wtorek, 17 stycznia 2017

(#Info + audio) Wkrótce premiera komiksu o "Lalku" - ostatnim Żołnierzu Wyklętym

Już w lutym powinien pojawić się na rynku komiks o Józefie Franczaku pseudonim "Lalek", ostatnim Żołnierzu Wyklętym.
Komiks tworzą razem Jacek Michalski i Witold Tkaczyk. Podczas ostatniego MFKiG mieliśmy okazję posłuchać nie tylko o samym komiksie, ale również o postaci "Lalka". Bardzo gorąco zachęcam do odsłuchania zapisu tego spotkania.Wydawnictwo Zin Zin Press zamieściło dziś również kilka informacji na temat samego komiksu:

KOMIKS O JÓZEFIE FRANCZAKU PS. ,,LALUŚ”, OSTATNIM ŻOŁNIERZU WYKLĘTYM, OPUBLIKUJE W LUTYM ZIN ZIN PRESS 
,,Oto jest głowa Franczaka” - taki tytuł nosi historyczny album komiksowy opowiadający losy najdłużej pozostającego nieuchwytnym żołnierza podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego Józefa ,,Lalusia” Franczaka. Jego autorami są Jacek Michalski (rysunki) i Witold Tkaczyk (pomysł i scenariusz), a wydawcą Zin Zin Press z Poznania.
Publikacja przybliża postać Józefa Franczaka, pseudonim ,,Laluś” (1918-1963), żołnierza przedwojennej żandarmerii, walczącego w szeregach Armii Krajowej, a potem w powojennym, niepodległościowym podziemiu antykomunistycznym. Przed Niemcami, Sowietami i organami bezpieczeństwa PRL ukrywał się w sumie 24 lata. Nigdy się nie ujawnił, nie ufał komunistycznej władzy, zwalczał ją zbrojnie do końca. Na skutek donosu, osamotniony i osaczony, zginął z bronią w ręku od kul funkcjonariuszy SB i ZOMO 21 października 1963 r. Po śmierci – czy to w akcie zemsty, czy upokorzenia – ciało Franczaka zostało pozbawione głowy. Jego czaszkę odnaleziono po 50 z górą latach...
 
Odnalezienie czaszki Józefa Franczaka na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie pod koniec 2014 r., będące efektem śledztwa podjętego w 2007 r. przez IPN, jest punktem wyjścia fabuły. 
Komiks jest fabularyzowaną wersją wydarzeń, opierającą się na najnowszych badaniach i najistotniejszych wątkach autentycznej historii. Opisując najważniejsze zdarzenia z życia bohatera, autorzy dociekają motywów, jakie nim powodowały, próbują ustalić co kierowało jego decyzjami i jak wpływało na tak radykalną postawę.
Publikacja oprócz samego komiksu zawiera też część opisową złożoną z tekstu zawierającego pełną informację o działalności Józefa ,,Lalusia” Franczaka oraz zdjęcia archiwalne. Na stronie wydawcy www.komiksynazamowienie.pl pojawią się też do ściągnięcia materiały edukacyjne oraz konspekt lekcji do wykorzystania przez nauczycieli.
 
Komiks podejmuje trudny, i mocno przez dziesięciolecia zafałszowany, temat sowieckiej dominacji w Polsce od 1944 r., dochodzenia komunistów do władzy i walki z nimi podziemia niepodległościowego. Jak każdy polski patriota po wojnie, znalazł się Franczak w sytuacji nieomal bez wyjścia. W pojałtańskiej Polsce nie było miejsca na wolność i demokrację. Krwawe rządy rozpoczęli komuniści osadzeni tu przez Stalina i utrzymywani za pomocą wojsk sowieckiego NKWD, przy biernej postawie zachodnich aliantów. Szykanowany, więziony, mordowany był każdy bardziej zdecydowany oponent nowego reżimu, fałszującego wszelkie niezależne wybory obywateli. 
Franczak odrzucił cień szansy na ,,normalne” życie, które musiało dla niego, tak jak i dla wielu innych, oznaczać upokorzenie i podporządkowanie się obcej dominacji, bez gwarancji przeżycia. Stanął w obliczu wyboru – poddać się, czy nadal prowadzić walkę z sowieckim i komunistycznym zagrożeniem. Tak długo pozostawał w ukryciu dzięki pomocy wielu osób ze swojego otoczenia. Dopiero po latach znalazł się człowiek, który zdecydował się go zdradzić. 
Dzisiaj, w czasach kiedy swobodnie można już mówić o tamtych czasach i kiedy przywracane są zbiorowej pamięci postacie takie jak Józef Franczak, warto pochylić się nad ich losem i zastanowić się, przed jak dramatycznymi stanęli wyborami. Mamy nadzieję, że ta publikacja, pomoże zrozumieć motywy ich działania.
Projekt komiksu zrealizowany został w ramach Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” ufundowanego przez Miasto Wrocław.
 
W tych dniach - ze względu na ograniczony nakład - ruszy też przedsprzedaż komiksu dla klientów indywidualnych oraz zbiorowych. Informacje zamieszczane będą na profilu fb oraz na stronie internetowej wydawcy: www.komiksynazamowienie.pl.
Informacja wydawcy – Zin Zin Press
------------------------------------------
Tytuł: ,,Oto jest głowa Franczaka”
pomysł i scenariusz: Witold Tkaczyk
rysunki i okładka: Jacek Michalski
Koordynacja projektu: Przemysław Góral, Marta Kowalska-Fic, Dominika Otmar (Ośrodek ,,Pamięć i Przyszłość”)
objętość: 64 strony
format A4
ISBN 978-83-62449-13-2
cena: 29,90 zł
Przykładowe plansze:Czekam na premierę!


1 komentarz:

  1. Przykre że dwa tak uznane dla polskiego komiksu nazwiska jak Michalski i Tkaczyk wpisują się w reżimowy trend pisania historii na nowo. W innych czasach np. latach 90tych kiedy takie komiksy były jeszcze potrzebne to miałoby sens, ale obecnie każdy kto wydaje historyczne wycierając sobie mordę białoczerwoną flagą naraża się na posądzenie o koniunkturalizm z pod znaku sekty smoleńskiej. Fanem komiksu jestem od lat 80tych podziwiałem rysunki Michalskiego jeszcze w Awanturze. Niestety od dziś i on i Tkaczyk są dla mnie skreśleni jako autorzy. Na wszystko jest miejsce i czas, i trzeba się kierować w życiu rozumem i mieć godność, nawet zajmując się kulturą popularną. Autorom komiksu o Lalku zarówno rozumu jak i godności zabrakło.

    OdpowiedzUsuń