czwartek, 17 stycznia 2013

(Spis) II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów. Cz. 1



Rynek komiksowy w Polsce jest nadal niszowy, nakłady wydawanych albumów bądź zeszytów nie są duże. Wciąż pokutuje w wielu Polakach przekonanie, ze komiks jest medium stworzonym tylko i wyłącznie dla młodocianych czytelników. Na szczęście są autorzy i rysownicy, którzy nie przejmują się takimi opiniami i tworzą również dla starszych czytelników. Dzięki temu obserwować możemy powolny, ale, jednak wzrost popularności komiksem historycznym, co mnie, jako fascynata tej dziedziny, bardzo cieszy.

Najwięcej takowych komiksów opisuje rzeczywistość i wydarzenia związane z okresem – najtragiczniejszym w naszej historii – II Wojny Światowej i okupacji, obydwu systemów totalitarnych. Poniższym wpisem chciałem stworzyć swego rodzaju kompendium komiksowe, czyli wykaz wszystkich polskich wydawnictw, dotyczących tamtego okresu. Nie ukrywam, że liczę również na Waszą pomoc. Jeśli zauważycie, że jakiejś pracy brakuje, to podeślijcie, w komentarzach, tytuł i autora, abym mógł dopisać do tej listy.


Tam, gdzie będzie to możliwe, tzn. wydawnictwo udostępniło przykładowe kadry, to i ja je zamieszczę. W innym wypadku, będzie dostępna okładka, krótki opis fabuły i podstawowe dane poszczególnych albumów.


Komiksy posegregowane są według wydawnictw.


Wydawnictwo: K&L Press, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Epizody z Auschwitz 1. Miłość w cieniu Zagłady


„Miłość w cieniu zagłady” to opowieść o dwojgu więźniach KL Auschwitz — Żydówce Mali Zimetbaum i Polaku Edwardzie Galińskim. Mala, dzięki znajomości języków i ujmującej osobowości, została gońcem (Läuferin) w obozie kobiecym. Edek – więzień KL Auschwitz przywieziony pierwszym transportem polskich więźniów politycznych – po pobycie w obozie macierzystym, został przeniesiony do komanda instalatorów w KL Auschwitz II-Birkenau. Komiks opowiada o łączącym tych dwojga uczuciu, nieudanej ucieczce i ich tragicznej śmierci w obozie. W komiksie przedstawiono skomplikowane relacje między zwykłymi więźniami a więźniami funkcyjnymi oraz członkami załogi SS w KL Auschwitz w sposób odbiegający od powszechnych wyobrażeń na ten temat.



Wydawca: K&L Press, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim 2009
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Marcin Nowakowski
Liczba stron: 40 
Wymiary: 21 x 29 cm, 
Okładka: miękka
Wersje językowe: PL, EN, DE, FR, IT, NOR, SWE.

Przykładowe kadry:




Epizody z Auschwitz 2. Raport Witolda


Kolejny zeszyt z serii komiksów historycznych o Auschwitz poświęcony jest postaci rotmistrza Witolda Pileckiego — walczącego w szeregach Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., żołnierza września 1939 r., członka ZWZ/AK, konspiratora i ochotnika do Auschwitz. Po wojnie uznany za zdrajcę Narodu Polskiego, został zamordowany w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie. Osią opowieści o losach Pileckiego jest przesłuchanie w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa. W komiksie szczegółowo przedstawiono okoliczności przybycia rtm. Pileckiego do KL Auschwitz, jego ucieczki z obozu oraz rozważane plany ataku na obóz i odbicia więźniów przez Armię Krajową.



Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Arkadiusz Klimek
Wydawnictwo: K&L Press
Wydanie I: 10/2009
Liczba stron: 40
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena z okładki: 25 zł
Wersje językowe: PL, EN.



Epizody z Auschwitz 3. Ofiara


Ofiara to opowieść o. Maksymilianie Marii Kolbe, franciszkaninie z Niepokalanowa, świętym z Auschwitz. Opowieść koncentruje się wokół pobytu o. Maksymiliana w obozie. Obok wątków obozowych w komiksie przedstawiono również najważniejsze wydarzenia z życia o. Kolbego, jego działalność misyjną, nowatorstwo w wykorzystaniu nowoczesnych mediów, jako narzędzia ewangelizacji oraz poświęcenie dla idei chrześcijańskiej. Autorzy nie stronią od mniej znanych, a często pomijanych wątków biografii Świętego, takich jak stosunek do masonerii i do Żydów w okresie międzywojennym. Centralnym punktem opowieści jest zderzenie postaw i poglądów ludzi z nieludzką rzeczywistością Auschwitz.


Wydawnictwo: K&L Press
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunek: Łukasz Poller
Wydanie I: 6/2010
Liczba stron: 40
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena z okładki: 25 zł

Przykładowe kadry:





Epizody z Auschwitz 4. Nosiciele tajemnicy



Nosiciele tajemnicy to opowieść o więźniach Sonderkommando, zmuszanych przez SS do pracy przy spalaniu zwłok ludzi pomordowanych w komorach gazowych Auschwitz. Tylko nieliczni więźniowie tego komanda doczekali końca wojny. Większość zginęła z rąk esesmanów, jako naoczni świadkowie masowej zagłady Żydów. Komiks opowiada o pełnym tragizmu losie tych więźniów, ich niewyobrażalnym cierpieniu i dramatycznych wyborach, których musieli dokonywać. To także opowieść o bestialstwie i cynizmie morderców spod znaku SS. Fabuła obejmuje szereg zdarzeń, które doprowadziły do wybuchu powstania Sonderkommando w Auschwitz jesienią 1944 r. To próba rekonstrukcji tych wydarzeń i miejsc, w których do nich doszło.



Wydawnictwo: K&L Press
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunek: Łukasz Poller
Wydanie I: 6/2011
Liczba stron: 40
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena z okładki: 25 zł



Przykładowe kadry:




Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej



Wilcze tropy. Zeszyt 1. „Zygmunt” – Zygmunt Błażejewicz


Kwiecień 1945 r. Młoda dziewczyna – „Krystyna” (Alicja Trojanowska) wstępuje do oddziału Zygmunta Błażejewicza „Zygmunta”, wchodzącego w skład 5. Brygady Wileńskiej majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ponieważ Białostocczyzna, gdzie działa 5. Brygada, jest coraz silniej penetrowana przez wojska sowieckie, major „Łupaszka” decyduje się wysłać oddział „Zygmunta” na lewy brzeg Bugu z zadaniem rozpoznania nowych terenów, na których możliwe byłoby prowadzenie skutecznej walki. Co spotka „Zygmunta” na drugim brzegu? Czy „Krystyna” zdobędzie jego zaufanie? Co robił w tych czasach Paweł Jasienica? Jak potoczą się losy bitwy w Modusach Pokrzywnych? To wszystko w pierwszym zeszycie komiksowego cyklu zatytułowanego „Wilcze tropy”.


Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie I: 6/2011
Liczba stron: 28
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena z okładki: 24 zł

Przykładowe kadry:


Wilcze tropy. Zeszyt 2. „Orlik” – Marian Bernaciak

Lipiec 1944 r. Oddział Armii Krajowej ppor. Mariana Bernaciaka „Orlika” bierze udział w akcji „Burza”. Po wielu udanych walkach z Niemcami żołnierze „Orlika” 25 lipca 1944 r. wchodzą do Ryk, entuzjastycznie witani przez mieszkańców. Tego samego dnia w Rykach zjawia się znany z rozbojów dowódca lokalnego oddziału Armii Ludowej Julian Gransztof, a na przedmieścia miasteczka docierają pierwsze sowieckie czołgi...

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wkładka historyczna i konsultacja historyczna: Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski
Wydanie I: 2011
Ilość stron: 40 s.





„Łupaszka” 1939



Postać Jerzego Dąmbrowskiego, legendarnego kresowego zagończyka, stała się symbolem bezkompromisowej, prowadzonej do końca walki z sowieckim agresorem. Bohater wojny lat 1919–1920, w 1939 r. już pięćdziesięcioletni i dość schorowany (astma, otwierające się rany wojenne), nie zawahał się w obliczu wojny przyjąć nominacji na dowódcę 110 rezerwowego Pułku Ułanów. Tocząc nierówny bój ze znacznie silniejszym przeciwnikiem, wykazał się niezwykłą wprost wolą walki. Nawet wtedy, gdy bierną postawę wobec sowieckiego agresora zalecało naczelne dowództwo Wojska Polskiego, a poczucie bezsilności i brak nadziei na zwycięstwo sprawiły, że większość oddziałów rezygnowała ze zbrojnego oporu, „Łupaszka”, pozwoliwszy odejść tym, którzy chcieli zaprzestać walki, nie złożył broni. Podobnie jak dwaj inni żołnierze jego pułku, legendarny mjr Henryk Dobrzański „Hubal” i adiutant pułkowy rtm. Witold Biliński, gotów był, tak długo jak się da, kontynuować walkę. Tę decyzję przypłacił męczeńską śmiercią z rąk Sowietów.

Wyjątkowość postawy i dokonań Jerzego Dąmbrowskiego sprawiła, że ten sam pseudonim – „Łupaszka” – przyjął kilka lat później mjr Zygmunt Szendzielarz z Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, kiedy w 1943 r. obejmował dowództwo nad resztkami podstępnie wymordowanego przez Sowietów nad jeziorem Narocz oddziału AK por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”. Odwołując się do złowrogiej wśród bolszewików legendy ppłk. Dąmbrowskiego, pragnął być postrzegany, jako obrońca polskiej sprawy na Kresach. Prowadził walkę zarówno z Niemcami i ich litewskimi sojusznikami, jak i z partyzantką sowiecką. Po wycofaniu w 1944 r. dowodzonej przez siebie 5 Brygady Wileńskiej AK do Polski centralnej kontynuował opór przeciw nowemu komunistycznemu okupantowi na rozległym obszarze od Pomorza po Białostocczyznę i Podlasie. Aresztowany przez funkcjonariuszy UB w 1948 r., został w majestacie stalinowskiego bezprawia skazany na karę śmierci, wykonaną 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie. Postać drugiego „Łupaszki”, czyli Zygmunta Szendzielarza, przyćmiła nieco legendę samego Dąmbrowskiego. W przeciwieństwie do pułkowego towarzysza broni, mjr. Hubala, Dąmbrowski nie doczekał się też upamiętnień w postaci nazw ulic czy szkół, nie mówiąc o pomniku. Tym ważniejsze jest przypomnienie tego bohatera i zapewnienie mu trwałego miejsca w zbiorowej pamięci Polaków. Temu zadaniu między innymi ma służyć niniejszy komiks


Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie I: 9/2009
Liczba stron: 54
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 20 zł

Przykładowe kadry:



Wyzwolenie? 1945

Nie ulega wątpliwości, że „żołnierzom wyklętym”, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali bój o niepodległą Rzeczypospolitą, przynależeć powinno właściwe miejsce w polskiej historii i kulturze. Przez 45 lat był to temat tabu. Władze Polski ludowej starały się pogrzebać pamięć o bojownikach walczących do ostatniego naboju z sowieckim zniewoleniem i komunistyczną władzą. Dziś prawdziwi bohaterowie i pseudonimy „Łupaszki”, „Orlika”, „Zapory”, „Ognia”, „Roja”, „Warszyca” czy „Ojca Jana” powoli przedostają się do świadomości Polaków. Wciąż jednak wiemy o nich za mało, a ich ofiara bywa nadal kwestionowana. Pokutuje przeświadczenie, że wojna i okupacja zakończyły się w Polsce w maju 1945 r. wraz z „wyzwoleniem” kraju przez Armię Czerwoną i upadkiem Berlina.

Tymczasem nowa okupacja, tym razem sowiecka, trwała dalej. Towarzyszył jej twardy opór społeczeństwa, kilkuset tysięcy konspiratorów, kilkudziesięciu tysięcy „leśnych” żołnierzy. Komiks „Wyzwolenie? 1945” nie stawia na martyrologię. Pokazuje losy trzech dowódców: Jana Tabortowskiego „Bruzdy”, Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”, którzy mając za sobą epizody współpracy z „sojusznikiem naszych sojuszników” – zmuszeni zostali represjami do walki z NKWD i komunistyczną polska bezpieką. Pokazuje trzy zwycięskie bitwy stoczone przez żołnierzy Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z sowieckim okupantem oraz ich komunistycznymi poplecznikami. Przedstawia wydarzenia historyczne i młodych ludzi biorących w nich udział.


Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie I: 9/2010
Liczba stron: 57
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 35 zł

Przykładowe kadry:

Uwolnić więźniów

Akcja na areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Brzozowie 13 grudnia 1944 roku. Wkraczająca w lipcu 1944 r. na tereny wschodnich województw obecnej Polski Armia Czerwona przynosiła zamiast wyzwolenia nową, tym razem sowiecką okupację kraju. Niemal nazajutrz po ucieczce Niemców rozpoczęło się przy wsparciu Sowietów instalowanie w terenie instytucji komunistycznej władzy. Władza ta – pochodząca z obcego nadania – mogła zmusić do posłuszeństwa niechętne jej społeczeństwo tylko poprzez terror. Dlatego równolegle z jej agendami pospiesznie rozbudowywano aparat represji. W pierwszym okresie składały się nań urzędy bezpieczeństwa publicznego i liczne służy sowieckie – komendy wojenne, NKWD i operacyjne grupy Kontrwywiadu Wojskowego „Smiersz”.


Scenariusz: Wojciech Birek
Rysunek: Grzegorz Pudłowski
Wydanie I: 1/2008
Liczba stron: 60
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 20,00 zł

Cichociemni z "Ospy"

„Cichociemni” – skoczkowie spadochronowi Armii Krajowej – byli elitą Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. Wśród 316 skoczków zrzuconych do Polski kilkudziesięciu związanych było rodzinnie lub zawodowo z zachodnią częścią województwa lwowskiego (dzisiejszym województwem podkarpackim).

Komiks „Cichociemni z Ospy” przedstawia losy 6 członków XI grupy zrzuconej do kraju w nocy z 1 na 2 września 1942 r. w ramach operacji pod kryptonimem „Smallpox” (ang. ospa). W dowodzonej przez kpt. Bolesława Kontryma ps. „Żmudzin” grupie znalazło się dwóch żołnierzy, których losy trwale związały z naszym regionem. Pierwszym z nich był por. Wacław Kopisto ps. „Kra”, który po powrocie w 1955 r. z zesłania w ZSRS mieszkał w Łańcucie. Drugim był urodzony w Izdebkach w powiecie brzozowskim por. Michał Fijałka ps. „Kawa”. Pozostałymi członkami grupy byli por. Mieczysław Eckhard ps. „Bocian”, por. Hieronim Łagoda ps. „Lak” oraz por. Leonard Zub-Zdanowicz ps. „Dor”. Komiks przybliża losy wszystkich uczestników operacji „Smallpox” od momentu powołania w szeregi „Cichociemnych”, przez szkolenie, zrzut, działalność bojową w czasie okupacji niemieckiej po dramatyczne przeżycia lat powojennych. W albumie zamieszczono również zarys dziejów formacji oraz biogramy bohaterów komiksu.


Scenariusz: Wojciech Birek
Rysunek: Mikołaj Birek
Wydanie I: 2010
Liczba stron: 68
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 32,90 zł

Przykładowe kadry:



Wbrew nadziei. Opowieść o Łukaszu Cieplińskim ps. „Pług”


Pierwszy komiks historyczny wydany przez Instytut Pamięci Narodowej. Powstał w rzeszowskim oddziale IPN-u i jest wynikiem współpracy pracowników oddziału, którzy czuwali nad stroną merytoryczną, oraz Wojciecha Birka – autora scenariusza komiksu i Grzegorza Pudłowskiego, który wykonał rysunki. W komiksie zamieszczone zostały ponadto krótkie biogramy najważniejszych postaci w nim występujących oraz wykaz skrótów użytych w scenariuszu.

Łukasz Ciepliński, ps. „Antek”, „Apk”, „Bogdan”, „Ostrowski”, „Pług”, „Zygmunt” – ur. 26 XI 1913 w Kwilczu, oficer WP, dowódca kompanii ppanc. w kampanii wrześniowej 1939 r., odznaczony Virtuti Militari na polu walki podczas bitwy nad Bzurą. Inspektor Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów w latach 1941–1945, szef sztabu Okręgu Krakowskiego „Nie” oraz DSZ w 1945 r. Od września 1945 do stycznia 1946 r. kierownik Okręgu WiN Kraków, a następnie prezes Obszaru Południowego WiN. Od stycznia 1947 r. prezes IV Zarządu Głównego WiN. Aresztowany 28 XI 1947 r. w Zabrzu, po ciężkim śledztwie został skazany 14 X 1950 r. w procesie IV Zarządu Głównego WiN na karę śmierci i zamordowany 1 III 1951 r. w wiezieniu mokotowskim w Warszawie.


Scenariusz: Wojciech Birek
Rysunki: Grzegorz Pudłowski
Konsultacja historyczna: dr Zbigniew K. Wójcik, Bogusław Kleszczyński, Mirosław Surdej,
Wydanie I: 2007


W imieniu Polski Walczącej 2. Zamach na Kutscherę


Listopad 1943. W okupacyjnej Warszawie masowo giną rozstrzeliwani w ulicznych łapankach mieszkańcy. Nie wiadomo, kim jest tajemniczy dowódca policji i SS, stojący za rozkazami o masowych egzekucjach. Dowódca Armii Krajowej wydaje rozkaz ustalenia jego personaliów i likwidacji zbrodniarza (...).


Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie I: 1/2013
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Wydanie: I
Cena z okładki: 41 zł

Wydawnictwo: Zin Zin Press


Kroniki epizodów wojennych 1. Westerplatte: Załoga śmierci


Komiks poświęcony dramatycznej obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Scenariusz oparty m.in. o nieznane dotychczas sensacyjne fakty dotyczące obrony Westerplatte napisał Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Opowiada on o historii Składnicy od 1926 roku do kilku lat po II wojnie światowej. Czarno-białe rysunki Krzysztofa Wyrzykowskiego (autor znany z "Kontry") mają oddać paradokumentalny charakter ponad 100-stronicowego komiksu, który pokazuje z dużą dbałością o szczegóły obydwie strony konfliktu.

Tragiczne losy rannych polskich żołnierzy porzuconych na polu walki, dramat tych żołnierzy, którzy chcieli walczyć do wyczerpania ostatnich możliwości i dramat kpt. Dąbrowskiego, który po całkowitym załamaniu psychicznym swojego dowódcy musiał objąć dowodzenie nie informując swoich podkomendnych, że mjr. Sucharski, nie widząc sensu dalszej obrony, chciał poddać polski garnizon wywieszając białą flagę na dachu koszar. Te epizody są tłem komiksu Westerplatte. Załoga Śmierci pokazującym niezwykłe poświęcenie i bohaterstwo żołnierzy, ale też ich słabości.



Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania II: 9/2012
Liczba stron: 128 (w tym 100 stron komiksu i 28 stron suplementu historycznego)
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
Cena z okładki: 39,90 zł

Przykładowe kadry:



Kroniki epizodów wojennych 2. Pierwsi w boju


W połowie kwietnia wydawnictwo Zin Zin Press podpisało umowę z Pocztą Polską SA na stworzenie komiksu opisującego bohaterską obronę Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 roku. Album stanowi  drugi tom serii "Kroniki epizodów wojennych" - pierwszym był "Westerplatte - załoga śmierci". Trudu napisania scenariusza, który przedstawi niezwykle dramatyczne wydarzenia z początku II wojny światowej, kiedy polscy pocztowcy w imię obrony skrawka Polski w Wolnym Mieście Gdańsku stanęli do nierównego boju z przeważającymi siłami atakujących Niemców, podjął się Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Rysunki wykona Jacek Przybylski, a okładkę zaprojektuje Krzysztof Wyrzykowski. W albumie zostały zamieszczone teksty opisujące historię Poczty Polskiej, a także zdjęcia archiwalne. Ta część albumu powstała we współpracy z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Na 32 czarno-białych planszach autorzy przedstawili niezwykle dramatyczne wydarzenia, jakie zapoczątkowały II wojnę światową, kiedy to pocztowcy w imię obrony wolności zajmowanego przez siebie skrawka Rzeczpospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku, stanęli do walki przeciwko zorganizowanym, silnym jednostkom niemieckim. Twórcy albumu skupili się głównie na samym przebiegu bohaterskiej obrony Urzędu nr 1 Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 r. Jednakże w części pierwszej zasygnalizowali również fakty poprzedzające bezpośrednio te wydarzenia – prowadzone w ścisłej tajemnicy przygotowania do obrony, bezczelne prowokacje niemieckie skierowane przeciwko ludności polskiej oraz napięte do granic relacje między Niemcami i Polakami mieszkającymi w przedwojennym Gdańsku.

W trwających kilkanaście godzin, zaciętych bojach o gmach Poczty Polskiej przy ówczesnym Heveliusplatz (dziś: pl. Obrońców Poczty Polskiej) uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników placówki oraz cywilów pod dowództwem ppor. Konrada Guderskiego, oficera II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Podjęta przez pocztowców obrona eksterytorialnego budynku, znajdującego się w dyspozycji rządu Rzeczpospolitej Polskiej, ma zarazem wymiar symboliczny. To właśnie tutaj, o godz. 4.45 padły najprawdopodobniej pierwsze strzały II wojny światowej. Atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte nastąpił o 3 minuty później.


Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunek: Jacek Przybylski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie I: 8/2010
Liczba stron: 52
Format: 210x297 mm
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 19,90 zł


Przykładowe kadry:



1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi



Komiks opisuje wydarzenia związane z napaścią ZSRR na Polskę 17 września 1939 r., osadzenie polskich oficerów w obozie w Starobielsku oraz poszukiwania zaginionych (jak się potem okazało zamordowanych na rozkaz Stalina) oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku prowadzone przez rtm. Józefa Czapskiego po utworzeniu Armii Polskiej w ZSRR. Scenariusz komiksu powstał na podstawie fragmentów wspomnień Józefa Czapskiego i Stanisława Swianiewicza, jedynego ocalałego z transportu do lasku katyńskiego.

Scenariusz: Tomasz Nowak, Witold Tkaczyk
Rysunek: Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Michalski, Jerzy Ozga
Okładka: Jakub Jabłoński
Wydanie I: 4/2010
Liczba stron: 112
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 30,29 zł

Przykładowe kadry:







Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg 2. Szpieg w Bydgoszczy

Pod koniec września nakładem Zin Zin Press ukaże się pierwsza część komiksu Macieja Jasińskiego (scen.) i Jacka Michalskiego (rys.) z serii "Tajemnice DAG Fabrik Bromberg" zatytułowana Szpieg w Bydgoszczy. Jest to opowieść z czasów II wojny światowej, opisująca wydarzenia, jakie miały miejsce na terenie bydgoskich zakładów materiałów wybuchowych. Głównym bohaterem komiksu jest fikcyjna postać brytyjskiego szpiega, jednak cała fabuła oparta jest na faktach. Są, zatem przedstawione akcje sabotażu dokonywane przez działaczy AK pracujących na terenie fabryki, jak i spektakularne akcje pomocy w ucieczce i przerzutu do Gdyni, a stamtąd do Szwecji zbiegłych z pobliskiego obozu brytyjskich pilotów. Album uzupełnia tekst historyczny o ludziach, który uratowali pilotów z rąk niemieckich oprawców. Kolejny odcinek serii będzie nosił tytuł Na tropie Wundewaffe. Całość zaplanowana jest na 5 części.

Komiks będzie szerzej dostępny w sprzedaży pod koniec września, będzie go też można nabyć w Exploseum - Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, kompleksie kilku (z wybudowanych ponad tysiąca) odrestaurowanych budynków byłej fabryki koncernu Dynamit Nobel AG produkującej na wielką skalę materiały chemiczne (m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny) na potrzeby armii III Rzeszy, które zostało oddane do użytku zwiedzających w 2011 r.


Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Jacek Michalski
Okładka: Jacek Michalski
Liczba stron: 24
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno - biały
Data wydania: Październik 2012

Przykładowe kadry:




Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg 2. Na tropie Wunderwaffe

Druga część komiksu Macieja Jasińskiego (scen.) i Jacka Michalskiego (rys.) z serii "Tajemnice DAG Fabrik Bromberg". Całość zaplanowana jest na 5 części.
- Czy brytyjscy piloci dotrą do Szwecji?
- Jaką tajną broń Niemcy testowali niedaleko Bydgoszczy?
- Czy Jerzy zostanie zdekonspirowany?
Bohaterem komiksu jest brytyjski szpieg John Gardner, który działa w Polsce pod nazwiskiem Jerzy Krajewski. Przedmiotem jego zainteresowania jest jedna z największych fabryk zbrojeniowych DAG Fabrik Brom-berg. Pracując w zakładach zbiera informacje o produkcji materiałów wybuchowych, angażuje się w pomoc w ucieczkach brytyjskich jeńców, a także tropi gdzie są prowadzone prace nad tajną bronią dalekiego zasięgu, która może zagrażać Londynowi.


Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Jacek Michalski
Okładka: Jacek Michalski
Wydanie I: NADAL NIE WYDANY
Liczba stron: 24
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Wydanie: I
Cena z okładki: 14,90 zł


Wydawnictwo: Egmont



Powstanie '44 1.  Antologia prac konkursowych 2008



Antologia prac wyróżnionych w II Ogólnopolskim konkursie na komiks Powstanie '44 w komiksie organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed uczestnikami postawiono zadanie stworzenia komiksu, dla którego inspiracją będzie jedno z archiwalnych zdjęć z czasów Powstania Warszawskiego.

Scenariusz i rysunki: Tomasz Bereźnicki, Rafał Bąkowicz, Grzegorz Janusz, Tomasz Kontny, Wiktor Kulig, Maciej Parowski, Tomasz Pastuszka, Mariusz Pitura, Wojciech Przybyszewski jr, Paweł Sambor, Jarosław Skrzyński, Radosław Smektała, Anna Steliżuk
Wydanie I: 3/2009
Liczba stron: 112
Format: 175x250 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena z okładki: 29 zł


Przykładowe kadry:









Powstanie '44 2. Antologia prac konkursowych 2009


To już druga antologia prac wyróżnionych w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem piątej edycji konkursu było, jak w roku poprzednim, "Powstanie'44 w komiksie". Uczestnicy otrzymali zadanie stworzenia komiksu, dla którego inspiracją będą wydarzenia z czasu Powstania Warszawskiego. W antologii znalazły się wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione przez jury i muzeum oraz wybrane komiksy, które nie zostały nagrodzone, a uznaliśmy, że są tak ciekawe, iż warto je zamieścić w naszej antologii. Pieczę artystyczną nad konkursem sprawował Przemysław "Trust" Truściński, natomiast jury tradycyjnie obradowało pod czujnym okiem nestora komiksu - Papcia Chmiela.


Rysunki i scenariusz: Różni autorzy
Wydanie I: 4/2010
Liczba stron: 168
Format: 170x245 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena z okładki: 35 zł

Przykładowe kadry:




Powstanie '44 3. Antologia prac konkursowych 2010 "Morowe Panny"

Morowe panny, przedstawiające losy bohaterskich kobiet, stanowią trzecią antologię pokonkursową z serii 'Powstanie '44 w komiksie". Publikacja Morowe panny zawiera zwycięskie, wyróżnione i wybrane prace zgłoszone do IV edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim, zorganizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Antologia trafi do sprzedaży już 16 maja br., natomiast na Warszawskich Targach Książki oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa będzie miała swoją przedpremierę.



Rysunki i scenariusz: Różni autorzy
Wydanie I: 5/2011
Liczba stron: 128
Format: 170x245 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Cena z okładki: 29,99 zł

Przykładowe kadry:



Powstanie '44 4.  Antologia prac konkursowych 2011 "Archiwum historii mówionej"


Tym razem twórcy komiksów sięgnęli do wspomnień powstańców, zapisanych w Archiwum Historii Mówionej MPW, udowadniając, że autentyczne historie bywają dużo ciekawsze od fikcji. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie. Artyści musieli wykazać się umiejętnością wyszukania interesujących historii i ich interpretacji. Prezentowane prace uderzają swoim realizmem, wywołując poruszenie, a nawet przerażenie, choć nie brakuje w nich również wątków humorystycznych. Walki powstańcze stają się jedynie tłem do opowiedzenia konkretnej autentycznej historii.


Rysunki i scenariusz: Autorzy różni
Wydanie I: 4/2012
Liczba stron: 144
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolor
Cena z okładki: 29,99 zł

Przykładowe kadry:




Wydawnictwo: Stowarzyszenie Pokolenie


Monte Cassino 1.  Maj 1944


18 maja 1944 roku o świcie na wzgórzu Monte Cassino został odegrany hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy w bitwie kończącej czteromiesięczne walki. To szczególne wydarzenie zostało opisane w wersji komiksowej, stworzonej przez Zbigniewa Tomeckiego (scen.) i Gabrielę Becla (rys.). Jego premiera zaplanowana została przez twórców na 65. rocznicę bitwy, czyli na maj 2009 roku. Pierwszy komiks z serii liczy niemal 150 plansz i przedstawia całą bitwę z udziałem Polaków. Całość zamknąć się ma w trzech tomach. 
Autorzy komiksu w bardzo sugestywny sposób przybliżają Czytelnikom walki żołnierzy polskich o wzgórze 593, ukazują ciężkie boje 2 Batalionu Strzelców Karpackich w dniu 12 maja o opanowanie, a następnie utrzymanie wzgórza. Praca przedstawia heroiczną walkę Karpatczyków w ekstremalnych warunkach pola walki, gdzie nie było chwili na słabości, gdzie moment zawahania czy zwątpienia kosztował niejednokrotnie życie żołnierza. Wzgórza 593 bronił elitarny niemiecki I Batalion 3 Pułku Spadochronowego, który w dotychczasowych walkach prowadzonych z aliantami był nie do pokonania. To z nim będą walczyli polscy żołnierze w czasie pierwszego, a następnie drugiego natarcia w masywie Monte Cassino. Mamy nadzieję, że Czytelnicy wzbogacą swoja wiedzę o udziale 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino i z zainteresowaniem będa oczekiwali dalszych części tej serii.



Scenariusz: Zbigniew Tomecki
Rysunek: Gabriela Becla
Wydanie I: 5/2009
Liczba stron: 124
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 25 zł

Przykładowe kadry:



Monte Cassino 2


Pierwsze natarcie 2 Korpusu na masyw Cassino trwa. Do walki wchodzi drugi rzut nacierających oddziałów 5 Kresowej Dywizji Piechoty - 18 batalion ppłk. Domonia. Nie ma rozpoznania, nie ma łączności, nikt nie wie, co się dzieje z pierwszym rzutem ani jaka jest sytuacja na polu bitwy. Batalion zalega na rzekomo zdobytym wzgórzu Widmo i bije się o nie, a potem krwawi pod ciężkim ogniem artylerii niemieckiej, czekając na wsparcie. Dowództwo wyznacza termin kolejnego ataku, i obiecuje posiłki, ale Polacy nie wytrzymują i wycofują się. Pierwsze natarcie załamuje się i kończy klęską. Drugi tom trylogii, w którym Melchior Wańkowicz zbierając materiały i relacje uczestników bitwy tka prawdziwy obraz bitwy Polaków o Monte Cassino. Obraz, w którym męstwo i heroizm miesza się ze strachem i szaleństwem. Obraz, w którym panuje chaos komunikacyjny i decyzyjny sztabowców. Obraz, w którym brak decyzji, spóźnione decyzje czy złe decyzje zawsze kosztują ludzkie istnienia...


Scenariusz: Zbigniew Tomecki
Rysunek: Gabriela Becla
Wydanie I: 1/2011
Liczba stron: 128
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 25 zł

Przykładowe kadry:



Przykładowe kadry - w większości - pochodzą ze strony gildia.pl. Tam też więcej informacji o poszczególnych komiksach. Polecam odwiedzanie tej witryny.

2 komentarze:

  1. Czytałem tylko pierwszy o "Oświęcimiu", "Załogę śmierci", "Katyń" i kilka wybranych z antologii "Powstanie 44" - sam mi powiedz drogi autorze - chyba nie mamy się czego wstydzić, prawda? (pytam w kontekście sztuki komiksowej?)

    Może kogoś zainteresuje: Amerykańskie kreskówki z służbie propagandy w okresie II wojny światowej - http://tropyhistorii.wordpress.com/2013/01/07/krolik-bugs-i-kaczor-donald-w-sluzbie-wojennej-propagandy/

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie nie mamy. Prace naprawdę na wysokim poziomie. Choć powiem Ci, że Katyń miał być wydany za granicą (we Francji), lecz tamtejszy rynek nie jest przyzwyczajony do braku kolorów i zrezygnowano z jego wydania, a szkoda. Historia trafiłaby do szerszego grona odbiorców, którzy dowiedzieliby się co się stało.

    Ja zamierzam zabrać się teraz za wydania publikowane przez IPN.

    OdpowiedzUsuń