sobota, 24 listopada 2012

Relacja: Wystawa - "Tajemnice II wojny światowej". Cz. 1

Od ponad miesiąca w łódzkiej Manufakturze, a dokładnie w Experymentarium można zwiedzać wystawę pt. „Tajemnice II wojny światowej”, jeśli ktoś jeszcze nie był, to nic straconego, jest ona bowiem otwarta do końca miesiąca. Ja, korzystając z wolnego dnia, postanowiłem wybrać się tam dziś. Na pewno nie żałuje, choć z początku nie byłem przekonany, że wejście na tą wystawę to pomysł dobry.


Nie od dziś wiadomo, że bilety do wszelkiego rodzaju muzeów w Polsce, nie należą do najtańszych. Tak jest i wypadku tej ekspozycji, zwiedzenie, której kosztuje nas 14zł (12 zł ulgowy). Pierwsze wrażenie nie jest najlepsze, wygląda, bowiem na bardzo skromną, z mała ilością eksponatów. Jako fascynat historii II WŚ, postanowiłem jednak zaryzykować i obejrzeć ekspozycję. Po wyjściu, byłem pewny jednego. Było warto.Wystawa podzielona jest na kilka części tematycznych. Jako pierwsze widzimy eksponaty z polskiej armii, a później wkraczamy już do „strefy wojsk III Rzeszy”. Na sporej wielkości terenie można zobaczyć, m.in. bardzo efektowną makietę (6m2) Wilczego Szańca, miniaturę baraku, w którym doszło do nieudanego zamachu Stauffenberga na Hitlera (bardzo wiernie odwzorowana, z każdym szczegółem), a także namiot medyczny. Poza tym w rozstawionych gablotach, możemy przyjrzeć się jak wyglądała nazistowska prasa propagandowa, dokumenty czy znaczki (również z III Rzeszy), a także radia, lornetki i wiele innych rzeczy z tamtego, burzliwego okresu.Na rozstawionych planszach można przeczytać wiele ciekawostek (np. historię stworzenia Fanty) oraz zobaczyć kilka unikatowych zdjęć (choćby tablica z bezpośrednimi numerami telefonów do najważniejszych nazistów, ustawiona w Wilczym Szańcu). Dołożyć do tego trzeba jeszcze kilkadziesiąt rodzajów broni, mundury armii niemieckiej i kilka motocykli marki BMW, które oglądają z bliska zwiedzający.  To wszystko składa się na bardzo ciekawą i pouczającą ekspozycję. Ci, którzy nie mieli okazji jeszcze obejrzeć jej na żywo, powinni się wybrać, mimo dość dużej ceny za bilet, naprawdę warto. Miłośników historii namawiać nie trzeba, a pozostali będą mieli okazję zapoznać się z życiem codziennym na froncie, nie zabrakło tu bowiem, choćby zaprezentowania gier, jakie mieli do dyspozycji żołnierze, i choć wizja gry w karty, czy „planszówki”, wydaje się dość dziwna, to jednak naprawdę miała miejsce. Walczący również potrzebowali chwili wytchnienia i zapomnienia o codziennie prowadzonych, brutalnych walkach.


Warto podkreślić, że przedstawione na moich zdjęciach eksponaty, to tylko część zbiorów, które obejrzymy, jeśli zdecydujemy się wybrać do Manufaktury. Dlatego jeszcze raz zachęcam, do odwiedzenia muzeum.


Oto jak swoją wystawę prezentuje strona internetowa muzeum:


Już 4 października łódzkie Experymentarium w Manufakturze zaprezentuje nową wystawę pt. „Tajemnice II wojny światowej”. To niezwykły, nigdzie wcześniej nieprezentowany na tak dużą skalę, zbiór eksponatów militarnych oraz rzeczy codziennego użytku wykorzystywanych przez żołnierzy podczas tej największej wojny. Wystawa to wynik współpracy Experymentarium z Parkiem Militariów, który część swoich zbiorów prezentuje na terenie Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży na Mazurach. Organizatorzy zdecydowali się na prezentację prawie tysiąca eksponatów w kontekście często pilnie strzeżonych tajemnic wojskowych oraz ciekawostek z życia przyfrontowego i cywilnego.

Ekspozycja zostanie podzielona na sekcje tematyczne, pośród których należy wymienić kilka najważniejszych m.in.: makietę Wilczego Szańca, kwatery polowej Adolfa Hitlera o wielkości 6m2 wykonaną na podstawie oryginalnych planów, miniaturę baraku narad w Wilczym Szańcu wraz ze wszystkimi dowódcami armii niemieckiej znajdującymi się w środku na trzy sekundy przed nieudanym zamachem Clausa von Stauffenberga na Hitlera, opis mało znanej i bardzo tajemniczej genezy powstania napoju Fanta, a także makieta rakiety V1 oraz szczegóły dotyczące produkcji statków kosmicznych pionowego startu. Odwiedzający dowiedzą się również, z jakiego wyposażenia wojskowego korzystał znany z serialu „Czterej pancerni i pies” Jan Kos i Tom Hanks w filmie „Szeregowiec Ryan”.

Ponadto nie zabraknie stanowisk mających na celu przybliżenie odwiedzającym historii najpopularniejszych broni drugowojennych, z wyszczególnieniem „piły Hitlera”, czyli karabinu maszynowego MG-42, a także tajnego mazurskiego kanału, w którym według legend, miały się poruszać niemieckie statki podwodne U-Boot.

Zaciekawienie wśród odwiedzających wzbudzą również na pewno elementy scenografii zbudowane przez Alana Starskiego i Mariana Zawalińskiego wykorzystane przy produkcji filmu „Tajemnice Westerplatte”, którego premierę zaplanowano na luty 2013 roku.

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano przymierzalnię mundurów wojskowych różnych formacji i strzelnicę z replik broni drugowojennych w systemie ASG, a także stanowisko z replikami motorów BMW.

Wystawa będzie miała niekwestionowany wymiar edukacyjny. Poza częścią militarną, organizatorzy zaprezentują szereg oryginalnych eksponatów codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Wszyscy odwiedzający ekspozycję zobaczą również oryginalne medykamenty (strzykawki, opatrunki, płyny, puder, maści, lekarstwa, zestawy opatrunkowe, polowe zestawy operacyjne) i przedmioty higieniczne (kremy Nivea, tabletki firmy Bayer, perfumy, maszynki do golenia i fryzjerskie, pasty i proszki do zębów, mydło etc.) w zainscenizowanym szpitalu polowym, wystawę wyrobów tytoniowych (papierosy, fajki, cygaretki i cygara, suszony tytoń, bibułki, zapałki), drugowojenną prasę polską i niemiecką, a także mapy niemieckie z okresu wojny, aparaty fotograficzne, gry planszowe i karciane, harmonie, zestawy radiowe, dokumenty oraz wyposażenie biura oficerskiego i odznaczenia. Ciekawostką będzie również część ekspozycji pt. „Wojna od kuchni”, gdzie przedstawione zostanie wyposażenie polowe związane z wyżywieniem i sposobami jego racjonowania.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wystawy. Fotorelacja, będzie podzielona na części, przed Wami, odsłona pierwsza.
Kalendarz niepodległościowy z lat 1914-1939.

Pistolet 9 mm wz.35 "VIS".Scyzoryk kieszonkowy.


Pudełka od zapałek.

M.in. ołówki i pudełka od ołówków.

Pudełka od zapałek.

M.in. pasta do butów i knoty oliwne.

Czapka polowa (z lewej strony).Korpus pocisków moździerzowych Piechoty, kalibru 50mm.


Plan sytuacji bojowej na Westerplatte.


Makieta Wilczego Szańca.

Makieta Wilczego Szańca.

Makieta Wilczego Szańca.
Butelki po napojach z okresu II W. Ś.

Czekolada z dodatkową dawką kofeiny.

Czekolada z dodatkową dawką kofeiny.


Makieta Wilczego Szańca.

Makieta Wilczego Szańca.
Cz. 3 --> http://jaroslawd.blogspot.com/2012/11/wystawa-tajemnice-ii-wojny-swiatowej_26.html

Cz . 1 --> Wystawa: "Tajemnice II wojny światowej" cz. 2 + historia Fanty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz