poniedziałek, 15 listopada 2021

(Recenzja) Catrien Ross - Nawiedzona Japonia. Przewodnik.

Książka „Nawiedzona Japonia. Przewodnik” Catrien Ross z wydawnictwa Kirin ukazała się na rynku wydawniczym w jak najlepszym ku temu momencie. Był to okres roku na rok zyskującego w Polsce na popularności halloween czy też naszych krajowych Zaduszek. Kiedy jak nie w tym momencie czytać o różnego rodzaju duchach czy innych zjawiskach nadprzyrodzonych? Publikacja Kirin wpisała się więc w czas doskonale. Dobrze też pamiętać, że nie jest to jedyna pozycja dostępna w Polsce traktująca o podobnej tematyce. Mieliśmy już wcześniej przecież czy to książkę „Yotsuya Kaidan – opowieści o duchu z Yotsui” (zresztą również od Kirin), mieliśmy „Kwaidan” autorstwa Lafcadio Hearn’a, w końcu mieliśmy dylogię „Yokai” i „Yurei”, a to i tak tylko część wymienionych ze wszystkich dostępnych. Jest coś w tematyce, co fascynuje ludzi na cały świecie, również w Polsce. Jest więc duża szansa, że i po pozycję Catrien Ross sięgnie spore grono czytelników. Czy jednak warto? Zastanówmy się przez chwilę.



Na początek zapomnijcie o tym dopisku „przewodnik” w tytule, a jeśli nie zapomnijcie, to miejcie przynajmniej przy nim lampkę ostrzegawczą. Jeśli bowiem podchodzicie do tej książki właśnie, jak do przewodnika i oczekujecie, że znajdziecie tam gotowe „plany wycieczek” do miejsc związanych z podjętą przez autorkę tematyką to…zupełnie nie tędy droga. Nie jest to przewodnik i nie można go traktować jako takiej publikacji w sensie dosłownym. Owszem znajdziecie kilka informacji, w jakiej miejscowości czy rejonie możecie odnaleźć miejsca, o których autorka wspomina, ale podróży z nią nie zaplanujecie. Jeśli więc na dźwięk słowa „przewodnik” od razu zaczynacie układać plan wycieczki, to tutaj znajdziecie jedynie pewne wskazówki. Co ciekawe można jednak to określenie traktować w nieco inny, mniej powiedziany wprost sposób, o czym nieco później.


Druga sprawa to warto wiedzieć – autorka zdradza to na samym końcu w posłowiu i na obwolucie okładki - że Catrien Ross jest blisko związana z problematyką, w której się porusza w książce. Oczywiście nie jest to w żadnym wypadku zarzut, a wręcz przeciwnie, natomiast należy mieć to na uwadze, gdyż to, o czym czytacie, będzie wymagało od was dużo pokładów wiary i otwarcia na mało racjonalne zdarzenia. Czy autorka, będąca tak blisko i w samym centrum problematyki potrafi przedstawić fakty i zdarzenia bezkrytycznie? Cóż, sam temat książki nakazuje nam spojrzeć na nią w nieco inny, właśnie bardziej otwarty, sposób, aczkolwiek podczas lektury (nie wiedząc, że autorka ma tak ścisły związek z opisywanymi zdarzeniami) kilkukrotnie zapaliła mi się w głowie ostrzegawcza lampka, że przecież to nie jest możliwe. A autorka w sumie nie wskazuje żadnych źródeł czy badań, które podane informacje by potwierdziły, stawiając jednocześnie przed nami obraz tego, że wszystko, o czym pisze (a przynajmniej w pierwszej połowie książki), jest niezaprzeczalnym faktem. Podejrzewam, że część z was, których cechuje racjonalizm, w pewnym momencie może książkę odrzucić. A to w sumie byłoby błędem…



Z jakiego powodu błędem? Ano choćby z takiego, że Ross stworzyła ciekawą opowieść, dającą nam możliwość spojrzenia na Japonię z nieco innej perspektywy tzn. nie na Japonię nowoczesną, rozwiniętą i pełną technologii a na kraj, który w dalszym ciągu wierzy w duchy, który wierzy w przesądy i zabobony i który odrzuca właśnie wspominany wcześniej racjonalizm. Japonia, której mieszkańcy wierzą, że na ich terenie znajduje się grób samego Jezusa i jego brata, a szefowie banków wysyłają pracowników na cotygodniowe modlitwy, aby uciszyć gniewne duchy zamieszkujące tereny ich firm… Dzięki tej książce dostaniecie doskonałą okazję, aby przebyć tę swoistą podróż na skraju materializmu i duchowości. I choć będzie to podróż nieco może chaotyczna, to oferująca z drugiej strony niemały przekrój tematyczny, pozwalający zaczerpnąć z niej nieco więcej niż tylko hasła.


Rzeczony chaos spowodowany jest m.in. tym, że książka ma spory zakres tematyczny. Opowiada o historii i tradycjach związanych z nadprzyrodzonymi elementami, następnie przechodzi do ukazania parapsychologii w japońskim wydaniu (prezentując tutaj kilka znaczących postaci), aby na końcu przejść do opowiadania historii i legend o duchach rodem z Japonii. Autorka podjęła się zadania napisania o wszystkim, co nie zawsze jest sprawą łatwą. I choć absolutnie nie można zarzucić, że jej się to nie udało, to jednak pewien pierwiastek chaosu w tym wszystkim jest. Jeszcze więcej jest z kolei potrzeby wiary, aby w pełni cieszyć się nią. Tak jak wspomniałem wcześniej, nie znajdziecie tu krytycznego podejścia do sprawy, więc wasze umysły muszą być na taką dawkę wiary otwarte. W zamian autorka zaoferuje wam kawał wiedzy na ten temat (również stricte historycznej), niesamowity klimat i de facto napisaną z pasją i przekonaniem książkę o nadprzyrodzonych zjawiskach, gdzie z góry należy odrzucić racjonalne podejście do życia. Będzie to lektura intrygująca, nawet jeśli nie we wszystko będziecie ostatecznie w stanie uwierzyć. Wartością samą w sobie jest możliwość spojrzenia na Japonię z takiej strony, może niekiedy szokującej, ale też nieszukającej taniej sensacji.


Całość napisana została lekkim i przystępnym językiem, więc lektura nie będzie was absolutnie nudzić, a ostatnie fragmenty zapewne przyprawią was o ciary na plecach. Cieszy też, że wydawnictwo zdecydowało się na umieszczenie w środku fotografii w kolorze, co dodaje jej dodatkowego uroku. Podobnie jak interesująco zaprojektowana obwoluta książki.

„Nawiedzona Japonia. Przewodnik” jest książką tyleż specyficzną co interesującą. Autorce pewnie trudno będzie obalić brak wiary w opisywane zdarzenia wśród czytelników (u mnie się nie udało), ale z pewnością zasieje pewne ziarenko niepewności (u mnie się udało), które spowoduje, że zaczniecie szukać głębiej. Recenzowana książka nie da wam bowiem pełnego obrazu takiej Japonii, jaką widzi ją Ross. Da wam jednak niezły ku jej poznaniu wstęp. Jeśli więc macie na tyle otwarte głowy, aby podróż tą odbyć, to Kirin ma w sprzedaży bilet na taką wycieczkę.


Nawiedzona Japonia. Przewodnik.


Wydanie: 2020
Autor: Catrien Ross
Tłumacz: Adrianna Wosińska
Wydawca: Kirin
Typ oprawy: miękka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz