środa, 2 listopada 2022

(Recenzja) Manami Okazaki - Japońskie lalki kokeshi. Rzemiosło i kultura ikonicznych drewnianych lalek z Japonii

Każdy, kto choć trochę interesuje się Japonią, spotkał się zapewne przynajmniej raz z kokeshi. Te przeważnie niewielkich rozmiarów wykonane z drewna figurki – laleczki – często staja się dla turystów obiektem zakupu jako pamiątka z podroży. W swojej ojczyźnie sztuka ich tworzenia miała swoje wzloty i upadki, kokeshi przeżywały „boom”, przeżywały też swoje spadki zainteresowania. Sztuka jednak przetrwała i dzisiaj ma się bardzo dobrze. Produkty można kupić czy to będąc na miejscu, czy choćby w Polsce za pośrednictwem stron internetowych, a i fanów tej formy sztuki z pewnością nie brakuje. Ich historia, style i sposób tworzenia to temat na ciekawą opowieść i…właśnie taką opowieść możemy przeczytać w najnowszej propozycji od Wydawnictwa Kirin, czyli „Japońskie lalki kokeshi. Rzemiosło i kultura ikonicznych drewnianych lalek z Japonii” autorstwa Manami Okazaki. To co zdecydujecie się zasiąść w fotelu i zagłębić w świat drewnianych lalek rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni?


Jeśli tak to zaznaczam na wstępie, że musicie się przygotować na publikację, którą śmiało można określić mianem pięknej. Doprawdy dawno już nie trzymałem w rękach książki tak ładnie wydanej i tak efektownie się prezentującej. Baa rzekłbym wręcz, że przypomina ona bardziej album tudzież przewodnik lub ekskluzywny katalog wystawowy niż tradycyjną „szarą” książkę. Nie przypomina ona nawet dotychczasowych pozycji od Kirin, poruszających się w podobnej tematyce, zdecydowanie się pod tym względem wyróżniając. Zacząłbym od nietypowego „kwadratowego” formatu który, choć niepozorny to kryje w sobie naprawdę dużo możliwości. Doskonała jakość kredowego papieru, niezliczona ilość kolorowych i pięknych ilustracji, które wybornie oddają ducha tych de facto barwnych lalek. Do tego jeszcze mnóstwo treści co łącząc razem, sprawiło, że otrzymaliśmy najwyższej jakości produkt, do którego nawet po przeczytaniu chce się wielokrotnie wracać i kartkować, aby móc pooglądać produkty mistrzów w swoim fachu.


A, że są to mistrzowie rzemiosła, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, gdyż w tej sztuce, tak jak w każdej innej w Japonii, wymagana jest wieloletnia praktyka, aby w ogóle móc zacząć tworzyć - o mistrzostwie w swoim fachu jeszcze nawet nie marząc. Kilka opowieści o tym, jak dojść do tego szczytu znajdziecie w środku, obraz ten wyłoni się z rozmów z artystami, których zapis znajdziecie w książce. Jeszcze więcej znajdziecie w niej o samym kokeshi, gdyż poza wprowadzeniem do tego świata, autorka prezentuje nam wszystkie uznane przez Japończyków style tworzenia i postaci z nimi związane. Jakby tego było mało, poświęca ona też swoją uwagę samym miejscom, z których dany styl się wywodzi. Dzięki temu pozycja ta jest nie do przecenienia, jeśli chodzi o ewentualne planowanie zwiedzania lokalizacji związanych z tworzeniem kokeshi. Znajdziecie tu bowiem praktyczne informacje (w tym adresy) o miejscach wartych odwiedzenia. Na podstawie tylko tej jednej książki jesteście w stanie stworzyć sobie plan wycieczki śladami kokeshi.



Jeśli jednak nie planujecie podróży w najbliższym czasie, to pozycja ta da wam doskonałą jej namiastkę. Sama lektura będzie bowiem taką podróżą, w czasie której zdobędziecie nie tylko informacje na temat kokeshi, ale za sprawą doskonałych ilustracji dostaniecie szasnę obcowania z nimi. Gwarantuje, że będzie to wycieczka niezwykle sugestywna. Czy zaspokoi waszą całą ciekawość? Pewnie nie, gdyż na temat kokeshi, twórców lalek i procesu tworzenia można opowiadać godzinami, jednakże niedosyt, który możecie ewentualnie odczuwać po lekturze, ma bardzo pozytywny wydźwięk. Wydźwięk chęci zagłębienia się w temat jeszcze mocniej. Książka od „Kirin” gwarantuje wam, że otrzymacie naprawdę sporą wiedzę na temat tej sztuki, poznacie po trosze samych artystów, ale też dowiecie się, jak kształtowała się świadomość Japończyków w sprawie tych lalek. A przede wszystkim nacieszycie swoje oczy widokiem tych precyzyjnych i pieczołowicie tworzonych produktów rzemieślniczych. A, że jest to książka niezwykle wręcz sugestywna, nie zdziwię się, jeśli przynajmniej część z was po lekturze zapragnie mieć swoją kolekcję kokeshi – przygotujcie się tylko w takim wypadku na spory wydatek, gdyż lalki te do najtańszych nie należą.


Odkąd przeczytałem zapowiedź tej pozycji, liczyłem, że będzie to książka warta przeczytania i polecenia. Moje oczekiwania spełniła ona w stu procentach. Bardzo wartościowa merytorycznie, pięknie wydana i zdecydowanie przystępna dla „szarego” czytelnika publikacja doskonale wprowadzi nas w świat drewnianych japońskich lalek. Pierwsza lektura będzie więc dla was nie lada przygodą, a każde kolejne sięgnięcie po nią zagwarantuje waszym oczom ucztę dla zmysłów. Nie zastanawiajcie się nawet i wybierzcie się w podróż po Japonii śladami niezwykłego rzemiosła, jakim są kokeshi.

Japońskie lalki kokeshi. Rzemiosło i kultura ikonicznych drewnianych lalek z Japonii

Autor: Manami Okazaki
Liczba stron: 168
Format: 210 X 210 mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: październik 2022
Cena detaliczna: 59,90 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz