poniedziałek, 21 lipca 2014

(Info) Cisza przed burzą, czyli nowy projekt IPN-u

Tuż przed wakacjami rzeszowski oddział IPN-u wystartował z nowym, bardzo ciekawie zapowiadającym się, projektem - Cisza przed burzą. Co ważne finalny efekt dostępny jest zarówno on-line jak i w wersji na czytniki co sprawia, że jego czytanie i oglądanie jest niezwykle wygodne. 
Ja już pobrałem wersję na mojego "Pyrka". Po lekturze nie omieszkam napisać o tej akcji nieco więcej, a tymczasem zachęcam do zainteresowania się projektem IPN-u. O co w nim w ogóle chodzi najlepiej wyjaśnią sami organizatorzy, którym oddaje głos:


Cisza przed burzą to moment szczególny. Nie chodzi tu wyłącznie o brak dźwięków, ale o specyficzny stan oczekiwania. Powietrze praktycznie się nie porusza, natura zastyga w bezruchu. Wszyscy wiedzą, że za chwilę nadejdzie nawałnica, ale jednocześnie łudzą się, „że może przejdzie obok”. Im bliżej kulminacji, tym częściej pojawiają się podmuchy wiatru, a ludzie coraz bardziej gorączkowo szykują się na to co nieuniknione, wiedząc jednocześnie, że najprawdopodobniej nie uda się im być w pełni gotowymi na to, co nadejdzie. A zaczyna się zwykle od nagłego gromu…

Takie też były dwa ostatnie miesiące 1939 r. 23 czerwca uczniowie rozpoczęli wakacje. Część Polaków wyjechała na, jak to wówczas nazywano „letniska”, część wciąż pracowała pocieszając się myślą o nadchodzącym urlopie. Dla większości mieszkańców II RP niewiele się zmieniło: ten sam cykl dnia, ewentualnie nowe prace związane z nadchodzącymi żniwami, te same święta, obchodzone rok rocznie w letnich miesiącach. Coś jednak było inaczej – w tle codzienności narastało wrzenie polityczne, które musiało w końcu znaleźć swoje ujście, co nastąpiło 1 września 1939 r. Jednak, jak to zwykle bywa, zanim to nastąpiło, wszystko toczyło się zwyczajnie – może prawie zwyczajnie, bo przecież nadchodziła burza.
 
75 lat później u progu wakacji Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie prezentuje elektroniczną edycję wystawy „Cisza przed burzą...ostatnie lato II RP” w wersjach: on-line (dostosowanej również do przeglądania na urządzeniach mobilnych), epub, mobi i pdf, w języku polskim i angielskim.
 
Wszystko zaczęło się w 2012 r. od klasycznej wystawy opowiadającej o dwóch ostatnich miesiącach istnienia II Rzeczpospolitej Polskiej, ale widzianej nie poprzez pryzmat wielkiej polityki, tylko tego, z czym na co dzień stykał się obywatel przedwojennej Polski.
 
Niejednokrotnie z podręczników i opracowań historycznych da się wynieść przekonanie, że w lipcu i sierpniu 1939 r. cały kraj nie robił nic innego tylko czekał na wojnę. Warto w tym momencie zdać sobie sprawę z tego, że do ostatniej chwili nawet naczelne dowództwo niemieckie nie było pewne daty i godziny ataku na Polskę. Obywatele nie wiedzieli nawet czy tytułowa burza, której pierwsze gniewne pomruki było słychać gdzieś za horyzontem, ostatecznie rozpęta się, czy przejdzie bokiem.
 
Mamy nadzieję, że korzystając z nowych technik komunikacji uda nam się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców zainteresowanych tematem i zachęcimy ich do własnych poszukiwań nie tylko wielkiej historii.

Zapraszam do odwiedzania strony internetowej projektu: Cisza przed burzą Tam też można pobrać publikację w wersji ebook.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz