środa, 14 listopada 2012

Recenzja: Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności.Dzisiejsza recenzja komiksu, przygotowana jest specjalnie z myślą, o tych wszystkich, którzy, traktują tą formę sztuki, jako zabawę dla młodocianych i dzieci, ale z pewnością nie dla dorosłych. Jak widać jednak na poniższym przykładzie, komiks może również traktować o takich sprawach jak morderstwo jednego z największych Polaków, księdza Jerzego Popiełuszko.


„Ksiądz Jerzy Popiełuszko – Cena wolności” - taki tytuł nosi, wydany w 2005 roku przez Zin Zin Press album. Na 32 stronach, przedstawiono historię życia Jerzego Popiełuszki poczynając od 12 grudnia 1983, a kończąc na „procesie” zabójców odpowiedzialnych za jego śmierć.  Jest to ze wszech miar historia wstrząsająca. Widzimy tutaj, perfidne prowokacje wymierzone w księdza, jego aresztowanie, przygotowania do morderstwa, a także sam przebieg zabójstwa. Emocje wzrastają jeszcze bardziej, gdy mamy świadomość tego, że mordercy i Ci, którzy w zabójstwie pomagali, wciąż są na wolności, żeby nie powiedzieć, że przez niektóre środowiska „wynoszone są na piedestał”. Tak niestety wygląda sytuacja w Polsce, dlatego tym bardziej należy cieszyć się, że tego typu komiksy powstają. Dzięki nim, bowiem kolejne pokolenia Polaków będą pamiętać o tym, co wydarzyło się w październiku 1984 roku. Będą znały historię męczeńskiej śmierci księdza Jerzego.„Ksiądz Jerzy Popiełuszko”, jest komiksem specyficznym, nie jest to komiks, przy którym będziemy się świetnie bawić, nie będzie tu również wielu wesołych momentów. Każdy kadr za to wstrząsa dogłębnie, każda strona wzbudza coraz większą złość, że takie zdarzenie mogło mięć miejsce tak niedawno. Najlepiej odbiera się go mając, choć niewielką wiedzę, na temat tamtych czasów. To zdecydowanie ułatwia jego pełne zrozumienie. Do przeczytania zachęcam jednak szczególnie tych, których wiedza o komunistycznych czasach w Polsce jest niewielka. Dzięki temu albumowi wydanemu przez Zin Zin Press, jest szansa, że zainteresują się oni historią – nie tak odległą zresztą – rodaków. Doskonałą pracę wykonał tutaj Krzysztof Wyrzykowski, odpowiedzialny za rysunki. Kreska jest niezwykle realistyczna, a „rzeczy martwe”, jak samochody, czy budynki wręcz doskonałe. Autor rysunków zadbał o przedstawienie najdrobniejszych szczegółów, stąd na fartuchu ekspedientki możemy zauważyć logo „Społem”, a na magnetofonie napis „Unitra”. Takich szczegółów i smaczków jest dużo więcej i to również zwiększa przyjemność czytania komiksu. Całość utrzymana jest w czarno – białej konwencji. Warto wspomnieć również o okładce wydania, które jest dla mnie małym dziełem sztuki, i choćby dla niego warto wydać pieniądze.


Poza samą historią obrazkową, znalazło się w nim dużo wartościowych dodatków. Komiks zaczyna się od tekstu stworzonego ku pamięci Księdza Jerzego, opatrzonego cytatem Jana Pawła II.


„Niech przemawiają do nas świadectwa tego kapłana, które się nie przedawnia, które było ważne nie tylko wczoraj, ale jest ważne także dzisiaj. Może dzisiaj jeszcze bardziej.”


Czyż te słowa wypowiedziane w 1990 roku do dziś nie pozostają aktualne?


Na dalszych stronach, możemy zapoznać się z historią życia kapłana, a także przeczytać pięć kazań wygłoszonych przez Jerzego Popiełuszkę podczas odprawianych mszy. Tylna strona okładki, to przedstawienie twórców komiksu, a także krótka reklama innego komiksów – „Solidarność. 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”.


Mimo tego, że od pierwszego wydania minęło już kilka lat, to komiks ten nadal można odszukać w sprzedaży. Ja swój egzemplarz nabyłem podczas tegorocznego MFKiG w Łodzi i nie żałuję wydanych pieniędzy. Każdy, kto choć trochę interesuje się historią i dla kogo komiksy to nie tylko walki „superbohaterów”, czy inwazje kosmitów, odnajdzie w nim dużo wartościowych treści. Pozostałym gorąco polecam, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że będzie to dla nich nie lada wyzwanie. 


Zdecydowanie polecam! 


Na koniec jeszcze raz słowa Jana Pawła II:


"Jest to postać (ksiądz Jerzy Popiełuszko, przyp. JD), która nie powinna zniknąć z naszej świadomości, ponieważ był on wymownym znakiem – znakiem tego, co kapłan katolicki pragnie uczynić dla dobra braci, i jaką cenę jest za to gotów zapłacić."


Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności.

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania: 11/2005
Liczba stron: 32
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno - biały
Cena z okładki: 14,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz