niedziela, 19 kwietnia 2015

(Foto) Pomnik zamordowanych harcerzy "Okręglik"

"W niewielkiej odległości od skraju lasu, po lewej stronie widoczny jest skromny pomnik, wzniesiony na terenie upamiętnionym masowymi egzekucjami. Nieco dalej znajdują się mogiły harcerzy zamordowanych przez hitlerowców." - fragment  z opisu niebieskiego szlaku PTTK nazwanego: "Szlak pamięci ofiar hitlerowskiego ludobójstwa".Dość przypadkowo w dniu dzisiejszym natrafiłem na pomnik pomordowanych harcerzy w Okręgliku (las w Zgierzu). Kolejne z miejsc masowych zbrodni przeprowadzonych przez Nazistów na Polakach. Za każdym razem zadaje sobie pytanie, ile jeszcze tego typu miejsc kryją polskie lasy?

Jeśli będziecie w pobliżu Łodzi, zachęcam do przebycia całego szlaku:

Szlak pamięci ofiar hitlerowskiego ludobójstwa

Znaki niebieskie - długość -15 km /piesza, dostępna dla kolarzy/

Przebieg trasy:

Łódź (Park im. Promienistych) - Park im. A. Mickiewicza - Radogoszcz - ul. Liściasta - las Okręglik - Zgierz (pl. Kilińskiego - tramwaj 45)

Szlak Pamięci Ofiar Hitlerowskiego Ludobójstwa upamiętnia największe na terenie miasta miejsca kaźni hitlerowskiej, na których obecnie znajdują się pomniki: Martyrologii Dzieci w Parku Promienistych, Mauzoleum w Radogoszczu, pomnik w Okręgliku. Część trasy prowadzi przez tereny zalesione.

Droga do samego pomnika jest całkiem dobrze oznaczona, więc można bez trudu do tego miejsca trafić:


Pomnik znajduje się ukryty w głębi lasu:

Miejsce otoczone milczącymi świadkami ówczesnej zbrodni robi wrażenie...

Jak zawsze zachęcam do odwiedzin, a zainteresowanych odsyłam do ciekawego artykułu opisującego zgierskie lasy, dostępnego pod TYM ADRESEM.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz