środa, 17 lutego 2021

(Recenzja) Naoko Abe - "Anglik, który ocalił japońskie wiśnie. „Cherry” Ingram i jego historia"

Kwitnące wiśnie to jeden z symboli Japonii, nieprzypadkowo nazywanej Krajem Kwitnącej Wiśni. Coroczne hanami, czyli wspólne oglądanie kwitnących wiśni przyciąga do tego kraju rzesze nie tylko turystów, ale i miejscowych, którzy oddają się wówczas zabawie. Zagraniczni turyści często tak planują swój pobyt w Japonii, aby trafić na hanami (ułatwia to prognoza kwitnienia wiśni przedstawiana przez Japończyków). Niżej podpisany również miał na własne oczy zobaczyć to cudowne wydarzenie, ale pewien wirus brutalnie pokrzyżował plany wylotu do Tokio właśnie na ubiegłoroczne święto…


Czy jednak w tym zachwycie ktoś zastanawiał się nad historią wiśni w Japonii? Skąd się wzięła, jaką ma za sobą historię? Pewnie niewielu – ja się przyznaję, że też mi to gdzieś umknęło – a jak się okazuje, jest to historia pasjonująca i zaskakująca, o czym przekonacie się, czytając biografię pewnego Anglika, napisaną przez japońską pisarkę Naoko Abe. Zapytacie – ale jak to Anglika? Co ma Anglik wspólnego z japońskimi wiśniami? Ano mnóstwo, gdyż Collingwood „Cherry” Ingram był postacią, która w dużej mierze hanami dla Japończyków uratował. Zyskał on dzięki swojej walce o te drzewa status bohatera wśród osób, którym ich dobro leżało na sercu. I jeśli tak podejdziemy do sprawy, to dziwić już nie będzie, że Japonka poświęciła swój czas, aby przedstawić szerszej publiczności tę postać.

„Anglik, który ocalił wiśnie” to biografia Ingrama, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach nowej serii wydawniczej Bo.wiem. Na ponad trzystu stronach Abe przybliża postać samego Ingrama, jego walkę o ocalenie różnorodności wiśni w Japonii, historię samej Japonii, w końcu końcówkę życia Anglika. I właśnie na powiedzmy trzy części – umownie – można podzielić tą książkę.

W pierwszej dowiemy się o tym, jak Ingram w wiśniach się zakochał, z jakimi problemami się mierzył w swoich badaniach nad tymi drzewami i w jaki sposób przyczynił się do wzrostu ich popularności w Japonii. Druga część to ta, w której autorka przybliża bardzo trudną historię Japonii i wzajemnych relacji z Anglią, a w trzeciej dowiemy się, jak wyglądały ostatnie lata życia Ingrama. Każda z tych części to obraz pasjonujący, intrygujący, pełen ciekawostek i zaskoczeń. Dziś może się to wydać dziwne, ale kiedyś oglądanie kwitnienia wiśni nie było w Japonii specjalnie popularne, wiele gatunków tych drzew praktycznie wyginęło i to Anglik musiał je ratować - co nie każdemu z dumnych Japończyków było w smak. Czytanie o tym, jaką walkę on prowadził i w ogóle jakie problemy w Japonii się pojawiały, może wielu z was zaskoczyć.

Nie zaskoczy z kolei zapewne – ale może zaszokować – ten fragment, w których autorka podnosi kwestie historii II Wojny Światowej i relacji pomiędzy Japonią a Anglią. Te były trudne, gdyż Japończycy dopuszczali się zbrodni wojennych na obywatelach tego kraju, co dotykało również osobiście Ingrama. Abe prezentuje tutaj niezwykle szczery obraz tych trudnych dla obydwu stron lat. Warto też podkreślić w tym miejscu, że Japonka bardzo zręcznie przedstawia, jak na tle zmian historycznych kształtował się obraz wiśni i jak jej symbolika była wykorzystywana przez będących u władzy - również w celach propagandowych. Japońscy kamikaze są tutaj doskonałym przykładem, cieszy więc, że Abe poświęciła im w swojej książce nieco miejsca. Jak widać na tym choćby przykładzie, recenzowana książka to nie tylko „prosta” biografia Ingrama, ale też opowieść o kulturowych i historycznych aspektach „wiśniowych” drzew. Jednocześnie należy podkreślić, że napisana z pasją i zaangażowaniem publikacja jest niezwykle intrygująca i pasjonująca. Pisząc wprost, autorka potrafi zaciekawić i przyciągnąć uwagę czytelnika tworząc doprawdy intrygującą i wykraczającą poza ramy biografii historię.

Końcowe fragmenty książki to nie tylko powrót do opisywania życia Anglika, ale i opowieść o tym, jaką spuściznę on po sobie zostawił. Autorka przenosi akcję z Japonii do Anglii, ukazując rodzinne miejsca Ingrama i przedstawiając niekiedy zabawne anegdoty z jego seniorskiego życia.

Połączenie tych trzech elementów w konsekwencji dało nam pełen obraz historii japońskich wiśni w azjatyckim kraju. Osoby, które nie zdecydują się, aby sięgnąć po tę książkę, nie zdadzą sobie zapewne nawet sprawy, jak pasjonująca jest to historia. A, że Abe odtworzyła ją z ogromny zaangażowaniem i lekkością swojego pióra, to czytelnik otrzymuje publikację kompletną, która pozwoli mu spojrzeć na nowo i z innej perspektywy nie tylko na jeden z największych japońskich symboli, ale też historię tego kraju. Jestem przekonany, że każdy z was, który poświęci swój czas na lekturę tej biografii, kolejnym razem zupełnie inaczej spojrzy na przelewające się przez Japonię hanami i doceni je jeszcze bardziej.

Anglik, który ocalił japońskie wiśnie. „Cherry” Ingram i jego historia

Autor: Naoko Abe
Typ okładki: okładka miękka
Wydawca: BO.WIEM
Wymiary: 15.0 x 23.0
EAN: 9788323348894
Ilość stron: 336
Data wydania: 2021-01-25


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz