środa, 7 maja 2014

(Info) Co słychać w krajowym komiksie historycznym?

Maj to dla miłośników komiksu historycznego przede wszystkim święto jakim jest Festiwal Komiksu Historycznego organizowany przez IPN. W tym roku odbędzie się już czwarta edycja tego festiwalu.


Plan imprezy wypełniony jest ciekawymi atrakcjami, spośród których nawet najbardziej wymagający uczestnik znajdzie jakiś punkt dla siebie. Poza tradycyjną komiksową giełdą, na festiwalu nie zabraknie równiez wystaw poświęconych komiksowi historycznemu. Wśród nich będziemy mogli obejrzeć plansze z albumu Wilcze Tropy: Młot. Poza tym goście festiwalu będa mogli posluchać prelekcji oraz spotkać się z autorami (m.in. Jakubem Kijucem, Krzysztofem Wyrzykowskim i Sławomirem Zajączkowskim). Nie sposób wymienić tutaj wszystkich atrakcji, które przygotwane są przez organizatorów. Trzeba spojrzeć na szczegółowy plan imprezy dostępny TUTAJ, a wówczas nie pozostanie nic innego jak w Stolicy się pojawić. Program można równiez pobrać POD TYM linkiem.

Co poza Festiwalem słychać w komiksie historycznym? Kilka wypunktowanych ciekawostek:

- Autorzy Wilczych Tropów dzień przed festiwalem powinni pojawić się w TV Republika, gdzie będą opowiadać o swoich dziełach,

- Znany jest już tytuł drugiego tomu serii W imieniu Polski Walczącej. Drugi album nosił będzie tytuł Kampinos 44. Jak poinformował mnie autor scenariusza:
Komiks będzie opowiadał o zgrupowaniu Adolfa Pilcha ps. "Góra", "Dolina". To było największe polskie zgrupowanie partyzanckie II Wojny Św., które przywędrowało do Kampinosu z Puszczy Nalibockiej (wcześniej walczyli tam np. z braćmi Bielskimi - znanymi z filmu Opór). Komiks będzie opowiadał m.in o odsieczy dla walczących warszawskich powstańców. To bedzie nasz najdłuższy komiks (50 stron).

Komiks ten powinien ukazać się latem tego roku, gdyż autorzy chca zdążyć na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego,

- Tym samym przesunięciu ulegnie premiera Akcji pod Arsenałem, która opublikowana będzie w przyszłym roku. Komiks ten będzie trzecim tytułem serii W imieniu Polski Walczącej,

- Trwają prace nad komiksem Wrzesień pułkownika Maczka, o którym autor wspominał przy okazji wywiadu przeprowadzonego dla "Półki". Komiks nie jest jeszcze w pełni gotowy, więc nie będe zdradzał terminu premiery. Przeczytać o nim możecie trochę w TYM miejscu.

- Jest jeszcze jedna rzecz, o której "tu i ówdzie" mozna usłyszeć, ale nie jest w tej chwili to nic oficjalnego, dlatego nie będe zdradzał szczegółów. Powiem tylko, że fani historycznego komiksu z Wydawnictwa IPN, mogą zacierać ręcę i...szykować pieniądze.

- Przy okazji jeśli ktoś jeszcze nie czytał to odsyłam do wywiadu ze Sławomirem Zajączkowskim, który jakiś czas temu opublikowałem na stronie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz