sobota, 19 marca 2016

(Info) Co pisano w Polsce o Japonii w roku 1937...

Internetowe zasoby nie przestaną mnie zadziwiać chyba już nigdy. To, że jest tam dostępne wszystko co dziś się dzieje na świecie to jedno, ale to, że znajdziemy tam perełki w  postaci polskiego czasopisma zatytułowanego z 1937 roku, w całości poświęconego Japonii to już zupełnie inna sprawa.


Link do tego cyfrowego wydania gazety przysłał kolega prowadzący bloga Tropy Historii i oddać mu trzeba, że to akurat wytropił genialnie. Wielkie dzięki!

Dla wszystkich interesujących się Krajem Kwitnącej Wiśni będzie to pewnie nie lada perełka, bo możliwość dotarcia co psiało się jeszcze przed wojną o tym kraju musi być czymś wyjątkowym. Samo pismo - jak podaje nam Wikipedia - było tygodnikiem wydawanym w latach 1924 - 1939 o raczej lewicowym zabarwieniu o zasięgu nieco ograniczonym, bo dostęp do niego miały osoby ze środowiska inteligencji.

Numer 46 z 1937 roku poświęcony został w całości właśnie Japonii. Nie ma sensu streszczać każdego artykułu, bo zachęcam do lektury całości, ale wspomnę tylko po krótce co można znaleźć w środku.

Pierwsza strona to dwa listy powitalne, napisane przez ówczesnego premiera japońskiego Ks. Konoye i Prezesa Komitetu Organizacyjnego XII Igrzysk Olimpijskich w Tokio Ks. Tokugawy. Ciekawa rzecz znalazła się na drugiej stronie czasopisma - zestawione w tabeli zostały tu dzieje Polski i Japonii. Kolejne strony to szereg artykułów poruszających naprawdę różnorodną tematykę, począwszy od religii i życiu codziennym, poprzez życie uczuciowe i codzienne Japończyków, a kończąc na sporcie dawnym i teraźniejszym. Każdy z tych artykułów, dziś z perspektywy czasu, czyta się z jeszcze większym zaciekawieniem.

Warto też w ramach ciekawostki zwrócić uwagę na zamieszczone tam fotografie, ale i reklamy, które są nie lada ciekawostką.

Cóż, nie ma co dłużej zachęcać, po prostu udanego czytania!

Wiadomości Literacki dostępne są TUTAJ

                                                                                                Twitter--> Jaroslaw_D2 komentarze:

 1. No patrzcie, zawsze fascynował nas ten kraj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. noo już od bardzo dawna - patrz poniżej ;)

   http://jaroslawd.blogspot.com/2014/03/kilka-sow-na-temat-beniowski-w-japonii.html

   Usuń