środa, 20 lutego 2013

(Spis) II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów cz. 2

Czas na drugą część spisu polskich komiksów, obejmujących tematycznie czasy II Wojny Światowej. W pierwszej odsłonie pojawiły się komiksy z wydawnictwa K&L Press, IPN, Zin Zin Press oraz Egmont. W tej części postanowiłem zrezygnować z tego typu podziału. Po ukończeniu całego spisu, dokonam jednego - najodpowiedniejszego - podziału tak, aby wszystko było czytelne. Z tego miejsca dziękuje wszystkim, którzy podesłali mi kolejne komiksowe tytuły.

Zaczynamy odsłonę drugą:

Antologia komiksu polskiego #2 Wrzesień: Wojna narysowana

Antologia Wrzesień prezentuje blisko dwadzieścia komiksów podejmujących tematykę II Wojny Światowej. Większość prac powstała specjalnie na potrzeby tej książki, a ich twórcami są reprezentanci średniego i najmłodszego pokolenia polskich rysowników i scenarzystów. Nigdy jeszcze w dziejach rodzimego komiksu nie powstał tak gruby tom, złożony z historii specjalnie do niego napisanych. Od wielu też lat nie narysowano tak wielu opowieści wojennych.
W antologii Wrzesień znajdziecie komiksy:

    Spotkanie - Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki
    Wieża - Janusz Ordon, Rafał Urbański
    Pamięć - Jacek Kowalski, David Prescot
    Wrześniowe przedpołudnie - Dagmara Matuszak, Kamil Śmiałkowski
    Ostatni ułan - Jacek Michalski
    Der Hund - Tomasz Piorunowski, Piotr Kabulak
    Jej oczy - Marcin Nowakowski, Wojtek Franzblau
    Niebo i ziemia - Mariusz Zabdyr, Michał Gałek
    Blok nr 7 - Piotr Kowalski
    Czwarta bitwa - Mateusz Skutnik
    Stille Nacht - Paweł Miedziński, Marcin Mielicki
    Skarb - Hubert Ronek
    Kaczka - Jacek Frąś
    Mundur dziadka - Tomasz Tomaszewski
    Przebicie - Ziuto
    Ucieczka Anioła - Przemysław Truściński, Tomasz Kołodziejczak
    Burza - Krzysztof Gawronkiwecz, Maciej Parowski


Scenariusz: Wojciech Franzblau, Jacek Frąś, Michał Gałek, Piotr Kabulak, Piotr Kowalski, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Michalski, Marcin Mielicki, Maciej Parowski, David J. Prescot, Hubert Ronek, Rafał Skarżycki, Mateusz Skutnik, Tomasz Tomaszewski, Rafał Urbański, Ziuto, Kamil Śmiałkowski
Rysunek: Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Kowalski, Piotr Kowalski, Tomasz Lew Leśniak, Dagmara Matuszak, Jacek Michalski, Paweł Miedziński, Marcin Nowakowski, Janusz Ordon, Tomasz Piorunowski, Hubert Ronek, Mateusz Skutnik, Tomasz Tomaszewski, Przemysław Truściński, Mariusz Zabdyr, Ziuto
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie I: 8/2003
Liczba stron: 160
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 39,90 zł

Przykładowe strony:


44

Do powstania tej antologii zostali zaproszeni najlepsi rysownicy i scenarzyści - prawdziwy "dream team" polskiego komiksu. Redaktorem artystycznym przedsięwzięcia został Przemysław "Trust" Truściński.

Antologia składa się z 17 nowel o tematyce nawiązującej do Powstania Warszawskiego.Publikacja została wydana w połowie sierpnia 2007 z okazji obchodów 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i ukazała się nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego. Mecenasem projektu jest CIECH SA.

Spis nowel:

    Pałacyk Michla - Benedykt Schneider & Michał Wójcik
    Za garść dolarów - Łukasz Mieszkowski
    Na szczęście - Tobiasz Piątkowski & Robert Adler
    Zmartwychpowstanie - Jacek Frąś & Grzegorz Janusz
    X1 przeciw goliatom - Tomek Niewiadomski
    Telefon - Krzysiek Ostrowski & Dennis Wojda
    Die Schöenheit - Jakub Rebelka & Rafał Betlejewski
    Ocalenie Niobe - Przemek Truściński "Trust" & Tomasz Kołodziejczak
    Lawa - Rafał Gosieniecki & Gene Kowalski
    Bohaterowie - Berenika Kołomycka & Grzegorz Janusz
    Jacek i Marianna - Marek Oleksicki & Aleks Kłoś i Tomasz Kwaśniewski
    Przez Kampinos i Starówkę - Agata Nowicka "Endo" & Jacek Staniszewski
    63 dni Adrian Madej & Barbara Seidler
    Tajne przejście - Ireneusz Konior & Grzegorz Janusz
    Śnieg - Ernesto Gonzales & Rafał Skarżycki
    Pod gołym niebem Sylwia Restecka & Joanna Sanecka
    Chleb i sól Krzysztof Gawronkiewicz & Grzegorz Janusz

Scenariusz: Rafał Betlejewski, Grzegorz Janusz, Piotr Kowalski, Tomasz Kołodziejczak, Tomasz Kwaśniewski, Aleks Kłoś, Łukasz Mieszkowski, Tomasz Niewiadomski, Tobiasz Piątkowski, Joanna Sanecka, Barbara Seidler, Rafał Skarżycki, Jacek Staniszewski, Dennis Wojda, Michał Wójcik
Rysunek: Robert Adler, Ernesto Gonzales, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Rafał Gosieniecki, Ireneusz Konior, Berenika Kołomycka, Adrian Madej, Łukasz Mieszkowski, Tomasz Niewiadomski, Agata Nowicka, Marek Oleksicki, Krzysztof Ostrowski, Jakub Rebelka, Sylwia Restecka, Benedykt Szneider, Przemysław Truściński
Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego
Wydanie I: 8/2007
Liczba stron: 200
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena z okładki: 79 zł

Przykładowe strony:Achtung Zelig! - Druga wojna

Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach "AQQ" ukazuje się pełna wersja tego legendarnego albumu. Jego akcja osadzona jest w Polsce na początku II wojny światowej jesienią 1939 roku. Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka, ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny (przypomina ten zastosowany w niepublikowanej Burzy), choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie jednak wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami.
Na uwagę zasługuje też edytorska strona przedsięwzięcia. Okładka z pięknym rysunkiem stylizowana jest na strony tytułowe magazynów z lat 40-tych. Wewnętrzne strony są lekko zabarwione na żółto, a kreski rysunków celowo nie osiągają pełnej czerni.

Scenariusz: Krystian Rosiński
Rysunek: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Zin Zin Press
Wydanie I: 3 2004
Wydanie II: 12 2004
Liczba stron: 60
Format: A4+
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 29,90 zł

Przykładowe strony:Strefa Komiksu #12 Historie okupacyjne
Komiks autobiograficzny Zygmunta Similaka, obejmujący lata okupacji, którą autor spędził w Łodzi oraz w podłódzkim Tuszynie.
Scenariusz: Zygmunt Similak
Rysunek: Zygmunt Similak
Wydawnictwo: Robert Zaręba
Rok wydania polskiego: 10/2009
Liczba stron: 54
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 19,9 zł

Wisła. Polska grupa wywiadowcza na ziemi lubuskiej. Styczeń 1945

Komiks do przeczytania on line pod adresem --> http://www.biblioteka.lubsko.pl/dokumenty/wisla_komiks.pdf

Scenariusz: Benedykt Szymański
Rysunki: Adam Sommerfeld
Data wydania: Sierpień 2010
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Stron: 16
Cena: komiks darmowy
Wydawnictwo: Calesa
Koniec lata 1939

To komiks edukacyjny przedstawiający wydarzenia rozgrywające się w Warszawie w okresie od końca sierpnia do 28 września 1939 r., przeznaczony dla młodzieży szkolnej na poziomie wyższych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, wydany przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Dom Spotkań z Historią w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Poprzez zastosowanie niestandardowej formy przekazu - łączącej komiks z materiałami archiwalnymi - publikacja ma za zadanie ułatwić wizualizację wydarzeń i przyswojenie wiedzy na temat udziału Warszawy i jej mieszkańców w wojnie obronnej Polski w 1939 r.

Bohaterami komiksu jest dwoje młodych ludzi, Staś i Maria. Spędzą w Warszawie ostatnie chwile wolne od trosk, w przeddzień wybuchu II wojny światowej i powołania Stasia do wojska. Wędrują ulicami dzieląc się anegdotami i wspomnieniami o napotkanych miejscach. Tłem dla ich wędrówki są fotografie i pocztówki przedwojennej Warszawy ukazujące tętniące życiem miasto: ulice, budynki, parki, kawiarnie.

Druga część publikacji przedstawia wydarzenia z września 1939 r.: przygotowania do obrony stolicy, zniszczenia w wyniku bombardowań, sytuację na froncie, kapitulację miasta, wykrocznie wojsk hitlerowskich. Utrzymana jest w kolorystyce czarno-białej i stanowi kontrast dla "barwnego" wizerunku stolicy sprzed wybuchu wojny. Wydarzenia są przedstawione w formie kalendarium, poprzez dokumenty urzędowe i doniesienia prasowe, a także komentarze ludzi występujących na fotografiach miasta z tego okresu.

Epilog komiksu rozgrywa się 40 lat później, gdy bohaterowie odnajdują się po latach w Warszawie, podczas pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

Scenariusz: Anna Belka, Marek Mikulski, Maciej Mikulski, Violetta Urbaniak
Rysunki: Marek Mikulski, Maciej Mikulski
Wydanie I: Luty 2010
Wydawca oryginału: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 56
Cena: 5 zł
Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią

Pamiętamy - Biała Podlaska 1939-1945
Komiks opowiada dwie historie (Krawat w Grochy, Takie buty z cholewami) oparte na faktach z okresu okupacji w Białej Podlaskiej. Dodatkowo publikację uzupełniono o słowo wstępne autorów i materiał historyczny.
Wydawcą komiksu jest Miejski Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej i Galeria Podlaska.
Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunek: Andrzej Fonfara
Wydanie I: 9/2008
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.Przykładowe strony:101 Airbone Screaming Eagles #1 Normandia, 6 czerwca 1944
Inwazja na okupowaną przez Nazistów Europę rozpoczęła się rankiem 6 czerwca 1944 roku. Była to największa operacja morska i lądowa w historii wojen. Operacja Overlord została poprzedzona desantem powietrznym, który nastąpił kwadrans po północy 6 czerwca 1944 roku. O godzinie dwudziestej trzeciej, 5 czerwca 1944 roku z kilkudziesięciu baz na terenie Anglii wystartowały 882 samoloty z 13.000 żołnierzy amerykańskiej 101 i 82 Dywizji Powietrznodesantowej. 82 Dywizja brała już udział w walce, ale dla dobra 101 Dywizji był to pierwszy skok bojowy. Ich strefa zrzutu znajdowała się w okolicach miasta Ste. Mere-Eglise. Celem tej operacji było uchwycenie przyczółka desantowego, eliminacja baterii dział, opanowanie mostów a przede wszystkim oczyszczenie grobli i wyjść z plaż dla lądujących rankiem wojsk inwazyjnych. W tym czasie około pięciu tysięcy jednostek pływających, począwszy od pancerników po łodzie desantowe wraz z ogromną ilością ludzi i najróżniejszego sprzętu wojskowego płynęło już w kierunku plaż Normandii. Losy tej inwazji spoczywały w rękach młodych mężczyzn z jednostek powietrznodesantowych, którzy tego dnia dostali bilet lotniczy w jedną stronę. Nie mieli doświadczenia w walce. Byli natomiast pełni zapału i woli walki. Uważali, że są świetnie przygotowani i wyszkoleni. Chcieli zaryzykować własne życie, bo wierzyli w słuszność sprawy...

Scenariusz: Roman Pierzgalski
Rysunek: Roman Pierzgalski
Wydawnictwo: Aquaverde
Wydanie I: 6/2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena z okładki: 24,50 zł
Recenzja: Normandia 6 czerwca 1944

Przykładowe strony:101 Airbone Screaming Eagles #2 Les Forges
4 dzień inwazji. Od dwóch dni maszerujemy w stronę Blosville. To zaledwie 3 mile... Co jakiś czas natykaliśmy się na małe grupki Niemców, ale większym problemem były groble i rozlewiska. Niemcy poszli po rozum do głowy i otworzyli śluzy. Cały półwysep pokryły wodne labirynty i tylko szkopy wiedzieli, jak się w tym połapać... - fragment komiksu.

Scenariusz: Roman Pierzgalski
Rysunek: Roman Pierzgalski
Wydawnictwo: Aquaverde
Wydanie I: 12/2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Cena z okładki: 20 zł

Przykładowe strony:Ocaleni


Historia przedstawiona w komiksie opowiada o ewakuacji powstańczego szpitala na warszawskiej Starówce i oparta jest na autentycznych wydarzeniach z września 1944 roku.
Komiks został wydany w ramach promocji III edycji ogólnopolskiego konkursu na komiks "Epizody Powstania Warszawskiego" organizowanego pod patronatem Związku Powstańców Warszawskich i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
Scenariusz: Tomasz Bereźnicki
Rysunki: Tomasz Bereźnicki
Data wydania: Czerwiec 2008
Druk: czarno-biały
Format: 160x240 mm
Stron: 12
Cena: bezpłatny
Wydawnictwo: Print Partner SCS Media

Przykładowe strony:

1 komentarz:

  1. info do komiksu "WISŁA": Grupa Wisła została utworzona jesienią 1944 roku w Lublinie. Start do akcji nastąpił z lotniska w Białej Podlaskiej. Zrzut przy drodze Lubsko – Bobrowice w okolicy Strużki. W okresie trzech tygodni akcji wywiadowcy nadali 23 radiogramy w tym 18 wywiadowczych. Zadaniem grupy było dokładne rozpoznanie stanu liczbowego rozpoznanych związków taktycznych, liczebności, uzbrojenia, ustalenie rejonów koncentracji oraz rozmieszczenie obiektów wojskowych, rozplanowanie węzłów oporu i prowadzenie działań dywersyjnych. W meldunkach przekazywano informacje o niemieckich umocnieniach nad Nysą Łużycką, informowano o zakładach produkujących na potrzeby wojska, zakłady te były bombardowane i o wynikach nalotów informowano centralę. Meldowano też o ruchach wojsk, transportach kolejowych przejeżdżających przez Lubsko na zachód w rejon Berlina. Jeden z meldunków dotyczył przerzutu z rejonu Ardenów na front wschodni jednostek pancernych armii Runstädta oraz o koncentracji jednostek pancernych w Lubsku i Gubinie. Siedem kilometrów od Lubska w kierunku Gubina urządzono akcję dywersyjną wysadzając kolejowy transport wojskowy. Działalność grupy wywiadowczej jest mocno związana z Lubskiem, dowódca grupy kilkakrotnie sam osobiście przebywał w Lubsku by zebrać informacje wywiadowcze o stacjonujących tu oddziałach wojsk pancernych ale też zdobywał tu żywność niezbędną dla przetrwania grupy, podając się w tym celu za robotnika niemieckiej rodziny uciekinierów ze wschodu. Żołnierze grupy Wisła stoczyli kilka zbrojnych potyczek z członkami hitlerowskich grup paramilitarnych likwidując ich członków. Działalność grup wywiadowczych II Oddziału Wojska Polskiego takich jak grupa Wisła, odbiegała od znanych wzorców zachodnich, nie istniała wtedy sieć wywiadu, a jej organizacja następowała od podstaw, brak było wykształconej wywiadowczej kadry oficerskiej, a w działanie wywiadu angażowała się patriotyczna młodzież. Celem grup wywiadowczych było zdobycie istotnych informacji na głównych kierunkach natarcia frontu wschodniego. To czego nie mogły wypatrzyć aparaty fotograficzne samolotów rozpoznawczych, to czego nie wyłowiły z eteru radiowe stacje nasłuchowe, to takie informacje mogli zdobyć tylko nasi wywiadowcy. Nie wszystkim się to udawało. Dla ponad 36% z nich była to pierwsza i ostatnia akcja bojowa. Osiem grup wywiadowczych zostało wyłapanych, bądź zlikwidowanych nie nawiązując stałej łączności. Łączne straty II Oddziału WP wyniosły 29 wywiadowców z 81 wysłanych na akcję. Ekstremalnie ciężkie warunki bytowe w okresie zimy 1945 roku wywarły swoje piętno na los desantowanych grup. Zima, obcy i wrogi teren, bardzo znaczące nasycenie wojskiem nieprzyjaciela, brak wsparcia pośród lokalnej ludności, brak własnej żywności to czynniki, które nie sprzyjały utrzymaniu się i wykonywaniu zadania. Ważne jest byśmy dziś pamiętali o ich poświęceniu i działalności na rzecz wolnej Polski, o daninie krwi naszych wywiadowców grup II Oddziału WP poświęconej w walce za wolność Naszą i Waszą. Pamiętajmy o tym, że nie są znane nazwiska osób spośród ludzi wywiadu, którzy by w czasie wojny lub po niej, zhańbili się działalnością przeciwko własnemu społeczeństwu, to też jest wartość, którą należy szczególnie docenić.

    OdpowiedzUsuń