poniedziałek, 28 listopada 2016

(#Recenzja) Remigiusz Piotrowski - Absurdy i kurioza przedwojennej Polski

Remigiusz Piotrowski to, w ostatnim czasie, jeden z najbardziej płodnych twórców, których książki czytam. Zamiłowanie do historii, a także przedwojennej Polski jest u tego pisarza ogromna, także nie do końca może dziwić fakt, że tak wiele ma on do powiedzenia i napisania. Co ważne, są to też książki ciekawe i docenianie przez czytelników, czego efektem jest m.in. nominacja w kategorii Najlepsza Książka Historyczna Roku w konkursie TVP i Polskiego Radia dla „Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia”.


piątek, 25 listopada 2016

(#Recenzja) Yoshihiro Tatsumi - Kobiety

Zaryzykuję stwierdzenie, że Tatsumi Yoshihiro stał się w Kraju nad Wisłą szczególnie rozpoznawalny po tym, gdy Wydawnictwo Komiksowe opublikowało jego autobiograficzną „mangę-cegłę” zatytułowaną „Życie. Powieść graficzna”. Tytuł ten był wyjątkowy i to nie tylko z uwagi na swoją objętość, która nie miała sobie równych (i nadal nie ma) na polskim rynku mangowym. Będąc jednak w zgodzie z prawdą, trzeba zaznaczyć, że to jednak nie Wydawnictwo Komiksowe a Kultura Gniewu jest tym wydawnictwem, które wprowadziło tego pisarza do Polski. Było to już dość dawno temu, bo w roku 2008 (autobiografia ukazała się w roku 2014), lecz absolutnie nie zmienia to faktu, że mamy tu do czynienia z tytułem równie wyjątkowym i ciągle....dostępnym.


wtorek, 22 listopada 2016

(#Recenzja) Gradimir Smudja, Ivana Smudja - Z biegiem sztuki

Z uczelnianych czasów pamiętam wykłady z historii sztuki, na których omawiane były najbardziej znane i cenione pozostałości twórców z poszczególnych epok. Czytając „Z biegiem sztuki”, nie sposób było odnieść wrażenia, że album ten sprawdziłby się doskonale w roli dodatkowej pomocy naukowej i przewodnika po świecie malarzy, będąc jednocześnie uatrakcyjnieniem tych wielu godzin wykładów.


piątek, 18 listopada 2016

(#Kilka słów na temat...) Nintendo Mini Classic - powrót do przeszłości

Nintendo Mini Classic konsola, która mimo swoich niewielkich rozmiarów wzbudziła ogromne emocje i rozgrzała do czerwoności dużą część konsolowego światka. Wokół niej zebrały się bardzo różne, niekiedy skrajne, opinie i uczucia. Również dla mnie ogłoszenie i premiera tej konsoli były jednym z najważniejszych dni w tym roku obok np. koncertu muzyki z serii gier Final Fantasy.

czwartek, 17 listopada 2016

(#Recenzja +18) Milo Manara - Zapach niewidzialnego

Jedną z największych gwiazd tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi był bez wątpienia włoski rysownik i scenarzysta Milo Manara. O skali popularności tego artysty świadczą nie tylko zapełnione miejsca w sali na stadionie ŁKS-u, ale również fakt, że jego komiksy dostępne są w ofercie aż trzech różnych wydawnictw. Nie jest to sytuacja bardzo często spotykana i pokazuje, jak chętnie ludzie sięgają po prace tego autora.


poniedziałek, 14 listopada 2016

(#foch) Nintendo Classic Mini - recenzji nie będzie...przynajmniej chwilowo

W tym miejscu miała się pojawić dziś recenzją nowej konsoli od Nintendo, czyli Nintendo Classic Mini. Miała być, ale nie będzie, gdyż Japończycy, kolokwialnie rzecz ujmując, dali ciała i ich nowe dzieło nie jest dostępne w sprzedaży. Problemy z tego co można wyczytać są zresztą na całym świecie, więc nie ma się co spodziewać, że szybko otrzymamy tę konsolę.



Co prawda przedstawiciele firmy obiecują, że będą starali się jak najszybciej uzupełnić braki (czyli do świąt), ale co to za pocieszenie jeśli premiera miała być 11 listopada i to wtedy tysiące fanów starej szkoły gry (Final Fantasy I!!!) miało zasiąść przed telewizorami i katować choćby w Mario.

Gwoli doprecyzowania dodam, że są dwie aukcje, gdzie można kupić od ręki Nintendo, ale nie polecam, gdyż cena ok 500zł to paranoja i żerowanie według mnie. Każdy jednak ma prawo do prowadzenia własnego biznesu tak jak chce. Co ciekawe jeden z tych sklepów jest partnerem Nintendo, że też firmie z Japonii to nie przeszkadza?!


środa, 9 listopada 2016

(#Recenzja) Junji Ito - Kryjówka dezertera

Nie ukrywam, że ze zdziwieniem i zaskoczeniem przyjąłem słowa Andrzeja Kownackiego z wydawnictwa J.P.F., który podczas MFKiG w Łodzi stwierdził, że komiksy Ito i przygotowana przez ich wydawnictwo kolekcja jest przeznaczona dla dość wąskiej i charakterystycznej grupy odbiorców i, że jest są komiksy drukowane w niezbyt dużym nakładzie i niesprzedające tak „na pniu”, jak inne tytuły (pewnie choćby jak „Berserk”). Wcześniej bez obaw zaryzykowałbym tezę, że komiksy Ito robią w kraju nad Wisłą furorę, że generują wydawnictwu duże zyski i, że każdy po nie sięga.


czwartek, 3 listopada 2016

(#Czytojeszczerecenzja?) Łukasz Kowalczuk - "Szlamtologia", "Violent Skate Bulldogs - Complete"

Łukasz Kowalczuk przyatakował swoim szlamem w ostatnim czasie z grubej rury. Do Łodzi na festiwal dotarł z bodajże pięcioma publikacjami, a jak się szybko okazało ilość sztuk była za mała i część osób odeszła od stoiska z kwitkiem. To pokazuje pewną skalę zainteresowania, jaką publikacje Kowalczuka wywołują w środowisku komiksowym.