poniedziałek, 4 kwietnia 2016

(Info) Premiera książki Michała Leśniaka - Będzie dobrze

Rzadko kiedy zamieszczam na blogu tego typu informację, ale dla tej warto zrobić wyjątek. Nakładem PWN ukazuje się książka Michała Leśniaka - "Będzie dobrze". Dlaczego o tym piszę? Zajrzyjcie do umieszczonej poniżej notki prasowej. Mnie tytuł ten bardzo zaintrygował.







To prawdopodobnie pierwsza książka napisana przez osadzonego przy świetle żarówki w toalecie więziennej celi. Rękopis powstawał blisko rok, bez dnia, a raczej nocy, przerwy, bez pomocy korektora, redaktora i podstaw edukacji pisarskiej. Jednak ani jedna strona, ani jedno zdanie nie zdradza, że jest to książka amatora. Jej język, melodyjność, bogactwo form, autentyczność przekazu każe myśleć, że to fachowo skrojona propozycja wydawnicza, a nie literacki debiut, wydany samodzielnie przez autora.  
Będzie dobrze czyta się jednym tchem. To autobiograficzna opowieść, która wciąga, niepokoi, intryguje. Autor opowiada o swojej życiowej drodze, od wzorowego ucznia i grzecznego chłopca, poprzez zdemoralizowanego, nowobogackiego karierowicza, bezdomnego bankruta, przykładnego męża, ojca i przedsiębiorcę, przez złodzieja, gangstera, aż po lata nawrócenia i duchowej odnowy.  
Znajdziemy tu wiele osobistych wyznań, wiele emocji, elementy tragiczne, społecznie nieakceptowalne, drażliwe, ale miejscami również humorystyczne.
Jak pisze sam autor, książka jest próbą rozliczenia się z przeszłością i publicznym wyznaniem win, ale niesie w sobie również ważny, uniwersalny przekaz...
 
Uważam, że lepiej uczyć się na cudzych błędach, a więc skoro popełniłem ich tak wiele, to może ktoś na podstawie tego, co napisałem, uchroni swoje dziecko przed destrukcją. Potępiajcie mnie, drwijcie ze mnie... Ale nie traćcie życia na pogoń za pieniędzmi kosztem rodziny. Straconego czasu i miłości nie da się odkupić, nawet jeśli ciągle będziecie słyszeć w głowie, żeby się nie przejmować, bo „będzie dobrze”...
To książka dla każdego, kto wątpi w szczęście i spełnienie, jakie niesie zwykła codzienność. Pomaga docenić najprostsze wartości, każe się nam zatrzymać i dostrzec sens w tym, co dostajemy od życia, bez karmienia nieustannego głodu na więcej, lepiej, pełniej, szybciej...
 
Książka może zainteresować także psychologów i socjologów, bo z ich punktu widzenia proces destrukcji i resocjalizacji autora jest niezwykle ciekawy. 

Przyznacie, że zapowiada się intrygująco, ale i motywująco prawda? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz