W sierpniu czytelnicy i fascynaci wypraw górskich, otrzymają aż dwie nowe propozycje od Wydawnictwa Agora. Dzięki nim będziemy się mogli wybrać na szczyty najwyższych gór i przeżyć niezwykłe przygody. Obydwie zapowiadają się niezwykle Messner to postać nie tylko kontrowersyjna, ale i niezwykła podobnie jak Elizabeth Hawley, która o zdobywaniu Mount Everest wie wszystko.
Poniżej informacje prasowe o zbliżających się premierach. Ja już nie mogę się och doczekać.
Reinhold Messner - O życiu
Wydawnictwo Agora
Premiera: 22.08.2018
Reinhold Messner przez wielu uważany jest za najwybitniejszego wspinacza wszechczasów. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. Jego największym rywalem był Jerzy Kukuczka. W 2014 roku Messner skończył 70 lat. To dobra okazja do podsumowania życia, co też uczynił przygotowując opowieść “O życiu”. Symbolicznych 70 rozdziałów osobistej historii, w której autor staje twarzą w twarz z własną przeszłością konfrontując siebie i czytelnika z największymi wyzwaniami, jakie przynosi życie i pytając o najważniejsze wartości. Książka w księgarniach od 22 sierpnia 2018.
Książka ważna. Każdy człowiek związany z górami powinien ją przeczytać. Zawarty w niej ładunek uniwersalny spowoduje, że sięgną po nią również ludzie nie mający nic wspólnego z górami - Janusz Majer, alpinista, himalaista, założyciel i były szef programu Polskie Himalaje, którego częścią stał się Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.
Messner urodził się 17 września 1944 roku w Południowym Tyrolu, niemieckojęzycznej części Włoch. Dorastał jako jedno z dziewięciorga dzieci (miał 7 braci i siostrę), ale jego dzieciństwo nie należało do idyllicznych. Obarczony traumą II wojny światowej ojciec Messnera często wyładowywał na dzieciach swój gniew i frustracje. To właśnie góry stały się dla Reinholda i jego młodszego brata Günthera miejscem, w którym odnaleźli wolność i… bezpieczeństwo.
Śledząc siebie w ciągu 70 lat, na łamach książki, Messner usiłuje dociec, w jakich okolicznościach wykształciły się w nim te cechy, które z jednej strony kazały mu przełamywać kolejne tabu i bariery, a z drugiej pozwoliły rozwinąć intuicję i zbudować doświadczenie konieczne do przetrwania w ekstremalnych sytuacjach - dodaje Majer.
Książka O życiu to siedemdziesiąt krótkich rozdziałów, które autor podzielił na trzy części.
W pierwszej wspomina dzieciństwo, początki fascynacji górami i wspinaczką.
W drugiej zastanawia się nad wyzwaniami, jakie stawiają góry, i sensem samej wspinaczki. Snuje rozważania nad granicą oddzielającą dwa światy: życia i śmierci. A pretekstem do tych rozważań są jego wstrząsające osobiste doświadczenia. Podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat zginął jego młodszy brat Günther, w okolicznościach do dziś niewyjaśnionych, co wypominają Reinholdowi dziennikarze i wspinacze. Messner w pewnym momencie przestał z nimi dyskutować: - Nie widzę już powodu, by prostować rozmaite teorie.
Tę śmierć opisuje krótko, nie kryjąc krytycznych słów: - Wszyscy mówią o heroizmie śmierci, ale nikt nie ma o tym pojęcia. Doświadczenie pozostawiło ślady, Messner, który swego czasu nie stronił od ryzyka dziś zastanawia się, czy zawsze było ono potrzebne.
Trzecią część O życiu autor poświęca bardziej ogólnym wartościom – Sztuka, Piękno, Moralność, Zemsta, Bóg, Rytuał, Rodzina, Duma, Cierpienie, by wymienić kilka (jest również rozdział zatytułowany „Yeti”). Messner pisze z wyczuwalnym dystansem, mówi ciszej, łagodniej – nie kończy życia, kariery, nie odrzuca zainteresowań, po prostu podsumowuje swoje 70 lat. I nie kryje, że tęskni za wartościami, jakie wpajali mu dziadkowie i rodzice.
“O życiu” Reinholda Messnera to ciąg pytań egzystencjalnych wkomponowanych w historię jego górskich doświadczeń. Messner podsumowuje swoje dokonania na wszystkich polach, nie unika przy tym trudnych tematów, w tym ciągnącego się latami konfliktu z DAV (Deutscher Alpenverein). To lektura nie tylko dla alpinistów, to książka dla każdego, nie wyłączając rodziców, którzy nieustająco stają przed wychowawczymi wyzwaniami. Autor pięknie definiuje pojęcie ojczyzny, zmusza czytelnika do zastanowienia się nad własnym życiem, wyborami i stosunkiem do innych ludzi, Krzysztof Wielicki, alpinista i himalaista, piąty człowiek na ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, kierownik Polskich Wypraw Zimowych na K2.
Trzymasz w rękach osobistą opowieść wybitnego człowieka, dla którego góry to coś więcej, niż tylko natura. To całe życie, Krzysztof Baranowski, Sportowa Książka Roku.
Reinhold Messner bez wątpienia jest jednym z najlepszych himalaistów świata, ale też farmerem i politykiem, człowiekiem niezwykle aktywnym na wielu płaszczyznach. Autorem niesamowitych samotnych przejść w Alpach, ambasadorem stylu alpejskiego w górach wysokich. Zwolennikiem elegancji we wspinaniu. Po zakończeniu czynnej zawodowej wspinaczki Messner poświęcił się działalności społecznej i politycznej. Był eurodeputowanym z ramienia Federacji Zielonych i zajmował się w Parlamencie Europejskim m.in. zagadnieniami praw człowieka oraz bezpieczeństwa i polityki obronnej. Po zamknięciu w swoim życiu etapu politycznego skupił się przede wszystkim na swoim projekcie “MMM”, czyli “Messner Mountain Museum”, który rozwija do dziś. Więcej na www.reinhold-messner.de
Druga z premierowych propozycji:
Elizabeth Hawley. Strażniczka gór
Bernadette McDonald
Wydawnictwo Agora
Premiera 29.08.2018
Większość wspinaczy, którzy byli w Katmandu, znała jej legendarne, detektywistyczne wręcz zdolności w tropieniu szczegółów każdej ekspedycji i docieraniu do niuansów wypraw. Zmieniała się obyczajowość, polityka, kolejne ekipy przychodziły się wspinać, ale ona stanowiła stały element Katmandu. Elizabeth Ann Hawley dokumentowała wszystko, od demonstracji na rzecz demokracji, po najbardziej heroiczne i kontrowersyjne próby zdobycia szczytów. Strażniczka gór Bernadette McDonald to hołd oddany jej życiu. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Agora 29 sierpnia 2018 roku. Autorka będzie gościem Festiwalu Filmów Górskich w Zakopanem, w dniach 28 sierpnia - 30 września.
Elizabeth Ann Hawley to amerykańska dziennikarka i kronikarka wypraw w Himalaje. Postać legenda, dzięki której świat poznał najważniejsze wydarzenia światowego himalaizmu. W latach czterdziestych XX wieku pracowała jako researcher dla magazynu Fortune. Szybko jednak opuściła Stany, by podróżować po świecie i ostatecznie osiąść w Nepalu. Była korespondentem agencji prasowej Reuters, kiedy relacjonowała pierwszą udaną amerykańską wyprawę na Mount Everest w 1963. Pomimo tego, że sama nigdy nie zdobyła żadnego ośmiotysięcznika stała się inspiracją, skarbnicą wiedzy i autorytetem w dziedzinie wypraw i opowieści o największych osiągnięciach, a także skandalach i katastrofach, które działy się w Himalajach i Karakorum.
Jestem zbyt leniwa, aby chodzić po górach, poza tym cenię dobre jedzenie i ciepłe łóżko, lubię patrzeć w góry - mówiła o sobie.
Góry stały się jej życiem, choć nic na to nie wskazywało. Nigdy nie zdobyła żadnego szczytu, ale to właśnie jej słowa “rzeczywiście szczyt zdobyli” były w świecie wspinaczy ostatecznym potwierdzeniem, że dana ekspedycja odniosła sukces. Była prawdziwą Strażniczką Gór.
Muszę tam wrócić - Elizabeth powiedziała, że wcale tam nie wszedłem - Anatolij Bukriejew
Elizabeth Ann Hawley skrupulatnie dokumentowała kolejne górskie ekspedycje, budując renomę i popularność wspinaczy, takich jak choćby Edmund Hillary, Reinhold Messner, Chris Bonington, Tomaž Humar i Ed Viesturs.
Na formularzu każdy członek wyprawy miał podać podstawowe dane o sobie, takie jak adres, datę urodzenia, narodowość i stan cywilny. To ostatnie ujęte było w czterech podpunktach: samotny, żonaty, żyjący z partnerką lub rozwiedziony. Tego dnia Messner zaznaczył je wszystkie! Gdy spytała go dlaczego tak uczynił, Messner odpowiedział: “Wziąłem ślub we Włoszech, a rozwiodłem się w Niemczech. Włochy jednak nie uznają rozwodu, tak więc w jednym kraju jestem żonaty, a w drugim rozwiedziony. Poza tym mieszkam z dziewczyną”. Elizabeth przytaknęła, mówiąc “Okej, to zrozumiałe. Ale dlaczego ‘samotny’?”. “Tak właśnie się czuję” odparł Messner. (Cytat z książki).
Hawley rozstrzygała wszelkie wątpliwości związane ze zdobywaniem himalajskich szczytów, a tworzone przez nią archiwum powstawało w oparciu o osobiste rozmowy ze wspinaczami. Wielokrotnie pomagała polskim wyprawom w zdobyciu informacji o szczytach, które planowali zdobyć. Zmarła w styczniu 2018 roku w Katmandu pozostawiając po sobie archiwum "Himalayan Database" opisujące 9,5 tys. ekspedycji, na 450 znaczących nepalskich szczytów oraz około 70 tysięcy uczestników tych wypraw, począwszy od 1905 roku.
Jestem wdzięczny za jej pomysły - mówi Messner - W wielu przypadkach to one pomogły mi podjąć decyzję, co do moich planów.
Biografia Elisabeth Hawley trafiła w moje ręce zupełnie niespodziewanie. To był moment, w którym potrzebowałam bodźca, by zrobić kolejny krok w swojej działalności górskiej. Postać Elizabeth właśnie tak na mnie wpłynęła. Czytałam tę książkę z wielkim zaciekawieniem. Dla mnie, kobiety, która na co dzień przełamuje stereotypy, ta opowieść stała się szczególnie ważna, ponieważ porusza tematy związane z trudami bycia kobietą w męskim gronie oraz wykonywaniem pracy, która jest "zarezerwowana" dla mężczyzn. Kobiety dążące do celu często określane są mianem "trudnych". Szybko przykleja im się rozmaite łatki. Elisabeth Hawley przeczy tym stereotypom. To świetna babka, która zawsze wiedziała czego chce i konsekwentnie to realizowała. Nie bała się stawiać wysoko poprzeczki, nawet wbrew opiniom innych. Pozostanie absolutnym autorytetem w swojej dziedzinie. Nie znałam jej osobiście, ale od pierwszych stron tej opowieści bardzo ją polubiłam! Szczególnie polecam tę książkę! Ewelina Wiercioch przewodniczka i ratowniczka Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pierwsza po 30 latach kobieta, którą przyjęto do elity.
W swojej książce Bernadette McDonald tworzy portret kobiety silnej i kontrowersyjnej, wymykającej się wszelkim stereotypom. Szuka odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę była ta drobna, skromnie ubrana kobieta, budząca respekt w sercach najodważniejszych wspinaczy świata? Jak stała się tak integralną częścią himalajskiej sceny wspinaczkowej, pomimo tego, że sama nigdy się nie wspinała?
Ile w naszym życiu znaczy przypadek każdy z nas mógł z pewnością przekonać się niejednokrotnie. Gdy w 1960 roku Elizabeth Hawley udała się w kolejną dla siebie podróż do Nepalu nie mogła wiedzieć, jak wielką rolę odegra dla światowego himalaizmu. Przypadek, a właściwie ich cała seria, których wynikiem był początek relacjonowania tutejszych wypraw sprawił, że wkrótce znalazła się na szczycie - tym korespondenckim. "Strażniczka gór" to opowieść o niezwykłej kobiecie, której legenda była równie wielka, jak baza danych, którą przygotowywała. Jak karkonoski Liczyrzepa, miała swój rejon, którym władała. Nie ma jej już wśród nas, ale jest z nami jej dziedzictwo, o którym m.in. jest ta książka, Krzysztof Baranowski, Sportowa Książka Roku.
Bernadette McDonald ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, która ma na swoim koncie takie bestsellery, jak Tomaž Humar (2008), Ucieczka na szczyt (2011), Alpejscy wojownicy (2015), tłumaczone na wiele języków i często nagradzane. Ostatnią pozycją jej autorstwa, która ukazała się na rynku polskim jest jedyna, autoryzowana biografia Wojtka Kurtyki. Strażniczka gór światowa premierę miała w 2012 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz