niedziela, 21 września 2014

(Foto) Zdbice - walki o Wał Pomorski, pozostałości po skansenie bojowym

Zdbice - wieś położona w województwie zachodniopomorskim w gminie Wałcz. Miejsce, w którym toczyły się jedne z najkrwawszych walk o przełamanie Wału Pomorskiego. Kilkanaście lat temu znajdował się tam efektowny skansen, związany z tymi bojami. Dziś niestety mocno zapomniany i zaniedbany. Pozostały tylko niewielkie jego fragmenty.


Dla osób zainteresowanych tematem, na końcu wpisu znajdzie się kilka linków, z których można się dowiedzieć więcej o samych walkach. Teraz tak skrótowo za wikipedią odnośnie Wału Pomorskiego:

Niemcy wybudowali Wał Pomorski w latach 1932-1945 na granicy niemiecko - polskiej. Był linią umocnień ciągnących się około 275 kilometrów. Liczył około 900 schronów żelbetonowych oraz stanowisk ogniowych różnego rodzaju i przeznaczenia. Umocnienia żelbetowe i betonowe uzupełnione były transzejami strzeleckimi, rowami łączącymi i schronami drewniano - ziemnymi oraz zaporami inżynieryjnymi. W l. 1944 - 1945 Wał był modernizowany na głównej pozycji obronnej. Wał tzw. linia D-1 ciągnęła się od Ustki przez Słupsk, Szczecinek, Krągi, na zach. od Nadarzyc, Wałcz, zachodni brzeg Drawy, płn. brzeg Noteci do Santoka. Od rej. Szczecinka na zachodnim brzegu Gwdy przygotowana była pozycja polowa (pas przesłaniania) obejmująca Podgaje, Jastrowie i Piłę. Na linii: Kołobrzeg, Białogard, Połczyn Zdrój, Choszczno, Gorzów Wielkopolski ciągnęła się polowa linia Wału częściowo ufortyfikowana tzw. linia D-2.

I znów za wikipedią:

W lutym 1945 w okolicach Zdbic toczyły się najcięższe walki o przełamanie umocnień Wału Pomorskiego. Brała w nich udział 1 Armia Wojska Polskiego. To tutaj znajdowało się kilkanaście żelbetowych schronów bojowych obsadzonych przez wojska niemieckie. Uzupełniała je mozaika rowów przeciwczołgowych i strzeleckich, kanałów zalanych wodą, zapór i pól minowych.O same Zdbice stoczono najkrwawszy bój w dniach 3-4 II 45.

Dziś, w tej wsi pozostało kilka elementów, które przypominają o tych wydarzeniach. Niestety bardzo zaniedbane, część rozkradziona przez złomiarzy, nie są w stanie przyciągnąć turystów. Zamknięta jest również Izba Pamięci w centrum wsi, w której można było kiedyś obejrzeć wystawę Las świadkiem walk o Wał Pomorski, na której wyeksponowano obiekty świadczące o zniszczeniach drzewostanu w 1945 (np. odłamki tkwiące w pniach), broń i amunicję, zdjęcia, mapy i dokumenty żołnierskie. Dziś miejsce to jest zamknięte na cztery spusty...

To co zachowało się w Zdbicach, obejrzeć można na poniższych zdjęciach:

1) Pozostałości bunkrów i umocnień (rowy strzeleckie):

2) Broń:
3) Tablice pamiątkowe:

I to tyle jeśli chodzi o same Zdbice i pamiątki po walkach o przełamanie Wału Pomorskiego. Kilkanaście lat temu było tego dużo więcej, ale czas i brak zainteresowania zrobił swoje. Wystarczy spojrzeć na historyczne zdjęcie bunkra (na pamiątkowej tablicy) i porównać go ze stanem dzisiejszym.

Co ciekawe, pamiątkowe pomniki są pozostałościami czasów komuny, co wiążę się z tym, że choćby orzeł w godle Polski nie miał korony. Nikt z władz Państwowych od 1974 roku nie pomyślał, o tym żeby sytuację tę zmienić. Dopiero działanie "nieznanego sprawcy", przywróciło blask i należną koronę państwowemu godłu:W ramach ciekawostki: na miejscowym cemantarzu znajduje się grób Kresowiaka żołnierza LWP Walerjana Fuczyka, który poległ w boju w Sztabicach w dniu 3 II 1945.Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że władze zainteresują się tym tematem i pozostałości po Wale Pomorskim zostaną odnowione. To w końcu duża część naszej historii i cenna nauka dla pokoleń.

Na koniec obiecane linki:

Wał Pomorski - historia

Przełamanie Wału Pomorskiego (wikipedia)

Skansen bojowy w Zdbicach (wikipedia)

Pommernstellung (Facebook)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz