poniedziałek, 31 października 2016

(#Recenzja) Daria Czarnecka - "Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego. Stanisław Gustaw Jaster - człowiek, który zniknął"

Stanisław Gustaw Jaster to jedna z najbardziej tajemniczych i zagadkowych postaci z okresu II Wojny Światowej. Bohater czy zdrajca?  Skąd się wzięła tragiczna pomyłka, a może jednak wyrok śmierci na niego wydany był słuszny?


niedziela, 30 października 2016

(#Foto) Gwiezdne Wojny w Łodzi

Ostatni weekend października to była gratka dla fanów Star Wars. W jednym z łódzkich centrów handlowych odbyła się wystawa związana z Gwiezdnymi Wojnami. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z tego eventu.


piątek, 28 października 2016

(#Recenzja + audio) Grupa Maszin - Maszinga

Grupa Maszin – ekipa od kilku dobrych lat działająca w polskim komiksie, która stała się swoistym fenomenem rynkowym. Choć ich twórczość nie jest przeznaczona dla wszystkich, grono odbiorców ich prac jest mocno określone, i w wypadku ich twórczości ciężko mówić o mainstreamie, to jednak są oni obecni i bardzo widoczni w środowisku, choćby ze względu na sporą ilość wystaw, podczas których prezentują swoje prace.


środa, 26 października 2016

(#Recenzja) Norbert Rybarczyk - Wpatrzeni ze wzgórza

Po Kulturze Gniewu, która wydała „Stasia i Złą Nogę”, Centrala jest kolejnym wydawnictwem, które w ostatnim czasie zdecydowało się opublikować komiks wcześniej dostępny w Sieci legalnie i za darmo. To cieszy, gdyż jak wspominał Tomasz Grządziela, świadczy to o tym, że ludzie chcą płacić za kulturę, a w moim osobistym odczuciu udowadnia też (przynajmniej w pewien sposób) fakt, że komiks tradycyjny zawsze będzie miał przewagę nad tym internetowym.


wtorek, 25 października 2016

(#prawie, że Recenzja) Masaumi Kakizaki - Green Blood #5

Składająca się z pięciu odsłon seria „Green Blood” właśnie się zakończyła i jest to powód do smutku przynajmniej z dwóch powodów. Jakie to powody? O tym kilka słów poniżej.

niedziela, 23 października 2016

(#Recenzja) Filip Myszkowski - Bezból

„Bezból” kończy w tym roku „okrągłą” rocznicę jedenastu lat. To właśnie w 2005 roku w magazynie „Tfur” pojawiła się historia „Total Faking Destrakszyn”. W kolejny latach powstały jeszcze dwie, tworząc swoistą „Bezbólową” trylogię. Wrzesień 2016 r. i Wydawnictwo ATY wysyła w świat pozytywną informację. Zbiorczy „Bezból” będzie do kupienia podczas MFKiG!


sobota, 22 października 2016

(#Recenzja) Krystian Lewandowski,Tomasz Kleszcz - Związane dusze. Pan absolutny

„Związane dusze. Pan absolutny” to komiks nieco nietypowy i taki, o którym nie było może zbyt głośno przed wydaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że powinien mieć grono swoich odbiorców, którzy ucieszyli się z jego pojawienia się na rynku.


czwartek, 20 października 2016

(#Recenzja) Szymon Kaźmierczak - Przemiana

Zapewne wielu z czytelników komiksów kojarzy takiego rysownika i komiksowego scenarzystę jak Gradimir Smudja? Z pewnością podobnie jest w wypadku pewnego niemieckiego pisarza, Franza Kafki. Zgadza się? Jeśli tak i jeśli połączycie ze sobą te dwie postaci, to wówczas dowiecie się czego można się spodziewać po albumie „Przemiana” autorstwa Szymona Kaźmierczaka.

sobota, 15 października 2016

(#Recenzja) Szaweł Płóciennik - Papierowy rewolwer

Na rodzimej scenie komiksowej jest grupa twórców, którzy lepiej lub gorzej, ale kolejne swoje dzieła prezentują w podobnej stylistyce. Są wśród nich też tacy, którzy w jednej chwili wydają bardzo miłe i przyjemne komiksy dla dzieci, by za chwile zaprezentować coś zupełnie innego, coś zdecydowanie dla starszych i wyrobionych czytelników, co pod względem graficznym nie ma nic wspólnego z tym, do czego nas przyzwyczaili lub chociaż z czego dali się poznać wcześniej.

środa, 12 października 2016

(#Recenzja) Waldemar Kowalski - Bohaterowie z dołów śmierci

„Łączka” - skrawek ziemi na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie od kilku lat jest na ustach wszystkich tych, którym pamięć o losach „Wyklętych” nie jest obca. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi (m.in. Instytutu Pamięci Narodowej) bliscy ofiar komunistycznego reżimu i terroru mogą pochować z godnością ciała swoich bliskich, bohaterów Polski. To co jest sprawą tak oczywistą przez wiele lat było niemożliwością. Komuniści robili wszystko, aby osoby pokroju Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza czy Emila Augusta Fieldorfa zginęły nie tylko fizycznie, ale również w ludzkiej pamięci. Nie udało się. Komunizm poniósł kolejną klęskę.


wtorek, 11 października 2016

(#Konkurs + audio) Rafał Szłapa ze wznowieniem trzeciego tomu na MFKiG

Rafał Szłapa przyjechał do Łodzi na ostatni MFKiG z nowym wydaniem trzeciej części przygód Blera. Powoli tradycją łódzkiego festiwalu staje się spotkanie autora z czytelnikami przygód o superbohaterze z Krakowa. Poniżej znajdziecie zapis audio tego spotkania. To jednak nie koniec. Dzięki uprzejmości Rafała mam dla Was po raz pierwszy w historii "Półki" konkurs!


wtorek, 4 października 2016

(#Foto) Relax - wystawa towarzysząca MFKiG

Premiera antologii "Relax", była chyba jednym z najważniejszych wydarzeń podczas MFKiG. Tytuł kultowy, który ma od wielu lat wiernych fanów powrócił. Pewnie z tej okazji na festiwalu gościła wystawa poświęcona temu tytułowi.


poniedziałek, 3 października 2016

(#Foto i audio) Łukasz Kowalczuk na MFKiG

Chciałem zostawić nagranie audio spotkania z Łukaszem Kowalczukiem na okazję recenzji kolejnego z jego komiksów, ale w końcu stwierdziłem, że lepiej będzie posłuchać wam co miał do powiedzenia, gdy będziecie oglądać zdjęcia z jego wystawy.


(#Audio) Konferencja wydawców mang podczas MFKiG 2016

MFKiG 2016 za nami, udało się zdobyć trochę materiału, który będę sukcesywnie publikował. Na pierwszy ogień coś na co czeka chyba najwięcej osób, czyli nagranie z konferencji wydawców mangowych. Sporo się działo, np. Wydawnictwo J.P.F. dało nadzieję fanom Dragon Ball'a, że na rynku ukaże się seria z podtytułem "Super".