poniedziałek, 22 lutego 2021

(Tu miała być...recenzja) Genki Kawamura: A gdyby tak ze świata zniknęły koty?

Długo zastanawiałem się, w jaki sposób podejść do zrecenzowania najnowszej publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego – „A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” autorstwa Genki Kawamury. Napisanie o niej choć kilku zdań nastręcza mi nie lada trudności. I to nie dlatego, że jest to pozycja zła, a ja muszę się z recenzji rozliczyć. Wbrew przeciwnie, ta książka jest tak dobra i tak poruszająca, że ona nie wymaga dodatkowych słów. Wymaga ciszy, skupienia, zwolnienia i zastanowienia. Żadne więc napisane zdania nie oddadzą tego, co chce przekazać japoński autor. I chyba nie pokuszę się, aby zrecenzować tę publikację w sposób tradycyjny czy wręcz standardowy. Ta doprawdy krótka, bo wystarczająca na jeden wieczór powieść, zasługuje na coś innego, zasługuje na…przemilczenie. I tak postanowiłem zrobić… niech przemówi sam autor w kilku cytatach, które uzupełnię słowem podsumowania…

„W zasadzie akurat je – szczególnie komórki! – powinno się usunąć… Komórki w zaledwie dwadzieścia lat od powstania przejęły kontrolę nad ludzkością…”

„Wynajdując telefon komórkowy, człowiek wynalazł także niepokój spowodowany przez brak telefonu”

„Z prezentami także jest podobnie – ich prawdziwy sens nie tkwi w przedmiocie, ale w czasie, gdy go wybieramy, wyobrażając sobie uśmiech na twarzy obdarowanej osoby”

„Telefon umożliwił łatwy i wygodny kontakt, ale w zamian straciliśmy czas na myślenie o sobie nawzajem…”

„- Powiedz, wiesz co to miłość […]

- Cóż… Czasami jest z tym sporo zachodu, momentami bardzo przeszkadza, ale to coś dobrego. Bardzo, bardzo dobrego” 

„Zwykle orientujemy się, że coś było dla nas ważne, dopiero gdy to stracimy”

To tylko wybrana - i niewielka - część tego, co znajdziecie w środku. Ta książka zmusza nas do myślenia, może też do przewartościowania swojego życia. Ta książka wzbudza emocje, wzrusza, bawi, sprawia, że weryfikujemy poglądy. Ta książka nakazuje nam odcięcie się od wszystkiego i absolutne jej poświęcenie. Ta książka wymaga skupienia i ciszy. Ta książka w końcu daje nam w zamian niewiarygodnie dużo pozytywnych wrażeń. Nie będę was dłużej przekonywał, że sięgnięcie po nią jest koniecznością, zamilczę, aby móc wrócić – tym razem już we wspomnieniach – do tego, co chciał przekazać mi Kawamura. Szanowny Autorze – serdeczne podziękowania za wzruszenie, które mi dostarczyłeś, radość z lektury, ale i przypomnienie co jest w życiu naprawdę ważne… ありがとございました!!

A gdyby tak ze świata zniknęły koty?

Autor: Genki Kawamura
Tytuł oryginału: 世界から猫が消えたなら
Data wydania: 2021-02-17
Liczba stron: 160
Język: polski
ISBN: 9788323349426
Tłumacz: Dariusz Latoś
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz