sobota, 16 lutego 2013

(Info) Album Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie dostępny na czytniki

Z bardzo dobrą wiadomością napisał do mnie ostatnio pracownik rzeszowskiego oddziału IPN dr. Marcin Krzanicki. Okazuje się, że ruszyła nowa odsłona strony internetowej antoniwasilewski.pl. Co ciekawsze, na wspomnianej stronie dostępny jest album poświęcony Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie w rysunkach Antoniego Wasilewskiego. 
Do tej pory album ten dostępny był tylko w formacie PDF i do obejrzenia online. Od kilku dni natomiast, dostosowany jest on już praktycznie do każdego czytnika. Właściciele urządzeń iPad, iPhone i iPod Touch mogą skorzystać z iBookstore (niestety nadal na akceptację ze strony Apple czeka angielskojęzyczny ePub), pozostali czytelnicy pobrać edycję ePub, Mobi lub pdf bezpośrednio z www.antoniwasilewski.pl. Wszystkie wersje elektroniczne publikacji są BEZPŁATNE i dostępne w języku polskim i angielskim.

Warto również wspomnieć o tym, że osoby zainteresowany tradycyjną książką, mają możliwość jej zakupu. Wystarczy skontaktować się z rzeszowskim oddziałem IPN-u. Do wyboru jest polska i angielska wersja językowa.

O czym opowiada album? Oddaję głos dr. Marcinowi Krzanickiemu:

Ten skromny album zawiera kilkadziesiąt ciekawych i nigdzie niepublikowanych rysunków Antoniego Wasilewskiego z czasów jego służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

W zdominowanym przez fotografię i film świecie grafiki te mają w sobie coś z napisanego odręcznie listu, noszą osobiste piętno autora, odczuwalne w prowadzeniu kreski i nieskrywanej ekspresji.

Zamiast jednak rozwodzić się nad artyzmem (lub jego brakiem) owych materiałów, zapraszamy do wspólnej podróży poprzez świat wykreowany rysikiem, węglem i akwarelą...

Kilka słów o samym projekcie. Opowiadają jego autorzy:

Wszystko zaczęło się od kilkunastu oryginalnych rysunków, ze zbiorów Szkoły Podstawowej w Hyżnem, które trafiły w nasze ręce, gdy przygotowywaliśmy niewielką wystawę o gen. Władysławie Sikorskim. Wzbudziły nasze zainteresowanie i postanowiliśmy poszukać „głębiej”. W efekcie dotarliśmy do kilkudziesięciu ciekawych i nigdzie niepublikowanych rysunków Antoniego Wasilewskiego z czasów jego służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Doszliśmy do wniosku, że warto byłoby, w formie drukowanej, udostępnić je szerszemu gronu odbiorców.

Edukacyjny charakter wydawnictwa skłonił nas również do tego, by niniejszy album opublikować w wersji elektronicznej. Uznaliśmy bowiem, że taki właśnie sposób przedstawiania historii będzie dla młodych czytelników bardziej interesujący i przystępny, a miłośników i znawców tematu przyciągnie swoją nietypową formą. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.antoniwasilewski.pl.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybrany przez nas materiał nie każdego może interesować i nie każdemu, pod względem estetycznym, może przypaść do gustu. Wydaje się nam jednak, że przedstawione w tym wydawnictwie prace Antoniego Wasilewskiego stanowią ciekawe i nieszablonowe spojrzenie na okres II wojny światowej w ogóle, a w szczególności na zagadnienie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

W zdominowanym przez fotografię i film świecie grafiki te mają w sobie coś z napisanego odręcznie listu, noszą osobiste piętno autora, odczuwalne w prowadzeniu kreski i nieskrywanej ekspresji.

Zamiast jednak rozwodzić się nad artyzmem (lub jego brakiem) owych materiałów, zapraszamy do wspólnej podróży poprzez świat wykreowany rysikiem, węglem i akwarelą...

Pozostaje jednak jeszcze jedna, bardzo istotna sprawa. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim instytucjom i osobom, dzięki uprzejmości których ten album mógł powstać, a w szczególności Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem oraz Pałacowi Sztuki – Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie

Bardzo gorąco zachęcam do odwiedzenia witryny i zapoznania się z tą godną polecenia pozycją.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz