Faktem jest, że recenzowana książka jest w pełni książką opartą na faktach, przedstawiającą w sposób szczegółowy wyniki badań naukowców, którzy od wielu, wielu lat pracują nad tą sprawą. I choć nadal nie wszystko jest jasne, to dziś wiemy już dużo więcej, niż wiedziano zaraz po tej tragedii, a że działo się dużo to i sama ta opowieść jest pełna dramaturgii i emocji. Tych musi być zresztą wiele, jeśli autorzy przedstawiają w bardzo szczegółowy sposób pracę badawczą nad zmarłymi, m.in. opisując proces ekshumacji zwłok i okraszają go fotografiami zmarłych. Robią to przy tym w taki sposób, że nie obdzierają tych ludzi z godności i nie budują atmosfery taniej sensacji. Cały czas pamiętamy bowiem, że przecież to ludzie tacy jak my, którzy zginęli w tragiczny sposób. Tragedia ta oddziałuje na czytelnika jeszcze mocniej wraz ze zdradzaniem kolejnych szczegółów, jak wspomniany wcześniej kanibalizm czy powód, dla którego w ogóle do tej sytuacji doszło… Recenzowana pozycja to nie tylko jednak opowieść o zmarłych i biorących udział w tragedii, ale też o walce wówczas żyjących, którzy chcieli już wówczas poznać prawdę. Śledzimy więc pierwsze wyprawy, które wyruszyły na poszukiwania zaginionych, poznajemy najważniejsze postaci z nią związane a sama recenzowana książka to też opowieść o podbojach morskich i próbach odkrywania nowych szlaków morskich jako takich. Całość tworzy pełny obraz tego, jak to wyglądało i jednocześnie kreuje naprawdę ciekawą historię historyczną, ale z takim mocno dramatycznym i przygodowym zacięciem.
Duża jej zaletą jest bardzo sugestywny i obrazowy styl pisarski duetu autorów, który kreuje odpowiednią atmosferę podczas lektury. W żadnym miejscu nie czujemy znużenia, nie ma tutaj też obecnej często w książkach historycznych trudności z lekturą, która staje się niekiedy wymagająca. Ta książka to pozycja w pełni historyczna, oparta na faktach i badaniach, natomiast jednocześnie też dzieło popkultury (w dobrym znaczeniu tego słowa), przez co czytelnik czyta ją jak powieść, a nie podręcznik. To na pewno duża jej zaleta, gdyż łączy w sobie wartość merytoryczną drugiego ze świetnym sposobem spędzenia czasu przy intrygującej książce co z kolei jest zauważalne najczęściej w pierwszym.
Czy można więc tę książkę polecić? Zdecydowanie tak. Gwarantuje ona bowiem pasjonująca historię, podczas której dowiecie się prawdy o wydarzeniach z 1845 roku, poznacie szokujące szczegóły wypraw, odkryjecie efekty prac badaczy, a jednocześnie będziecie się dobrze bawić. Co więc ciekawe w tym wypadku może być też odwrotnie niż napisałem we wstępie tj. tutaj to książka historyczna może zachęcić do sięgnięcia po dzieła popkultury. Zachęcam więc do lektury.
Na zawsze w lodzie Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina
Owen Beattie, John Geiger
Z przedmową: Margaret Atwood
Seria: Mundus
Liczba stron: 336
Format: 13,7x20,5 cm
Rok wydania: 2021
Data premiery: 27.05.2021
Data wydania e-booka: 07.06.2021
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz