wtorek, 20 lutego 2018

(Recenzja) Manga Guide - Wszechświat, Bazy Danych, Mikroprocesory

Nauka poprzez zabawę, czyli łączenie przyjemnego z pożytecznym zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla chcących poszerzać swoje horyzonty. Pamiętam, jak za moich szkolnych lat furorę robiły, zbierane do segregatora kolekcję, tworzące encyklopedię jak „Świat Wiedzy” czy „Życie Świata”. Pod łatwo przyswajalnymi treściami, przemycały one sporą dawkę wiedzy, z której zawsze coś w głowie zostawało, a i ułatwiało odrabianie prac domowych. Dziś co prawda już te kolekcje raczej nie funkcjonują, ale ich miejsce zajęły inne publikacje.


Idealnym przykładem może być tu seria publikacji, które ukazała się nakładem Wydawnictwa PWN. Seria ta zatytułowana została „Manga Guide” i jak sama nazwa wskazuje w mangowy sposób tłumaczy ona poruszane w środku zagadnienia. Z racji, że japoński komiks jest w kraju nad Wisłą niesamowicie popularny, to publikacja PWN ma szansę trafić pod strzechy wielu domostw. Pytanie tylko do kogo jest ona skierowana?

Ja sam miałem okazję zapoznać się z trzema z nich i to już spora dawka materiału, aby wyrobić sobie na temat tej serii opinię i odpowiedzieć czy warto po tę pozycję sięgnąć. Poszczególne tomy opierają się tutaj na wspólnym założeniu i koncepcji, co nie oznacza jednak, że pewne różnice między nimi nie występują. O tym jednak za chwilę. „Manga Guide” to komiks, o czym szczególnie chce dać znać wydawnictwo, publikując stosowny zapisek na okładce, w którym fabuła łączy się z danym zagadnieniem naukowym, a całość uzupełniona jest prezentowanymi teoriami, wzorami czy przykładami. Wydaje mi się, że należy od razu zaznaczyć, że scenariusz komiksów jest tu tylko i wyłącznie pretekstem do opisywania podstawowej treści, więc jeśli liczycie na jakieś niesamowite przygody, to tutaj ciężko będzie je znaleźć. Historia jest, bo przecież w komiksie być musi, natomiast odgrywa ona zdecydowanie drugoplanową rolę. Głównym bohaterem jest tu nauka. Czy to źle? Myślę, że nie, gdyż prezentowane, czasami bardzo trudne, zagadnienia stają się przez luźniejsze podejście do tematu bardziej zrozumiałe i łatwiej przyswajalne. Chwilę, podczas których możemy obserwować akcję, dają nam moment odpoczynku przed kolejną dawką teorii. Z drugiej jednak strony, osoby, które przede wszystkim liczą na dobrą zabawę, mogą czuć się nieco rozczarowane takim obrotem sprawy.Na początku tekstu zadałem pytanie do kogo tytuł ten jest kierowany? No właśnie. Do kogo? Okładki bardzo „kawaii” świadczyć i zachęcać mogą do tego tytułu najmłodszych, którzy pomyślą sobie, że ładne i słodkie dziewczęta na pierwszej stronie są zapowiedzią lekkiej lektury w środku. Jak już wspomniałem chwilę wcześniej, tak de facto nie jest, gdyż środek wypełnia szereg bardzo trudnych i skomplikowanych treści, które trzeba uczciwie przyznać, autorzy starają się przedstawić, w jak najbardziej zrozumiały sposób. Jeśli jednak traktować „Manga Guide” jako przewodnik czy wręcz podręcznik dla starszych, których zagadnienia takie jak wszechświat, mikroprocesory czy bazy danych mogą zainteresować, to wówczas może się okazać, że choć dużo przydatnej i naprawdę wartościowo merytorycznej treści będzie dla nich zaletą, to jednak tych z kolei może odrzucić ten słodki, niekiedy naiwny i dziecięcy klimat samej mangi. Można więc rzec, że idealnym targetem dla tych publikacji są zakochani w mandze studencie, którzy znajdą tu i piękne słodkie panienki i naprawdę mnóstwo wiedzy. W moim przekonaniu, choć z żadnej z podjętych w poszczególnych tomach dziedzin nie jestem fachowcem, to myślę, że to wydawnictwo świetnie sprawdza się w roli szkolnego podręcznika.

A jaka jest sama manga? Cóż, o bardzo pretekstowym podejściu do scenariusza już pisałem, a sam rysunek? W czytanych przeze mnie trzech częściach się w pewien sposób broni. Co prawda jest on dość uproszczony, przez co nie ma tu np. jakiegoś szczególnie dopracowanego drugiego planu, ale jest też w każdym przypadku dość wyrazisty. Dodatkowo jeszcze nie brakuje tu elementów, które wyróżniają japoński komiks spośród każdej innej szkoły komiksowej. Wielkie oczy, sporo SD itp. Ważne jest też to, że nie brakuje tu humoru czy wręcz autoparodii z własnych stereotypów jak choćby wyśmianie małego rozmiaru biustu u Japonki, która z zazdrością spogląda na swoją amerykańską i lepiej zbudowaną koleżankę.

Wcześniej wspominałem też o niewielkich różnicach między poszczególnymi częściami. Najlepiej będzie to pokazać, pisząc po dosłownie kilka zdań o każdej z części. A zatem do dzieła.

„Wszechświat” - W tej części grupka znajomych podejmuje się próby wytłumaczenia czytelnikom zagadek kosmosu. Jest to odsłona, w której najbardziej rozbudowana jest warstwa fabularna komiksu. Bohaterowie są w przededniu prezentacji szkolnego przedstawienia, w które wplatają wątki naukowe. Co ciekawe, pojawia się tu również jedna z przedstawicielek doskonale znanych japońskich podań i legend. Autorzy w tej części nie tylko w bardzo ciekawy sposób prezentują najważniejsze planety, ale i podejmują się m.in. wyjaśnienia pojęcia „drogi mlecznej” czy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak powstał wszechświat znany nam dziś i co to był ten wielki wybuch. Całość zamyka kilka kolorowych ilustracji, co też jest elementem wyróżniającym tę odsłonę serii.„Mikroprocesory” - czyli część, w której czytelnik pozna budowę i działanie komputera. Oczywiście jak zaznaczają sami autorzy, skupiają się oni na tych najprostszych modelach, ale i tak wiedzy do przyswojenia jest tu naprawdę dużo. W przeciwieństwie do „Wszechświata” tutaj fabuła praktycznie nie istnieje, gdyż ma ona tylko za zadanie prezentować kolejne treści teoretyczne. Tak czy inaczej, wiedza podawana jest w sposób bardzo przyswajalny (jak na tematykę) i dobrze tłumaczona na prostych do zrozumienia przykładach. Część ta jest niezłym wprowadzeniem do świata informatyki i skomplikowanych komputerów, które przecież obecnie towarzyszą nam na każdym kroku.

„Baza danych” - czyli trzecia z odsłon serii, ma za zadanie oswoić czytelnika z tytułowym zagadnieniem, które niezwykle często jest w dzisiejszych czasach wykorzystywana praktycznie. Co ciekawe po raz pierwszy pojawiają się tu ćwiczenia, które pozwolą wykorzystać zdobytą wiedzę i utrwalić teoretyczne wiadomości. Jest to też chyba najlepiej narysowana odsłona spośród wszystkich trzech dotychczasowych. Jeśli ktoś w przyszłości chce zagłębić temat baz danych, chciałby dowiedzieć się, z czym to się je i jak się na tym pracuje, to odsłona ta daje mu ku temu doskonałą okazję.

Warto też podkreślić, że autorzy stworzyli specjalną stronę internetową, na której publikowane są różnego rodzaju poprawki i aktualizacje co pokazuje, jak poważnie do swojej pracy oni podeszli.

Nowa publikacja od PWN-u jest na pewno warta poznania, ale też nieco specyficzna i skierowana do bardzo ograniczonego grona odbiorców. Czy ma ona szansę zachęcić do zagłębienia się w dane zagadnienie dotychczasowym laikom? Pewnie tak, choć podjęta tematyka nie jest na pewno łatwa. Docenić należy trud autorów, którzy starali się przenieść na język komiksu tak trudne tematy, jak wyjaśnienie powstania wszechświata. Proponuje więc, abyście wybrali sobie jeden, najbardziej interesujący was temat i zaczęli od tej właśnie części. Jeśli uznacie, że zagadnienia są przedstawione ciekawie, to wówczas śmiało możecie dać szansę pozostałym odsłonom. Jeśli jednak podchodzicie do „Manga Guide”, jak do typowego komiksu to ostrzegam, tutaj więcej się nauczycie, niż będziecie bawić.

Manga Guide: Wszechświat, Mikroprocesory, Bazy Danych

Manga Guide: Wszechświat
Scenariusz: Kenji Ishikawa, Kiyoshi Kawabata, Verte Corp
Rysunek: Kenji Ishikawa, Kiyoshi Kawabata, Verte Corp
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
10/2017
Tytuł oryginalny: The Manga Guide to the Universe
Wydawca oryginalny: No Starch Press
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 280
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788301195120
Wydanie: I
Cena z okładki: 69 zł

Manga Guide: Mikroprocesory
Scenariusz: Shibuya Michio, Sawa Office, Tonagi Takashi
Rysunek: Shibuya Michio, Sawa Office, Tonagi Takashi
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
10/2017
Tytuł oryginalny: The Manga Guide to Microprocessors
Wydawca oryginalny: No Starch Press
Rok wydania oryginału: 2017
Liczba stron: 280
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 9788301196561
Wydanie: I
Cena z okładki: 69 zł

Manga Guide: Bazy danych
Autor:Mana Takahashi, Shoko Azuma
Wydawnictwo:Wydawnictwo Naukowe PWN
Format:165x235 mm
Liczba stron:280
Oprawa:miękka
ISBN-13:9788301196981
Data wydania:22 listopad 2017


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz