niedziela, 15 maja 2016

(Info) Japan Fest potrzebuje wsparcia

Już od kilku lat w Szczecinie odbywa się impreza Japan Fest, która ma na celu promowanie kultury japońskiej w Polsce. W tym roku jej organizatorzy poprosili o wsparcie, ze względu na brak dotacji, która ułatwiłaby im organizacje wydarzenia. Jeśli więc chcielibyście pomóc, do czego zachęcam, reszta wpisu jest dla Was ;)

Co to w ogóle jest ten cały Japan Fest? Krótko od organizatorów.

JAPAN FEST to cykl imprez związanych z kulturą azjatycką, a przede wszystkim kulturą japońską. Sednem festiwalu są otwarte dla wszystkich warsztaty (m.in. ikebany, gry go, kaligrafii, rysunku) oraz treningi wschodnich sztuk walki, a także pokazy,  prezentacje oraz spotkania z ludźmi kultury. 
Festiwal Japan Fest jest kontynuacją działań Stowarzyszenia Operahaus, głównego organizatora poprzednich edycji. Celem festiwalu jest stworzenie szerokiego, otwartego forum wymiany poglądów i myśli podejmujących tematy związane z kulturą Dalekiego Wschodu. 
Kultura Japonii należy do najbardziej zachwycających i fascynujących na świecie. Zasadniczy wpływ na nią wywarła wielka cywilizacja chińska. W Państwie Środka narodziły się charakterystyczne dla Japonii dziedziny sztuki, takie jak origami, suiseki, czy pielęgnowanie drzewek bonsai. Stamtąd też dotarł do Kraju Kwitnącej Wiśni buddyzm zen, będący inspiracją dla rozwoju nowych nurtów i form w malarstwie, kaligrafii czy poezji. Nie mniej jednak już znacznie wcześniej japońscy mistrzowie odeszli od wiernego naśladowania chińskich wzorów. W sztukach plastycznych główny plan umieścili poza środkiem dzieła, a w mowie, słowie pisanym oraz w sztuce w ogóle domysł często przeważa nad jednoznacznością. 
Zachodnia fascynacja osobliwą i niewątpliwie egzotyczną japońską kulturą i sztuką wywarła duży wpływ na rodzimych artystów. Popularność mangi i anime (japońskiego komiksu i animacji) sprawiła, że rynek na tego typu komiksy jest jednym z największych (w tym i w Polsce). A sztuki walki takie jak kartate, judo, jujitsu, kendo czy nawet sumo cieszą się dużym powodzeniem wśród młodzieży, nie tylko ze względu na swe walory sportowe (zewnętrzne) a przede wszystkim ze względu na walory wewnętrzne – samorealizację i samodoskonalenie się.

Zbiórka prowadzona jest przez portal pomagam.pl --> LINK 

Na chwilę obecną zebrano 4% więc jeszcze długa droga. Wpłat można też dokonywać bezpośrednio na konto:

Można także wspierać JAPAN FEST poprzez wpłaty bezpośrednio na konto Stowarzyszenia ENSO:
VOLKSWAGEN BANK direct
nr: 21 2130 0004 2001 0512 7774 0001
w tytule przelewu proszę wpisać "DAROWIZNA" lub "DAROWIZNA NA JAPAN FEST".
Z góry serdecznie dziękujemy!
Każdy wpłacony grosz zostanie wydany na JAPAN FEST.


Całkiem przyjemnie prezentuje się program festiwalu.

PROGRAM FESTIWALU 
Podczas festiwalu JAPAN FEST będzie wiele okazji aby rozwijać swoje zainteresowania, na przykład biorąc udział w planowanych przez nas punktach programu: 
Kiermasz festiwalowy (m.in):
stoiska z mangami wydawnictwa JPF i innych
samochody demonstracyjne HONDA
możliwość zakupu kaligrafii ze swoim imieniem zapisanym za pomocą japońskich znaków katakana
 
Strefa „MAŁEGO KARATEKI” 
Zajęcia na świeżym powietrzu dla najmłodszych, podczas których m.in. poznają język japoński, wysłuchają japońskich bajek i poznają tajniki karate tradycyjnego. 
Warsztaty dla najmłodszych:
warsztaty mangowe/komiksowe
origami
japońska kaligrafia
 
Warsztaty dla młodzieży i dorosłych:
warsztaty mangowe/komiksowe
origami
japońska kaligrafia
sumi-e
japońskie gry towarzyskie i strategiczne
 
Spotkania z Azją 
Spotkanie z Arkadiuszem Jabłońskim, autorem książki „Japoński miszmasz” (Japonista, językoznawca, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Japonistyki Katedry Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).
„Ze sceny na ekran. Początki kina w Japonii”. Spotkanie z Jakubem Karpolukiem (kulturoznawca i japonista. Wykładowcą na Wydziale Kultury Japonii w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. Stypendysta Japan Foundation i PAN. Studiował na Uniwersytecie Waseda w Tokio. Jest autorem licznych publikacji dotyczących teatru i kina japońskiego).
Spotkanie z wydawcami mangi (komiksu japońskiego) w Polsce. Prezentacja nowości, zapowiedzi oraz odpowiedzi na pytania czytelników.
„Japończycy w Zachodniopomorskim”. Spotkanie z Japończykami mieszkającymi w naszym regionie. Nasi goście podzielą się wrażeniami z pobytu w Polsce, opowiedzą nam o różnicach kulturowych i zabawnych sytuacjach z tym związanych.
 
Blok podróżniczy. Spotkania ze Szczecińskimi podróżnikami oraz video-konferencja z Polakami mieszkającymi w różnych zakątkach Azji.
Pokazy:
pokaz japońskiego teatru Nō w wykonaniu i Polskiej Grupy Nō Ryokurankai, popularyzujący sztukę japońskiego teatru klasycznego w Polsce i na świecie. Blok pokazów japońskich sztuk walki w wykonaniu szczecińskich klubów.

 Informację również na FB

Zachęcam do wspierania i zapraszam do Szczecina.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz