poniedziałek, 9 marca 2015

(Info) Yoshihiro Tatsumi nie żyje...

Smutne informacje dotarły z Japonii. 7 marca w wieku 79 lat zmarł jeden z najwybitniejszych mangaków, twórca stylu gekiga – Yoshihiro Tatsumi. O jego śmierci poinformował reżyser autobiograficznego filmu animowanego "Tatsumi", Eric Khoo.

Yoshihiro Tatsumi urodził się w 1935 roku w Osace. Od najmłodszych lat fascynował się mangą, a jego niedoścignionym wzorem był Osamu Tezuka. To właśnie pod wpływem jego dzieł Tatsumi sam postanowił zacząć tworzyć komiksy. Swoje pierwsze prace opublikował w prasie w wieku 15 lat, bardzo szybko jednak stał się czołowym japońskim twórcą, który zasłynął z wprowadzenia terminu gekiga. Mianem tym określał swoje mangi, które skierowane były do starszego odbiorcy. Były to komiksy bardzo realistyczne, w których nie brakowało przemocy, erotyki, a także poruszania tematyki poważnych problemów społecznych.

Tatsumi większą część prac wydawał jako krótkie, najwyżej kilkudziesięciostronicowe komiksy drukowane w mangowych magazynach. Nie przeszkodziło mu to jednak w stworzeniu chyba najbardziej monumentalnego komiksu w japońskiej historii, własnej autobiografii – "Życie. Powieść graficzna", za którą otrzymał zresztą nie tylko Tezuka Osamu Cultural Prize, ale i Nagrodę Eisnera.

W 2011 roku swoją premierę miał film animowany oparty na autobiograficznej mandze Tatsumiego, zatytułowany po prostu "Tatsumi". Film ten to prawdziwy hołd oddany twórcy. Wraz z mangową autobiografią tworzy obraz życia autora i ukazuje, jak zmienił on komiksowy rynek w Japonii. Reżyser filmu, Eric Khoo, wspominał w wywiadach, że artysta pracował nad kontynuacją tej biografii.

Na polskim rynku dostępne są dwa tytuły mangaki: "Kobiety" oraz "Życie. Powieść graficzna". Recenzję tej drugiej mangi przeczytać możecie TUTAJ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W wydarzenie to wpisuje się wystawa, którą oglądać można obecnie w Krakowie w Muzeum Manggha.

Dramatyczne obrazy gekiga - tak zatytułowana jest wspomniana wystawa, a opowiada ona właśnie o stylu gekiga:

Czym charakteryzuje się ten gatunek komiksu? Dla kogo jest przeznaczony, o czym opowiada? Zapraszamy do krakowskiego muzeum Manggha na wystawę "Gekiga. Komiks japoński 1945 - 1978" i z przyjemnością informujemy o patronacie medialnym dziennika Japonii-Online nad tym przedsięwzięciem.

Gekiga (jap. „dramatyczne obrazy”) to gatunek komiksu stworzony w Japonii po drugiej wojnie światowej przez Yoshihira Tatsumiego (1935-2015), Masahika Matsumotę (1934–2005) i Osamu Tezukę (1928–1989).

Wychowani na kolorowej, przedwojennej mandze młodzi artyści rysowali historie dla nastolatków, którzy tak jak oni zostali doświadczeni przez wojnę. Tworzone przez nich postaci, inaczej niż bohaterowie z ich dzieciństwa, są zwykłymi ludźmi, przeżywają dramatyczne przygody i żyją w zniszczonych miastach. Ta „alternatywna manga” zyskała ogromne zainteresowanie i od lat sześćdziesiątych XX wieku znacząco wpływa na twórczość artystów kultury popularnej. Wydawcy głównego nurtu, zwłaszcza mang dla młodych mężczyzn (seinen), zaadaptowali z gekigi jej realistyczny styl i treści przeznaczone dla dorosłych czytelników. Jej stylistyka wpłynęła również na takie gatunki mangi jak historyczna, erotyczna, thriller czy horror. Od wielu lat gekiga stanowi inspirację dla twórców mangi i anime, między innymi dla Hayao Miyazakiego, autora "Spirited Away: W krainie Bogów". W ostatnich latach gekiga tłumaczona jest na wiele języków, zyskując fanów na całym świecie.

Wystawa w Muzeum Manggha prezentuje prace twórców gekigi od powstania gatunku aż do najsłynniejszych prac, takich jak "Astro Boy".


Informacje o wystawie zaczerpnięto ze strony japonia-online.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz