poniedziałek, 5 listopada 2012

Recenzja: Westerplatte - załoga śmierci.Fanów komiksu historycznego z pewnością ucieszył fakt, że w sprzedaży pojawiło się drugie wydanie „Westerplatte – Załoga Śmierci”. Premiera miała miejsce podczas niedawno zakończonego, łódzkiego MFKiG. Na niezbyt rozwiniętym, polskim rynku(eczku), fakt wznowienia świadczy o danym dziele bardzo pozytywnie. Czy i tak jest w przypadku opisywanego poniżej komiksu?130 stron, z czego 100 to plansze komiksowe, a reszta to niezwykle interesujące dodatki, m.in. opis uzbrojenia, czy mapy, to materiał, który otrzymamy po zakupie komiksu. Panowie M. Wójtowicz – Podhorski i K. Wyrzykowski stanęli na wysokości zadania tworząc dzieło wyjątkowe pod wieloma względami. Historia opowiedziana na planszach komiksu, opowiada o czynach bohaterskich żołnierzy, którzy przez kilka dni bronili Westerplatte, przed przeważającymi siłami niemieckiego wroga. Nie boją się oni przy tym „walczyć” z niewygodnymi faktami, dotyczącymi głównie mjr. Sucharskiego, który przez długi czas uchodził za tego, który dowodził i dzięki, któremu obrona trwała tak długo. Autorzy rozprawiają się z tym mitem w sposób wręcz druzgocący. Ogromną siłą tego komiksu jest przy tym bardzo przystępna forma prowadzenia, która powoduje, że mimo, że wiele faktów jest oczywiście znanych, to czytanie nie nudzi w żaden sposób, a wręcz przeciwnie przyprawia o dreszczyk i nie pozwalając tym samym przerwać go, aż do ostatniego kadru. Powinien się on spodobać, zarówno miłośnikom historii, jak i tym osobom, które lubią po prostu dobre historie z wartką akcją. Aż dziw bierze, że nikt z Ministerstwa Edukacji Narodowej nie pomyślał o wykorzystaniu tak świetnego materiału do nauki uczniów o wydarzeniach z tamtych wrześniowych dni (a może się mylę?).


Całość utrzymana jest w czarno – białej konwencji, która jednym się podoba, innym nie (jako ciekawostka – rynek europejski, a konkretnie francuski odrzucił wydanie komiksu 1940 Katyń właśnie z racji braku kolorów…), ale do mnie zdecydowanie przemawia. Autor rysunków zadbał o wszelkie szczegóły poczynając od zaprezentowanej broni, poprzez widoki, które rozpozna osoba, która była w tych miejscach choćby jeden raz, a kończąc na takich szczegółach, jak pojawiający się na twarzach obrońców zarost w szóstym dniu nieustających walk. Droiazg, który jednak bardzo korzystanie wpływa na odbiór pracy. Westerplatte to komiks paradokumentalny, jak piszą we wstępie sami autorzy, większość dialogów, ale i narracji opiera się na autentycznych relacjach i wspomnieniach uczestników, co jest nie lada gratką dla osób zafascynowanych historią II wojny światowej.


Recenzując „Westerplatte”, nie sposób, nie wspomnieć o dodatkach w nim zamieszczonych, a tych jest ogromna ilość, przy tym bardzo różnorodnych. Bardzo dobrze czyta się przewodnik po miejscach walk. Autorzy nie raz i nie dwa „wylewają żal” (w dobrym znaczeniu tego słowa), do władz polskich, które nie są absolutnie w żaden sposób zainteresowane zadbaniem o to niezwykle ważne, dla każdego z Polaków miejsce, dopuszczając do takich paranoi jak umieszczenie na szczycie Pomniku Obrońców Westerplatte, głowy… sowieckiego żołnierza(sic!). Lektura tego przewodnika nie dość, że pozwala poznać wiele, nieznanych dotąd faktów, to może i pomoże przy tym wzbudzić u odpowiednich osób poczucie obowiązku o dbanie o to historycznie ważne miejsce.


Komiks wydany został na bardzo dobrej jakości papierze, co przy świetnie opowiedzianej i narysowanej historii, a także wartościowym historycznie dodatkom (bardzo interesujące fotografie zarówno współczesne jak i z lat wojny) daje w ostateczności produkt niemalże doskonały. Cena 39,90 nie jest ceną wygórowana, komiks ten jest jej z pewnością wart. Pozostaje mieć nadzieje, że nakład drugiego wydania rozejdzie się również w całości. Wydanie warte jest polecenia zarówno miłośnikom komiksu jak i fascynatom historii, którzy dzięki niemu być może przekonają się do sztuki obrazkowej.


Kroniki epizodów wojennych - 1 - Westerplatte: Załoga śmierci
Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Liczba stron: 124
Format: A4
Ocena: bardzo dobry
Data wydania II - wrzesień 2012
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Cena: 39,90

Zdjęcia pochodzą z facebookowego profilu Muzeum Westerplatte

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz