piątek, 8 maja 2015

(Foto) Z wizytą w Konewce

Bunkier w Konewce obok Spały, należy do tych pozostałości II Wojny Światowej, którą należy odwiedzić i poznać. Pamiętam swoją pierwszą wizytę kilkanaście lat temu. Wówczas było to jeszcze zamknięte i zalane w środku miejsce, do którego w żaden sposób nie można się było dostać. Dziś, jest to z kolei naprawdę ciekawie przygotowana trasa dla zwiedzających. 380 metrów bunkra wypełnionego ciekawymi eksponatami. Pamiętajcie tylko, że w środku jest naprawdę zimno (mimo panujących upałów na zewnątrz).


Zapraszam do obejrzenia zdjęć i odwiedzin Konewki.

Zanim jednak fotografie, to wcześniej kilka słów o kompleksie (za wikipedią):

Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia "Obszar Środek" (niem. "Anlage Mitte"), położony w lesie obok wsi Konewka.
Kompleks schronów w Konewce składał się ze schronu kolejowego o długości około 385 m, dwóch schronów bojowych i najprawdopodobniej schronów technicznych podobnie jak w bliźniaczym zespole schronów znajdującym się obok wsi Jeleń. Kompleks od strony zewnętrznej otoczony był płotem z siatki drucianej i najprawdopodobniej od strony wewnętrznej zasiekami z drutu kolczastego. Budowę kompleksu realizowała Organizacja Todt w okresie od kwietnia do października 1940 r. Mniejsze obiekty realizowane były według standardowych planów Organizacji Todt jak np. Wilczym Szańcu, czy kwatery (OKH) w Mamerkach.
Schron kolejowy w Konewce jest dłuższy o 50 m od schronu w Jeleniu i w przeciwieństwie do niego jest na całej długości prosty (część obiektu w Jeleniu leży w łuku). Przekrój schronu od strony zewnętrznej ma szerokość przy podstawie 15 m i wysokość 9 m. Wnętrze tunelu przechodzącego przez schron ma wysokość 6 m. Przez środek tunelu biegł tor kolejowy z peronami (rampami) po bokach.


Zdecydowanie więcej przeczytacie na STRONIE internetowej.

A teraz już zdjęcia.

Bunkier na zewnątrz:Ekspozycja wewnątrz:


Tablice informacyjne wewnątrz bunkra:


Tablice informacyjne ukazujące broń japońską z okresu II WŚ:


Napisy na ścianach, które zachowały się z czasów wojennych:

Jeśli będziecie w Konewce, koniecznie zajrzyjcie też do samej Spały. Miejsce naprawdę urocze, a dla miłośników historii też się coś znajdzie. Najciekawiej prezentuje się kapliczka na otwartym terenie, wybudowana z inicjatywy żołnierzy AK.
Jak widać na powyższych zdjęciach (mam nadzieję) zarówno Spała jak i Konewka powinna przyciągnąć miłośników historii. Zapraszam do odwiedzin tych podłódzkich miejscowości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz