niedziela, 31 sierpnia 2014

(Recenzja) Wybrani

Pierwszy raz o komiksie „Wybrani” usłyszeć można było we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to jego autorzy umieścili w Internecie informacje o własnym projekcie. Dziewięć miesięcy później do rąk czytelników trafił pełnowartościowy album, z miejsca zyskując przychylne opinie przynajmniej części środowiska komiksowego w kraju.

czwartek, 28 sierpnia 2014

(Foto) 28 08 14 Łódź - Wernisaż wystawy prac Michała Arkusińskiego "Sprawiedliwość"

Za nami kolejna łódzka edycja Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, który miał miejsce w Łódzkim Centrum Komiksu. Największą atrakcją dzisiejszego dnia był wernisaż wystawy prac Michała Arkusińskiego. Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.








środa, 27 sierpnia 2014

(Info) Łódź komiksowa, Łódź konwentowa, Łódź filmowa...

Już od jutra miłośnicy komiksu i mangi, a także kultury i historii Japonii będą mieli swoje dni. Czwartek to Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów, a od piątku trwać będzię pierwsza edycja konwentu Gakkon. Zapowiada się bardzo udana końcówka tygodnia no (i wakacji).

wtorek, 26 sierpnia 2014

(Kilka słów na temat...) The Lho La Tragedy: Beginning of the End

Rok 1989 przyniósł jedną z największych (jeśli nie największą) tragedii w historii polskiego himalaizmu. Wówczas to śnieżna lawina zabrała ze sobą sześciu Polaków, z których uratował się tylko jeden. Wydarzeniu temu poświęcony jest komiks, opublikowany w czterdziestym numerze magazynu Alpinist.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

(Recenzja) Masasumi Kakizaki - Hideout

Po pozytywnym przyjęciu przez czytelników komiksów grozy, które wyszły spod ręki Junjiego Ito i w przededniu premiery pierwszego z tomów kolekcji tego mangaki, wydawnictwo J.P.F. postanowiło postraszyć grono swoich klientów kolejnym horrorem. A, że jest się czego bać, przekonacie się zarówno po tej recenzji jak i po samej lekturze mangi, jeśli oczywiście zdecydujecie się po nią sięgnąć.


piątek, 22 sierpnia 2014

(Recenzja) Jesse Ball - Kiedy zapadła cisza

„Niczym Proces Kafki powieść Balla jest zarazem tragiczna i absurdalna” - tak książkę Kiedy zapadła cisza podsumował dziennik Los Angeles Times i jest to ocena ze wszech miar słuszna. Jesse Ball stworzył, bowiem opowieść, w której nonsens miesza się z dramatem, a sytuacja głównego bohatera nie jest do pozazdroszczenia.

środa, 20 sierpnia 2014

(Recenzja) Zygmunt Similak - Zawisza Czarny

Według słów Jana Długosza w postaci Zawiszy Czarnego zawierało się wszystko to co nazywamy dziś rycerskością. Był on czlowiekiem zacnym, szlachetnym i niezwykle honorowym. Według legend miał on zresztą powiedzieć, że „nie ma takiej łodzi, która mogłaby przewieźć honor Zawiszy”. Według wspomnianego przed chwilą kronikarza - "...we wszystkich wyprawach okazywał się rycerzem dzielnym i znakomitym, słynął odwagą i wielkimi czynami, w których mu nikt nie dorównywał (...) imieniem Zawiszy na prawdę swych słów zaklinało się rycerstwo polskie".

niedziela, 17 sierpnia 2014

sobota, 16 sierpnia 2014

(Recenzja) Ks. Józef Mroczkowski - Obserwator. Pogranicze polsko-ukraińskie w krwawych latach 1939-1947

Okres wakacyjny to czas, w którym szczególnie wspomina się ofiary rzezi popełnionej przez Ukraińców na polskiej ludności Wołynia. Są to niezwykle trudne wspomnienia, gdyż brutalność band UPA była niezwykła, ale trzeba (zdając sobię sprawę z dzisiejszej sytuacji tego kraju) o nich mówić, aby pamięć ta nie zaginęła, będąc jednocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń.


środa, 13 sierpnia 2014

(Foto) Łódź 13.08.2014 Muzeum Kinematografii - Godzilla 1954 - 1975

Do końca sierpnia w łódzkim Muzeum Kinematografii oglądać można wystawę poświęconą jednemu z najbardziej znanych wyrobów japonskiej kinematografii - Godzilli. Filmy o ogromnej, zmutowanej jaszczurce po raz pierwszy pojawiły się na ekranach w 1954 i do dziś dnia dla wielu są to obrazy kultowe.

(Recenzja) Remina

Junji Ito powrócił! I to w zasadzie mogłoby wystarczyć za całą recenzję jego Reminy, która właśnie ukazała się w ramach Mega Mangi J.P.F-u. Swoją drogą to już ostatnia produkcja tego mangaki w serii, gdyż już jesienią rusza kolekcja horrorów Ito.


wtorek, 12 sierpnia 2014

(Recenzja) Aleksander Lwow - Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później.

Aleksander Lwow to jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów i alpinistów. Miał przyjemność żyć, wspinać się i wspólnie tworzyć historię z Wandą Rutkowską i Jerzym Kukuczką. Na stałe wpisał się on też w obraz polskich i nie tylko polskich gór. Swoją pasję wyraża zarówno zdobywając najwyższe szczyty świata, ale i poprzez pisanie o nich. Wydawał on miesięcznik Góry i Alpinizm, jest też autorem książki Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później.

piątek, 8 sierpnia 2014

(Foto) Batman w Łódzkim Centrum Komiksu

Z okazji urodzin Batmana, w Łódzkim Centrum Komiksu oglądać można wystawę prac poświęconą tej postaci. Na kilkunastu planszach widzimy Człowieka - Nietoperza według rysowników spoza kręgu DC :)

środa, 6 sierpnia 2014

(Info) Premiera japońskiego kryminału "Kiedy zapadła cisza"

Bardzo ciekawą informacje o zbliżającej się premierze ksiązki otrzymałem od wydawnictwa PWN. Już za kilka dni, tj. 11 sierpnia na rynku pojawi się powieść Kiedy zapadła cisza, która zapowiada się na intrygujący japoński kryminał.

(Recenzja) Rag & Bones

Rag & Bones to komiks, którym Dominik Szcześniak i Katarzyna Babis chcą podbić rynek europejski. Czy ma on szansę wybić się poza granicami kraju? Sam z niecierpliwością oczekuje na wieści z frontu. Do tego jednak czasu trzeba kibicować (jak większości polskich projektów), aby znalazł swoje grono odbiorców na rodzimym rynku.


niedziela, 3 sierpnia 2014

(Recenzja) Egzorcyzmy Marii

Egzorcyzmy Marii to drugi w historii Wydawnictwa Taiga tytuł z kategorii "one-shot". Zadebiutował on na rynku na początku tegorocznych wakacji. Termin wydania dobrany znakomicie, gdyż manga ta skierowana jest chyba przede wszystkim do młodzieży w wieku szkolnym, a czas wakacyjnej laby skłania do niezobowiązującej lektury.


sobota, 2 sierpnia 2014

(Recenzja) Biały Orzeł #7 - Żywy lub martwy cz. 1

Żywy lub martwy cz. 1, czyli siódma odsłona przygód Białego Orła trafiła w końcu do sklepów. Niestety z każdym kolejnym odcinkiem coraz mniej pozytywnego (w moim przekonaniu) można pisać o tej serii. Poniższy tekst nie będzie recenzją sensu stricto, a zbiorem luźnych spostrzeżeń, które miałem zaraz po zakończeniu lektury komiksu.