środa, 25 maja 2022

(Recenzja) Minoru Mitsuba - Jak przetrwać w innym świecie

Wydawnictwo Akuma do tej pory zapełniało w Polsce niszę, jeśli chodzi o mangowy gatunek hentai i chyba z tym najbardziej się ono kojarzy. Niejako zrywając z tą tradycją, tym razem serwuje czytelnikom bardzo popularny w ostatnim czasie gatunek isekai, w połączeniu z ecchi - w końcu to Akuma prawda? I jeśli przy komiksach pornograficznych, ewentualna dawka fabuły, przeplatającej „momenty” jest wartością dodaną, tak już tutaj, jakby nie było, powinna się ona wysuwać na pierwszy plan. Jak jednak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.




„Jak przetrwać w innym świecie” taki tytuł nosi recenzowana pozycja, a za jej stworzenie odpowiada artysta o pseudonimie Minoru. Jak wspomniane zostało wcześniej, jest to tytuł reprezentujący gatunek isekai, a więc niejaki Keitaro pewnego pięknego dnia trafia – nie wiadomo jak i dlaczego – do obcego sobie świata. Świata zamieszkiwanego przez demony, ogry i inne stwory rodem z gatunku fantasy. Bo właśnie w takiej konwencji obracamy się podczas lektury mangi. To, że Keitaro nie wie, gdzie jest i jak wrócić do domu to jedno, to, że bardzo szybko zostaje napadnięty przez półdiablicę, która chce mieć z nim…dziecko to zupełnie coś innego. Tak się bowiem składa, że przedstawicielki tego gatunku mogą zajść w ciąże tylko z człowiekiem. Jak w sumie łatwo się domyślić, chłopak nie jest – a przynajmniej nie tak szybko, bez gry wstępnej – gotowy na zostanie ojcem, co tylko przysparza mu dodatkowych kłopotów, a czytelnikom powodu do uśmiechu i obserwowania dalszej podróży bohaterów.


Muszę przyznać, że tak jak większość ostrzejszych tytułów w portfolio Akumy było dla mnie naprawdę interesujących – oczywiście przy założeniu tego, że się kupuje samą konwencję – tak tutaj sprawa ma się nieco gorzej. Niby Minoru łączy interesujące gatunki jak fantasy, isekai i ecchi, niby świat ma zadatki, aby być światem ciekawym, a główny watek sam z siebie jest kopalnią gagów, to jednak nie do końca coś zagrało. Przede wszystkim nie jest to tytuł, który zapada w pamięć na specjalnie długo. Nie jest to też manga czymś szczególnie się wyróżniającym. Ot zwykłe czytadło na odstresowanie po pracy czy szkole. I owszem tego typu tytuły również na rynku są potrzebne, ale mam wrażenie, że brak znajomości tej mangi nie będzie niczym strasznym. Brakuje jej bowiem wyrazu i trochę bardziej rozbudowanej fabuły. Cała ta manga to zbiór luźnych żartów i gagów podkręconych tzw. widokami. I jeśli ktoś tego szuka, to wówczas jest to słuszny wybór. Dla mnie całość jest zdecydowanie za prosta, niekiedy wręcz prostacka i przewidywalna. Same żarty raz bawią, raz nie, ale kilka dobrych się znajdzie.


Osobiście nie przekonuje mnie też warstwa graficzna tej mangi. Owszem jest narysowana bardzo poprawnie i na pewno z wykorzystaniem dużej dawki dynamiki, aczkolwiek projekty samych postaci z ich mocno wybujałymi kształtami nijak nie tworzą dla mnie tego napięcia, które niezbędne jest przy ecchi. Pewnie nadużyciem byłoby stwierdzenie, że tytuł ten – w końcu ecchi - jest aseksualny, ale widywałem dużo ciekawsze pod tym względem publikacje. Z drugiej strony cała reszta jest naprawdę poprawna i dobrze narysowana, nie ma się do czego mocniej doczepić.


Z całym moim szacunkiem i kibicowaniem Akumie, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tym razem wprowadzili oni na rynek typowego średniaka, który nie wyróżni się z tłumu, a tym samym nie zostanie specjalnie mocno zauważony. Jeśli miałbym więc komuś mangę tą polecić to ewentualnie miłośnikom gatunku isekai, którzy poszukują czegoś bardzo lekkiego i niezobowiązującego, którzy na drugi plan zrzucają rozbudowaną fabułę, a po prostu lubią przeczytać – i pooglądać – coś odmóżdżającego. No i fanom obfitych kształtów w niezwykle skąpych ciuszkach. Taka grupa może się tu w pewien sposób odnaleźć. A co z resztą? Ci w czasie lektury kilka razy się uśmiechną – czy to z ukazanego żartu, czy to politowania – a po jej zakończeniu zapewne odłożą komiks na półkę i szybko o nim zapomną. Mandze czegoś ewidentnie brakuje, aby stać się perełką w portfolio wydawnictwa.

Jak przetrwać w innym świecie

Scenarzysta: Minoru Mitsuba
Ilustrator: Minoru Mitsuba
Wydawnictwo: Akuma
Format: 140x195 mm
Liczba stron: 160
Oprawa: miękka
ISBN-13:9788395677076
Data wydania:29 kwiecień 2022

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz