cierpieniem ofiar. Te, często łączą się scenami seksu, równie obrazowo przedstawionymi, co z pewnością ucieszy wielu czytelników, biorąc pod uwagę sukces, jaki osiągnęła książka o „twarzach Greya”. „Momenty” śledzimy z wypiekami na twarzy, a pobudzona wyobraźnia, dość mocno pracuje, nad zobrazowaniem tego co właśnie czytamy. Co ciekawe najczęściej ofiarami są silni mężczyźni, a ich katami drobne kobiety, które bez użycia swoich wdzięków i sexapilu, nie byłyby w stanie zagrozić żadnemu z nich. Ot, takie wykorzystanie swoich atrybutów i kobiecości.


Oczywiście nie każda bajka, przynosi ze sobą seks i morderstwo, znajdziemy tu też wiele innych pomysłów – genialna bajka: „Nie oglądaj się za siebie” – na scenariusz, o których nie można za bardzo pisać, bez zdradzania szczegółów i tzw. „spojlerów”. Ogromna siła książki polega na pomysłowym prowadzeniu historii, nie będę, więc Wam psuł przyjemności z czytania.


Poza strachem, Paulina Matysiak, swoimi bajkami potrafi tez wzruszyć ( „Nie tak cicha noc”, „Królowa Śniegu”), zadziwić (Nie oglądaj się za siebie) czy zmusić do refleksji (Elfi płacz). Każda z nich jest inna i czytając, nawet przez chwilę nie będziemy się nudzić. Mamy tu historie o sekcie, o zaplanowanym morderstwie doskonałym czy choćby o ojcu zabijającym, aby wykarmić swoje dzieci. Autorka w swoich bajkach, pokazuje nam czasami całkowicie zwierzęce pragnienia i żądzę, które drzemią w człowieku. Niektórzy z nas spełniają je, w zaciszu domowym, część walczy z nimi wewnątrz siebie jak z demonami. Ci, co bitwę ze słabościami przegrywają, mogą sprawić, że któraś z tych historii kiedyś naprawdę może się wydarzyć (a może już się wydarzyła?). W „Bajkach” wszystkie one są wyłożone czarno na białym.


Tajemnica, zbrodnia, zaskoczenie, przygoda – te wszystkie słowa opisują „Mroczne bajki dla dorosłych”, aż dziw bierze, że to wszystko zmieściło się na zaledwie 75 stronach. Mój prywatny apel do autorki jest taki, aby kiedyś napisała ona drugą część tej książki.


Trochę o sprawach technicznych. Książka przeznaczona jest na czytniki, ewentualnie tablety, w pierwotnej formie do zgrania jest, jako PDF. Zdecydowanie wolę format EPUB i trochę żałuje, że nie dostajemy tego formatu. Kwestia przerobienia choćby przez Calibre’a załatwia oczywiście sprawę. Widać, że autorce zależało na profesjonalnym wydaniu swojej pracy. W tekście nie znajdziemy raczej literówek, a co ciekawe dodana jest również okładka.


Podsumowując. Z racji brutalnych scen i seksu, książka przeznaczona jest tylko dla dorosłych czytelników, jak sama nazwa wskazuje. I im właśnie polecam z czystym sumieniem tego e-booka. Nudzić się z pewnością nie będziecie, a jeśli lubicie mroczne historie to jest ogromna szansa, że będziecie zachwyceni. Ja jestem.


Nie pozostaje Wam nic innego, jak korzystać z dobrodziejstw zasobów Internetu i łaskawości autorki i pobierać „Bajki”. Miłej lektury.


Ps. Najlepiej czytać oczywiście po zmroku, a przed snem… jak to bajki.


Mroczne bajki dla dorosłych.


Autorka: Paulina Matysiak
Wydanie I: 2011
Cena: bezpłatna
Format wyjściowy: PDF
Stron: 75Skąd pobrać:

Kilka darmowych e-booków do pobrania.

Intrygujące e-booki autorstwa radomianki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz