poniedziałek, 20 października 2014

(Info) Grobowiec świetlików w łódzkich Owocach i Warzywach!

Bardzo ciekawe i pozytywne info dostałem wczoraj od pracowników klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi. Info na tyle interesujące, że postanowiłem się z Wami nim podzielić.

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się w tym miejscu pokaz anime Grobowiec świetlików! Warto dodać, że wejście na pokaz jest bezpłatne.

Informacje odnośnie pokazu:

Niedziela | 26.10.2014 | godz. 18:00
Owoce i Warzywa | Traugutta 9 | Łódź

Samego anime nie trzeba nikomu przedstawiać, bo jest to obraz kultowy. Ci, którzy jakimś cudem o nim nie słyszeli to najwyższy czas nadrobić zaległości.


Od lat obecny w czołówkach rankingów najlepszych filmów w historii kina „Grobowiec świetlików” jest niezwykłym osiągnięciem japońskiej animacji. Roger Ebert zaliczył go do 300 najlepszych filmów na świecie, na liście IMDb został zakwalifikowany na pozycji 98, w rankingu magazynu TimeOut powstałej przy udziale Terry’ego Gilliama zajął 12 miejsce. Zdobywca Błękitnej wstęgi (Blue Ribbon) przyznawanej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Tokio.

Co do jego wysokiej wartości zgodni byli krytycy Empire, Total Film i recenzenci wymienieni przez serwis Rotten Tomatoes. Rozpowszechniany wspólnie z dziecięcą mangą z obawy, że nie trafi samodzielnie do szerokiej dystrybucji, stanowił zaskoczenie dla publiczności.

Wielu krytyków oraz widzów twierdzi, że "Grobowiec świetlików" jest najlepszym filmem antywojennym jaki kiedykolwiek powstał. Historyk animacji, Ernest Rister, porównuje "Grobowiec świetlików" do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, dodając, że jest to najbardziej ludzka animacja, jaką widział.

Akcja filmu osadzona jest w realiach II wojny światowej, a zaczyna się od nalotu na Kobe. Kilkunastoletni Seita i jego młodsza siostra Setsuko starają się dostać do schronu przeciwlotniczego, zostawiając w domu swoją matkę, która ma dołączyć do nich później. Ich matka zostaje jednak ciężko ranna w czasie nalotu i niedługo później umiera. Ojciec dzieci jest oficerem marynarki walczącym gdzieś na morzu, tak więc dzieci pozostają same. Udają się do swojej ciotki, która jednak po pewnym czasie zaczyna traktować ich jak piąte koło u wozu. Niezadowolone z tego dzieci postanawiają wyprowadzić się i zamieszkać w niewielkim bunkrze niedaleko miasta. Przyjdzie im jednak zmierzyć się tam z głodem, niewygodą i chorobami...

W baśniowym świecie narysowanym delikatną kreską Studia Ghibli ukryty jest wojenny dramat dwójki bohaterów próbujących po utracie rodziców przeżyć we wstrząsanej wojną Japonii. Podążając za rodzeństwem coraz trudniejszą ścieżką film stawia pytanie o granice współczucia i wrażliwość na drugiego człowieka w czasach zagłady.

Grobowiec świetlików
Tytuł oryginalny: Hotaru No Haka
Rok produkcji: 1988, Japonia
Czas trwania: 93 min.
Reżyseria: Isao Takahata
Zdecydowanie namawiam do udziału w tym pokazie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz