sobota, 18 maja 2013

(Recenzja) Rycerz Ciernistego Krzewu

Dawno, dawno temu, a był to Wigilijny poranek roku 2012, dzień - jak zawsze - rozpocząłem od przeglądu prasy internetowej. Na portalu gildia.pl ukazała się wówczas wzmianka o nowo powstającym komiksie, zatytułowanym Rycerz Ciernistego Krzewu. Tak też zaczęła się moja przygoda z tym projektem, której kulminacją jest ten oto skromny tekst na jeszcze skromniejszym e-zinie...


Nie pamiętam już czy to krótka informacja o fabule czy dołączony do niej rysunek, ale „coś” w tym komiksie było. „Coś” co spowodowało, że z miejsca się nim zainteresowałem. Poprosiłem więc twórców o podanie większej ilości szczegółów co do całego projektu, na co przystali bez wahania. Dzięki temu już tego samego dnia mogłem, podzielić się z czytelnikami – jako pierwszy – informacjami niedostępnymi do tej pory. Kolejne tygodnie mijały na prezentowaniu kadrów i „smaczków” z etapu produkcji. W pewnym momencie zapragnąłem przedstawić (potencjalnym czytelnikom) osoby pracujące nad tym projektem. Najlepszą - według mnie - formą było oddanie głosu im samym, czyli po prostu przeprowadzenie serii wywiadów.I tu pojawia się pewien problem... Wywiady miały być próbą przedstawienia twórców i samego projektu, a wywołały „burzę w szklance wody”, w światku komiksowym. Dość powiedzieć, że na "Półce" padały oskarżenia o to, że za swoje teksty dostaje pieniądze od rysowników i scenarzysty, a Ci są zbyt pewni siebie... No cóż, nie to było moim celem i nie chciałem by zostały w taki sposób zapamiętane, ale słowo się rzekło.

Tak mijały kolejne miesiące, aż pięknego majowego poranka, do drzwi zapukał listonosz z przesyłką ze sklepu Gildii. Do moich rąk trafił zeszyt z przygodami RCK! Powiedzieć, że ciesze się z jego wydania tak jak autorzy, byłoby pewnie przesadą, ale nie ukrywam, że sprawił mi radość fakt, że udało się im, pokazać go szerszej publiczności.


Z ogromnymi nadziejami zasiadłem do lektury i...

Przejdźmy do najważniejszego, czyli samego komiksu.

Za 19,99 (a w promocji nawet mniej) dostajemy ponad 40 stron komiksu w miękkiej okładce, gdzie poza samą historią są też trzy strony poświęcone twórcom, którzy napisali o sobie po kilka zdań. Trzy strony wydają się liczbą dużą, ale pamiętać trzeba, że pracowało nad nim ponad dwadzieścia osób (dokładnie 23), więc i miejsca trzeba było poświęcić nieco więcej. Wracając do samej okładki - wśród czytelników zdania na jej temat są mocno podzielone. Wydawnictwo Komiksowe, zanim podjęło decyzję, na swoim profilu FB, pokazywało różne warianty, dzięki czemu można było wygłosić swoją opinie i zaproponować ewentualne poprawki. Bardzo ciekawe podejście ze strony wydawnictwa. Finalny efekt mi osobiście się bardzo podoba, włącznie z literami zastosowanymi przy logo. Zarówno przód jak i tył okładki trzyma poziom i co ważniejsze ma odpowiedni klimat. Jestem na tak.

Jak powszechnie wiadomo, czytelnik komiksów nie samą okładką jednak żyje, a najważniejsze jest wnętrze. A co tam znajdziemy? Bardzo luźną interpretację historii w połączeniu z fantasy. Magnat Fryderyk, znany bardziej jako tytułowy Rycerz Ciernistego Krzewu, staje do walki z Zakonem Krzyżackim i Nieumarłymi. W walce pomaga mu jego najlepszy przyjaciel i twórca niekonwencjonalnej broni... Mikołaj Kopernik. Musicie przyznać, że pomysł dość oryginalny. Na temat fabuły nie ma się zbytnio co rozpisywać. Przez te kilka miesięcy temat ten był już wielokrotnie poruszany.Z założenia RCK miał być komiksem akcji, gdzie tło psychologiczne i tego typu rzeczy schodzą na drugi plan. I tak jest w rzeczywistości. Nie dowiemy się choćby, skąd wziął się Rycerz, za wiele nie jest powiedziane o powstaniu Nieumarłych, zagadką pozostaną również postaci w białych maskach, ale w zamian za to dostajemy naprawdę dużo akcji, walk czy różnego rodzaju wybuchów. Dla jednych będzie to wada, inni z kolei stwierdzą, że rozwiązanie słuszne. Według mnie, fajnie byłoby rozwinąć w następnych częściach – jeśli takowe powstaną – kilka wątków.

Scenariusz jest spójny, choć w pewnych momentach zauważyć można pewne nieścisłości. Przykład? Wieśniak relacjonuje Rycerzowi sytuację na „froncie”. Według jego słów Zakon miał ukryć się w zamku i bronić jego murów, po czym cała bitwa toczy się w szczerym polu, gdzie nie doświadczy się tego typu zabudowań obronnych. Podkreślić natomiast trzeba, że nie wpływa to na zrozumienie całości. Komiks – w moim przekonaniu – zakończony jest w taki sposób, jakby autorzy planowali wydanie kolejnej części. Ten pierwszy zeszyt jest jednym, krótkim epizodem i teraz pozostaje czekać na ciąg dalszy. Po zakończeniu lektury czuje się mocny niedosyt, pozostaje bowiem za dużo niewiadomych.

Scenariusz schodzi tu jednak na drugi plan. Dawid Kuca wielokrotnie wspominał o tym, że RCK opierać ma się na rysunkach. Twórcy oprawy graficznej, to prawdziwa mieszanka wybuchowa: fuzja osób posiadających już doświadczenie z absolutnymi debiutantami. Największe obawy, które mną targały przed lekturą komiksu, było to jak wyglądać będzie połączenie w jedną spójną całość rysunków tak wielu twórców. Każdy ma przecież swój własny styl, który niekoniecznie musi pasować do reszty. W ogromnej mierze zeszyt zachował - podobnie jak w wypadku scenariusza - spójność, pomimo tego, że autorzy dostali do stworzenia zaledwie po dwie strony. Widać różnice w stylu i jakości poszczególnych rysowników, ale całość odbiera się dobrze. Tylko praktycznie w jednym momencie sposób rysowania – Kamila Winczewskiego – różni się dość diametralnie od reszty plansz. Kolejne strony - mimo oczywistych różnic - ogląda się, i czyta, raczej płynnie.Moim osobistym faworytem są plansze stworzone przez Grzegorza Kaczmarczyka, ale wiele innych również jest na wysokim poziomie (pamiętajmy, że dla wielu z rysowników to debiut!). Nie są to z pewnością rysunki na najwyższym światowym poziomie, ale jak to mówią "nie od razu Kraków zbudowano". Zdarzają się momenty słabsze – co nie może dziwić przy tego typu projekcie – ale pewnie z każdym kolejnym komiksem, rysownicy będą robić coraz lepsze (lub jeszcze lepsze) rzeczy.

Czy RCK odniesie sukces? Ciężko wyrokować, bo to w największej mierze zależy od nas, czytelników i tego czy damy mu szansę. Chciałbym, aby w gronie twórców, znalazło się choć kilka nazwisk, które na długo zagoszczą w branży. Apelowałbym również, aby czytelnicy nie oceniali projektu przez pryzmat wywiadów, lecz by podeszli do niego bez uprzedzeń i zdanie wyrobili sobie dopiero po jego lekturze.PodsumowującRycerz Ciernistego Krzewu nie przypadnie - z różnych powodów - może wszystkim do gustu, ale jest to projekt na tyle ciekawy, że namawiałbym Was do zapoznania się z nim. Za niewielką cenę, dostaniecie kawałek dobrej rozrywki i wiele akcji, wzbogaconej przeglądem prac wielu rysowników, pośród których znajdziecie być może swoich nowych faworytów. Ja w żadnym wypadku nie żałuję wydanych pieniędzy, ani tym bardziej wsparcia, którego udzieliłem twórcom za pośrednictwem mojej skromnej strony. Ciesze się, że mogłem uczestniczyć - choć w minimalny sposób - w tym projekcie!

Podziękowania dla Wydawnictwa Komiksowego za podjęcie ryzyka i wydanie tego komiksu.

Powodzenia!

Rycerz Ciernistego Krzewu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Wydanie I: 5/2013
Liczba stron: 42
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-936849-0-8
Cena z okładki: 19,90 zł
Nakład: 500 szt

1 komentarz:

  1. Co do tych nieścisłości, ja ich nie widzę. Wieśniak mówiąc o armii miał na myśli rycerzy korony, która od wewnątrz broni murów przed krzyżakami, którzy oblegają zamek.;)

    OdpowiedzUsuń