poniedziałek, 6 maja 2013

(Recenzja) Superior Spider Man #7 Troubled Mind Part One: Right - Hand Man

Po słabej szóstej odsłonie, kolejna część przygód Pajęczaka przyniosła kilka ciekawych pomysłów. Poniżej parę zdań o tym zeszycie, uwaga – zawiera spojlery.


Przypomnijmy - w poprzedniej części Spider walczył z duetem Jester/Screwball, którzy ośmieszyli J.J.J. i taki sam zamiar mieli w stosunku do niego samego. Walka zakończyła się brutalnym finiszem, co mocno z kolei poddenerwowało grupę superbohaterów – Avengers. Postanowili oni, uciąć sobie krótką rozmowę wychowawczą z Octaviusem "umieszczonym" w ciele Petera.Na pierwszych stronach komiksu poznajemy Dr. Eliasa Wirthama a.k.a. Cardiac, który w swojej klinice, stara się leczyć ciężko chorych ludzi. Cardiac jest również głównym bohaterem tego zeszytu, dlatego warto napisać o nim kilka słów. Swój debiut zaliczył w 1991 roku - w Amazing Spider Man #344. Po śmierci swojego brata, walczy on m.in. z chciwymi korporacjami. Przeciwnik nieprzypadkowy, bowiem właśnie przez jedną z nich (wstrzymywała ona wprowadzenie na rynek leku, w celu zwiększenia zarobku) nie udało się uleczyć, wspomnianego wcześniej brata i zarazem najlepszego przyjaciela Eliasa. Wracając jednak do teraźniejszości, Cardiac chcąc ratować małą dziewczynkę, która jest jedną z jego pacjentek, posuwa się do nie zawsze zgodnych z prawem metod, zgodnie z zasadą, że cel uświęca środki. To nie podoba się Otto (w skórze Spidera), który bez skrupułów i zastanowienia stara się go pokonać za wszelką cenę. Sprzeciwia się temu "duch" Petera, który stara się przeszkodzić Octaviusovi w samosądzie.

Na końcowych stronach, pojawia się również – tak hucznie zapowiadana – grupa Avengers, która ku uciesze Petera Parkera zaczyna domyślać się prawdy o Spider – Manie. Między niedawnymi sojusznikami (tj. Avengers i Spider - Manem) dochodzi do pierwszego starcia...Nie to jest jednak – przynajmniej dla mnie – najciekawszy element w tej części Superiora. Po raz pierwszy Peter w aktywny sposób stara się przejąc kontrolę nad własnym - do niedawna - ciałem. Osiąga on już na tym polu pierwsze sukcesy. Jest to ciekawe wprowadzenie i zapowiedź tego co będzie się działo już wkrótce.

Za rysunki odpowiadają te same osoby co w większości zeszytów tej serii (Ramos, Delgado), więc ogromnej zmiany stylu nie można się spodziewać, ale są drobiazgi, na które zwróciłem uwagę podczas czytania. Pierwszy z nich to fakt, że plansza tytułowa (z wymienionymi autorami i przypomnieniem poprzednich wydarzeń) znajduje się dopiero po kilku stronach, co do tej pory nie miało miejsca. Druga z rzeczy, która wyróżnia (?) "siódemkę" na tle pozostałych zeszytów to dwustronicowe kadry. Tego typu rysunków chyba  we wcześniejszych zeszytach nie było. Ponadto większość akcji rozgrywa się w opustoszałym magazynie - w nocy - siłą rzeczy i klimat jest nieco bardziej mroczny niż np. w poprzednim zeszycie co dla mnie jest pozytywem.


Tak jak przy poprzedniej recenzji pisałem, że zeszyt jest dość nudny, tak ten stoi na naprawdę niezłym poziomie. Dużo akcji, ciekawy i bardzo dynamiczny pojedynek Cardiaca z Pająkiem i przede wszystkim zazębiająca się fabuła z drobnymi smaczkami do wyłapania. No i nie możemy zapomnieć o konfrontacji z Avengers. Te wszystkie elementy sprawiają, że z czystym sumieniem zachęcam do sięgnięcia po ten zeszyt, szczególnie tych nieco zawiedzionych poprzednią odsłoną przygód Superior Spider Man'a. Szkoda tylko, że seria ta jest tak nierówna. Taka sinusoida czasami wręcz irytuje. Mnie osobiście cieszy dodatkowo jeszcze powrót kolumny z listami od czytelników, nazwanej 'Sup Spider Man. W przeciwieństwie do starszych listów, tym razem przeważają te od osób pozytywnie wypowiadających się o nowej serii Marvela. W dodatkach „AR” natomiast, dostaniemy to co fajnie sprawdziło się poprzedni razem, czyli krótką genezę powstania Cardiac'a.

Na koniec, jako ciekawostka. Chciałem pobrać cyfrową wersję komiksu, do którego kod dodawany jest z każdym zeszytem. Niestety wystąpił jakiś błąd i w tym momencie nie mam ani dostępu do komiksu ani kodu (podczas ponownego wprowadzania, pojawia się komunikat, że został już wykorzystany). Poprosiłem o pomoc poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie Marvel.com i czekam na ich odpowiedź. Ciekawe czy sprawa zostanie rozwiązana pozytywnie.

The Superior Spider Man #7 Trouble Mind Part One: Right - Hand Man

Scenariusz: DAN SLOTT
Rysunki: HUMBERTO RAMOS
Okładka: HUMBERTO RAMOS
Data wydania: 03.04.2013
Okładka: miękka
Liczba stron: 32
Cena okładkowa: 3.99 $
Format: 17cm x 26cm
Druk: kolorowy
Sugerowany dla dorosłych: Nie
Rodzaj: ZeszytBrak komentarzy:

Prześlij komentarz